Debata online „Zagończyk w zarękawkach. Henryk Gruber Wspomnienia i uwagi"

Debata online „Zagończyk w zarękawkach. Henryk Gruber Wspomnienia i uwagi"

Debata online „Zagończyk w zarękawkach. Henryk Gruber Wspomnienia i uwagi"

Udostępnij

Muzeum Historii Polski iraz Pko Bank Polski zapraszają na debatę online pt. "„Zagończyk w zarękawkach. Henryk Gruber Wspomnienia i uwagi".

Debata online 9 grudnia (środa), godz.18.00

Dziś mało kto wie, kim był Henryk Gruber. Natomiast mało kto w Polsce nie wie, czym jest PKO lub Pekao S.A. Gruber wypromował marki, które zna kilka pokoleń, sam pozostał w ich cieniu. O tym, kim był Henryk Gruber oraz o jego roli i działalności na różnych polach mówić będą uczestnicy środowej debaty: dr hab. Cecylia Leszczyńska (Uniwersytet Warszawski),
dr hab. Sławomir Cenckiewicz (Wojskowe Biuro Historyczne), dr Wojciech Stanisławski (Muzeum Historii Polski). Rozmowę poprowadzi Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski). Debata została zorganizowana z okazji wydania reedycji wspomnień Henryka Grubera. Spotkanie pt. „Zagończyk w zarękawkach. Henryk Gruber Wspomnienia i uwagi” będzie można obejrzeć  na profilu MHP na Facebooku oraz kanale MuzHPt.

„Wspomnienia i uwagi” to obejmująca półwiecze 1892–1942, zajmująco napisana dwutomowa autobiografia. Jest nie tylko świadectwem niepospolitych losów autora, przynosi też ciekawą narrację o odbudowie państwa, w której Gruber brał czynny udział. Opowieść jednego z bohaterów życia gospodarczego Niepodległej i jego utalentowanego kronikarza ukazuje się pół wieku od pierwodruku wydanego w emigracyjnej oficynie – w opracowaniu Włodzimierza Sulei, znakomitego znawcy epoki.

Książka, wydana nakładem Muzeum Historii Polski, ukazała się w ramach serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki”, która jest inicjatywą edytorską MHP prezentującą teksty będące świadectwami czołowych postaci życia politycznego II RP, ale także mniej znanych polityków, działaczy społecznych czy intelektualistów i przedstawiającą drogę do niepodległości i początki funkcjonowania odrodzonego państwa. Dotychczas opublikowano teksty wspomnieniowe, które wyszły spod pióra m.in. Ignacego Daszyńskiego, Stanisława Wojciechowskiego, Adama Pragiera, Władysława Konopczyńskiego i Henryka Grubera, a także antologię wspomnień kobiet-uczestniczek ruchu niepodległościowego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się