Dni Literatury nad Nysą 2021

Dni Literatury nad Nysą 2021

Dni Literatury nad Nysą 2021

Udostępnij

Dni Literatury nad Nysą w Europa-mieście Görlitz-Zgorzelec, które od 2014 roku odbywają się co dwa lata, zostały w 2020 roku z powodu pandemii przesunięte o rok i teraz czekają na swoją czwartą edycję. W programie wydarzeń zaplanowano spotkania ze znanymi autorami, m.in.: z Marko Martinem, Jaroslavem Rudišem, Emilią Smechowski i Filipem Springerem.

My, spółka Görlitzer Kulturservice wraz z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Referatem Kultury Śląska w Muzeum Śląskim w Görlitz, Miejską Biblioteką Publiczną w Zgorzelcu i wieloma partnerami z Görlitz i Zgorzelca, chcielibyśmy wypróbować przyjazny dla pandemii format wydarzenia, który umożliwi uczestnictwo wszystkim zainteresowanym.

Dni Literatury nad Nysą odbędą się od środy, 9 czerwca do niedzieli, 13 czerwca 2021 roku.

Czwarta edycja Dni Literatury nad Nysą poświęcona jest mobilności i podróżom. W świetle obecnie obowiązujących ograniczeń w podróżowaniu temat podróży wydaje się na pierwszy rzut oka nieaktualny. Jednak nadal jest to niepohamowana możliwość podróżowania po krajach, czasach i światach podczas czytania książki. Ten rodzaj podróży jest dostępny.

Poznanie autorki bądź autora książki i odkrycie powodów, dla których pisze, jest możliwe dzięki wydarzeniom Dni Literatury nad Nysą. Wydarzenia są organizowane w dwóch językach i, w razie potrzeby, zostaną w dwóch językach transmitowane na żywo.

Dni Literatury nad Nysą są finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach funduszu małych projektów INTERREG Polska – Saksonia 2014-2022.

Program będzie dostępne od maja.


Książki otwierają drzwi na świat, umożliwiają spotkania, ubogacają. Polsko-niemieckie Dni Literatury nad Nysą prezentują książki, ich autorów, tłumaczy i krytyków, a tym samym przedstawiają aktualne zjawiska i trendy literackie w Polsce, Niemczech i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dni Literatury chcą pobudzić ciekawość i ochotę do wzajemnego poznawania się i odkrywania wspólnej przeszłości i teraźniejszości.

 

Ciekawe, nowe, zapomniane lub nieznane aspekty sąsiedztwa w tej części świata stają się współcześnie tematami książek i esejów, których narracja ukazuje różne sposoby interpretacji historii i aktualnej sytuacji naszego regionu. To właśnie o nich opowiadają Dni Literatury – i to nie tylko za pomocą środków typowo literackich, ale sięgając również do innych gatunków sztuki jak np. film, muzyka, performance. To polsko-niemieckie opowiadanie o sobie nawzajem czyni Dni Literatury forum międzynarodowej wymiany kulturowej, której osią są i pozostaną dobre książki.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się