Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2017

Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2017

Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2017

Udostępnij

Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2017  odbędą się w dniach 31 sierpnia - 3 września w Muzeum Miasta Gdyni, Klubie Ucho i Muzeum Emigracji. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza i przekład na język polski.

Laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA poznamy w sobotę, 2 września, podczas uroczystej Gali w Muzeum Emigracji. W kolejnym dniu nagrodzeni spotkają się z publicznością. Tegorocznemu finałowi NLG towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, w tym koncert Tymona Tymańskiego  „Zatrzymaj wojnę!”, ruszy Czytelnia Dworcowa na Dworcu PKP Gdynia Główna oraz warsztaty „GDYNIA pisze”. Na szczególną uwagę zasługuje akcja „Narodowe Czytanie 2017. Czytamy Wesele Wyspiańskiego”, która zostanie przeprowadzona w dniu 2 września w wybranych gdyńskich trolejbusach.
Dni NLG otworzą spotkania z nominowanymi w kategoriach eseistyka i poezja. W czwartek, 31 sierpnia, o godz. 17.30 Zofia Król porozmawia z autorami esejów: Andrzejem Kotlińskim, Stanisławem Łubieńskim, Łukaszem Musiałem, Moniką Muskałą, Krzysztofem Siwczykiem.
O godz. 19.00 Maciej Jakubowiak przeprowadzi wywiady z poetkami i poetami: Anną Adamowicz, Cezarym Domarusem, Dawidem Mateuszem, Michałem Sobolem, Dariuszem Suską.
W piątek, 1 września, o godz. 17.30 Michał Sowiński rozmawiać będzie z nominowanymi w kategorii proza: Anną Cieplak, Salcią Hałas, Joanną Lech, Krzysztofem Środą, Szczepanem Twardochem.
Piątkowy wieczór będzie należał także do tłumaczy. O godz. 19.00 Tomasz Swoboda zaprosi na spotkanie z nominowanymi w kategorii przekład na język polski: Jackiem St. Burasem, Krzysztofem Majerem, Hanną Igalson-Tygielską, Ewą Zaleską.

Wieczór zakończy się w Klubie Ucho koncertem Tymona Tymańskiego „Zatrzymaj wojnę!”.
Ostatnia płyta artysta zawiera dziesięć utworów o tematyce antywojennej, napisanych przez głośnych autorów polskich i rosyjskich. ​Na płycie znalazły się przejmujące piosenki m.in. Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, grup Akwarium i Aukcjon oraz Republiki, Siekiery i Brygady Kryzys. Aranżacje czerpią z różnych stylistyk, od synth popu i cyber punka do jazzu i rumby, ocierając się o formalny eksperyment.
Laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej Gdynia poznamy w sobotę, 2 września. Uroczysta gala rozpocznie się o godz. 18.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Dni Nagrody Literackiej GDYNIA zakończą niedzielne spotkania z Laureatami  w Muzeum Miasta Gdyni.

Tegorocznemu finałowi Nagrody Literackiej GDYNIA towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje rozgrywane w przestrzeni miejskiej. Od czwartku do soboty,  od 31 sierpnia do 2 września, miejscem wydarzeń literackich stanie się Dworzec Główny PKP w Gdyni, w którym ruszy specjalna Czytelnia Dworcowa. W sobotę, 2 września zapraszamy do udziału w akcji „Narodowe Czytanie 2017. Czytamy Wesele Wyspiańskiego” czyli prezentacji wybranych i wyreżyserowanych fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w postaci 7 minutowych scen teatralnych w przestrzeni gdyńskich trolejbusów.

Program szczegółowy:

31.08 | czwartek
10.00–20.00 Czytelnia Dworcowa NLG | Hall Dworca PKP Gdynia Główna
17.30 Spotkanie z Nominowanymi w kategorii eseistyka – prowadzi: Zofia Król | Muzeum Miasta Gdyni | wstęp wolny
19.00 Spotkanie z Nominowanymi w kategorii poezja – prowadzi: Maciej Jakubowiak | Muzeum Miasta Gdyni | wstęp wolny
1.09 | piątek
10.00-12.15 | GDYNIA PISZE: warsztaty dla blogerów i krytyków - Cz. 1: zajęcia warsztatowe z Pauliną Małochleb | obowiązują zapisy
10.00–20.00 Czytelnia Dworcowa NLG | Hall Dworca PKP Gdynia Główna
13.00-15.15 | GDYNIA PISZE: warsztaty dla blogerów i krytyków - Cz. 2: zajęcia warsztatowe z Marcinem Wilkiem | obowiązują zapisy
17.30 Spotkanie z Nominowanymi w kategorii proza – prowadzi: Michał Sowiński | Muzeum Miasta Gdyni | wstęp wolny
19.00 Spotkanie z Nominowanymi w kategorii przekład na język polski – prowadzi: Tomasz Swoboda | Muzeum Miasta Gdyni | wstęp wolny
21.00 Koncert Tymon Tymański „Zatrzymaj wojnę!” | Klub Ucho | wstęp na wejściówki do odebrania podczas spotkań z nominowanymi w Muzeum Miasta Gdyni w dn. 31.08-1.09 [do wyczerpania limitu miejsc]+ bilety do zakupienia w Klubie Ucho
2.09 | sobota
10.00–20.00 Czytelnia Dworcowa NLG | Hall Dworca PKP Gdynia Główna
12.00-15.00 | Akcja „Narodowe Czytanie 2017. Czytamy Wesele Wyspiańskiego” | Trolejbusy ZKM nr 20, 22, 23, 24, 27
13.00-15.15 | GDYNIA PISZE: warsztaty dla blogerów i krytyków - prezentacja prac + podsumowanie i dyskusja z udziałem prowadzących | obowiązują zapisy
18.00 Gala Nagrody Literackiej GDYNIA | Muzeum Emigracji | wstęp na zaproszenia + wejściówki
3.09 | niedziela
Muzeum Miasta Gdyni | wstęp wolny
14.00 Spotkanie z Laureatem w kategorii eseistyka – prowadzi: Zofia Król
15.00 Spotkanie z Laureatem w kategorii poezja – prowadzi: Maciej Jakubowiak
16.00 Spotkanie z Laureatem w kategorii proza – prowadzi: Michał Sowiński
17.00 Spotkanie z Laureatem w kategorii przekład na język polski – prowadzi: Tomasz Swoboda
 
 
Opisy wydarzeń:

KONCERT TYMONA TYMAŃSKIEGO "ZATRZYMAJ WOJNĘ!"
Tymon Tymański urodził się 30 września 1968 roku w Gdańsku. W wieku 8 lat rozpoczął grę na gitarze klasycznej. Około 12 roku życia porzucił klasykę dla rock'n'rolla i założył swój pierwszy zespół The Howling Dogs. W liceum prowadził nowofalową grupę Sni Sredstvom Za Uklanianie, która w 1988 roku przekształciła się w jazzowy kwintet Miłość z Tymonem Tymańskim na kontrabasie, Leszkiem Możdżerem na fortepianie, Mikołajem Trzaską i Maćkiem Sikałą na saksofonach oraz Jackiem Olterem na perkusji. Projekt okazał się najciekawszym jazzowym zjawiskiem polskiej sceny lat 90-tych. W 2001 r. grupa została uznana przez krytyków czasopisma "Jazz Forum" za najlepszą grupę dekady.
W 1998 roku została wydana pierwsza płyta P.O.L.O.V.I.R.U.S., grupy KURY. W 2002 roku Tymański powołał do życia zespół Tymon & The Transistors. Wielkim sukcesem grupy okazała się ścieżka dźwiękowa nagrana do filmu „Wesele” Wojtka Smarzowskiego. Utwory wyświetlone w milionach odsłon na  YouTube zyskały miano kultowych. W 2007 r. Tymański, we współpracy z producentem filmowym Maciejem Chmielem i literatem Jackiem Dehnelem, utworzył dziennikarski tercet firmujący kulturalno-informacyjną aktywność programu "Łossskot" produkcji TVP 1. W 2014 r. odbyła się premiera musicalu „Polskie Gówno” powstałego w wyniku kooperacji Tymona, Transistorów i reżysera Grzegorza Jankowskiego. Tego samego roku na płycie „Rock’n’Roll” Tymański zaprezentował własne wersje kompozycji The Beatles, Elvisa Presleya czy Davida Bowie. Wśród gości pojawili się Wojciech Waglewski, Katarzyna Nosowska i Natalia Przybysz.
W lutym 2017 roku odbyła się premiera siódmego albumu "Zatrzymaj Wojnę!". Płyta zawiera dziesięć utworów o tematyce antywojennej, napisanych przez głośnych autorów polskich i rosyjskich. ​Na płycie znalazły się przejmujące piosenki m.in. Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, grup Akwarium i Aukcjon oraz Republiki, Siekiery i Brygady Kryzys. Aranżacje czerpią z różnych stylistyk, od synth popu i cyber punka do jazzu i rumby, ocierając się o formalny eksperyment. W rozszerzonym składzie znaleźli się goście. Tym razem możemy również usłyszeć Natalię Pikułę, Daniela Hertzova, Olafa Deriglasoffa i Romana Puchowskiego (Von Zeit).

Narodowe Czytanie 2017. Czytamy "Wesele" Wyspiańskiego

Akcja „Narodowe Czytanie 2017. Czytamy „Wesele” Wyspiańskiego” to prezentacja wybranych i wyreżyserowanych fragmentów „Wesela” St. Wyspiańskiego (monologi i dialogi) w postaci 7 minutowych scen teatralnych w przestrzeni gdyńskich trolejbusów. Każda scena z dramatu będzie przygotowana zgodnie ze sztuką teatru z elementami kostiumu (wianek, czapka krakowska, sukmany itp.). Po prezentacji aktorzy opuszczą pojazd, wcześniej obdarowując pasażerów przypinkami z napisami takimi jak: „Czytam Wyspiańskiego”, „Widziałem Chochoła”, „Jak się żenić, to się żenić” itp.
W trakcie trzygodzinnej akcji zaprezentowanych zostanie 48 scen z „Wesela” dla ok. 2000 odbiorców (pasażerów trolejbusów).

Gdynia Pisze: Warsztaty dla Blogerów i Krytyków
 
Nagroda Literacka GDYNIA traktuje reportaż literacki jako istotny rodzaj literatury, wpisuje go w kategorię eseju, a tym samym stawia obok wyróżnionych powieści, poezji i przekładu na język polski. Wystarczy wspomnieć ostatniego laureata Michała Książka, nagrodzonego za „Drogę 816” i nominowanych z lat poprzednich: Filipa Springera czy Jacka Hugo-Badera. – Dlatego właśnie warsztaty krytycznego pisania w internecie w tym roku będą się koncentrować na tym, jak pisać o reportażu jako o literaturze, tekście artystycznym, a nie tylko opowiadającym o konkretnych zdarzeniach. Nie ma w Polsce dzisiaj rzetelnej krytyki literackiej reportażu – spróbujmy więc zmierzyć się z tym tematem. Celem dwudniowych warsztatów będzie wypracowanie praktyki jakościowej prezentacji krytyki tekstów non-fiction w internecie. 
 
Podczas zajęć praktycznych Paulina Małochleb (krytyczka literacka, autorka bloga "Książki na ostro") oraz Marcin Wilk (dziennikarz, autor bloga "Wyliczanka") zwracać będą uwagę na literacką i szeroko pojętą estetyczną stronę niewinnego, jakby się wydawało, przedsięwzięcia, jakim jest publikacja tekstu krytycznego w internecie. Prowadzący przypomną najważniejsze elementy dobrze napisanej i zaprezentowanej recenzji/wywiadu/rekomendacji, a jako materiał posłużą wybrane reportaże z klasyki (i nie tylko) gatunku. Będziemy zastanawiać się, jak wskazywać teksty najlepsze, nagradzane – ale tak, by nie była to promocja, a rzetelny tekst krytyczny. Zobaczymy także, jak „robi się” tekst ostry, krytyczny, wskazujący słabe strony reportażu, opierający się jednak na czymś innym niż negatywne emocje krytyka/recenzenta. 
Finałem zajęć będzie prezentacja, ocena i dyskusja nad przygotowanymi podczas zajęć materiałami.
 
Czytelnia Dworcowa: 

Czytelnia Dworcowa jest stałym elementem programowym Festiwalu Miasto Słowa. Ty razem stanie się Czytelnią Nagrody Literackiej GDYNIA. Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki strategicznej współpracy z Dworcem PKP Gdynia Główna. Czytelnia Dworcowa to unikatowy projekt prospołeczny bazujący na pomyśle dotarcia z promocją czytelnictwa do jak najszerszego grona odbiorców. Dworzec jako przestrzeń tranzytowa, poczekalnia dla podróżujących, miejsce spotkań, odpoczynku stanowi idealne miejsce do prezentacji książek i działań literackich. Dzięki artystycznym ingerencjom i dizjanerskim meblom standardowa przestrzeń dworcowa ulegnie radosnemu przekształceniu, całość ma sprawiać przytulne wrażenie, zachęcając do lektury i pożytecznego spędzenia czasu w oczekiwaniu na pociąg. W ramach czytelni zostaną nieodpłatnie udostępnione książki i czasopisma literackie, w tym książki laureatów i nominowanych do Nagrody Literackiej GDYNIA.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się