Dni Literatury nad Nysą 2021
Dni Literatury nad Nysą w Europa-mieście Görlitz-Zgorzelec, które od 2014 roku odbywają się co dwa lata, zostały w 2020 roku z powodu pandemii przesunięte o rok i teraz czekają na swoją czwartą edycję. W programie wydarzeń zaplanowano spotkania ze znanymi autorami, m.in.: z Marko Martinem, Jaroslavem Rudišem, Emilią Smechowski i Filipem Springerem.
My, spółka Görlitzer Kulturservice wraz z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Referatem Kultury Śląska w Muzeum Śląskim w Görlitz, Miejską Biblioteką Publiczną w Zgorzelcu i wieloma partnerami z Görlitz i Zgorzelca, chcielibyśmy wypróbować przyjazny dla pandemii format wydarzenia, który umożliwi uczestnictwo wszystkim zainteresowanym.
Dni Literatury nad Nysą odbędą się od środy, 9 czerwca do niedzieli, 13 czerwca 2021 roku.
Czwarta edycja Dni Literatury nad Nysą poświęcona jest mobilności i podróżom. W świetle obecnie obowiązujących ograniczeń w podróżowaniu temat podróży wydaje się na pierwszy rzut oka nieaktualny. Jednak nadal jest to niepohamowana możliwość podróżowania po krajach, czasach i światach podczas czytania książki. Ten rodzaj podróży jest dostępny.
Poznanie autorki bądź autora książki i odkrycie powodów, dla których pisze, jest możliwe dzięki wydarzeniom Dni Literatury nad Nysą. Wydarzenia są organizowane w dwóch językach i, w razie potrzeby, zostaną w dwóch językach transmitowane na żywo.
Dni Literatury nad Nysą są finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach funduszu małych projektów INTERREG Polska – Saksonia 2014-2022.
Program będzie dostępne od maja.
Książki otwierają drzwi na świat, umożliwiają spotkania, ubogacają. Polsko-niemieckie Dni Literatury nad Nysą prezentują książki, ich autorów, tłumaczy i krytyków, a tym samym przedstawiają aktualne zjawiska i trendy literackie w Polsce, Niemczech i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dni Literatury chcą pobudzić ciekawość i ochotę do wzajemnego poznawania się i odkrywania wspólnej przeszłości i teraźniejszości.
Ciekawe, nowe, zapomniane lub nieznane aspekty sąsiedztwa w tej części świata stają się współcześnie tematami książek i esejów, których narracja ukazuje różne sposoby interpretacji historii i aktualnej sytuacji naszego regionu. To właśnie o nich opowiadają Dni Literatury – i to nie tylko za pomocą środków typowo literackich, ale sięgając również do innych gatunków sztuki jak np. film, muzyka, performance. To polsko-niemieckie opowiadanie o sobie nawzajem czyni Dni Literatury forum międzynarodowej wymiany kulturowej, której osią są i pozostaną dobre książki.