Debata | Michaił Bułhakow: życie nieoczywiste

Debata | Michaił Bułhakow: życie nieoczywiste

Debata | Michaił Bułhakow: życie nieoczywiste

Udostępnij

Powieść Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, uznana za jedno z najwybitniejszych dzieł literackich XX wieku, fascynuje kolejne pokolenia czytelników. Równie fascynujące są losy jej autora, badaniem których od lat zajmuje się prof. Marietta Czudakowa. Rezultatem jej wieloletniej pracy była pierwsza naukowa biografia Bułhakowa,  która ukazała się w ZSRR w 1988 roku. Czy znaczy to, że wiemy już wszystko o autorze „Mistrza i Małgorzaty”? Czy w jego biografii są jeszcze jakieś białe plamy? Czego dotyczą? Co jest ich powodem? Do rozmowy zaprosiliśmy także dr Karolinę Korcz, która badała recepcję powieści „Mistrz i Małgorzata” w PRL. Całość poprowadzi dr Marek Radziwon.

 

Notki o uczestnikach:

Marietta Czudakowa, literaturoznawczyni, krytyczka literacka, pisarka, autorka ponad 200 prac naukowych i artykułów na temat historii literatury XX wieku, historii filologii i krytyki literackiej. Zainteresowania badawcze: historia rosyjskiej literatury czasów sowieckich (przede wszystkim twórczość Bułhakowa, Zoszczenki, Zamiatina), historia filologii rosyjskiej, archiwoznawstwo oraz tekstologia. Jest autorką pierwszej naukowej biografii Michaiła Bułhakowa i przewodniczącą Fundacji Bułhakowa.

Karolina Korcz, absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. W 2016 r. obroniła doktorat „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa w Polsce w latach 1969-1989, w którym zostały omówione warunki i sposoby funkcjonowania powieści w obiegu czytelniczym w Polsce, specyfika recepcji powieści oraz wartość dzieła dla kultury polskiej. Praca w formie książkowej została wydana w 2019 r. pt. Cień Wolanda nad PRL. „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa w Polsce w latach 1969-1989. Obecność. Recepcja. Odzew. Autorka artykułów naukowych, recenzji oraz rozdziałów monograficznych.

Marek Radziwon, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST, krytyk teatralny, tłumacz, były dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie, sekretarz Nagrody Literackiej NIKE, adiunkt w Instytucie Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie. Wydał m.in. biografię Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie (2010), Wstyd było milczeć. Świadectwa radzieckich dysydentów (2013).

Czas: 13 listopada 2019 (środa) godz. 18:00
Miejsce: Dom Studenta Dziekanka, Sala koncertowa im. Józefa Elsnera (1 piętro), ul. Krakowskie Przedmieście 56, Warszawa 

Języki: polski i rosyjski (zapewniamy tłumaczenie symultaniczne)

RSVP: prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 12 listopada kolakowska@cprdip.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się