Dom Jerzego Pilcha będzie sercem nowej instytucji kultury

Dom Jerzego Pilcha będzie sercem nowej instytucji kultury

Dom Jerzego Pilcha będzie sercem nowej instytucji kultury

Udostępnij

Wiślański dom zmarłego pisarza Jerzego Pilcha stanie się sercem nowej instytucji kultury, którą zamierzają współtworzyć samorządy województwa śląskiego i beskidzkiego kurortu – dowiedziała się w środę PAP od burmistrz Wisły Tomasza Bujoka.

„We wrześniu lub w październiku na sesji sejmiku województwa śląskiego ma zostać uchwalony statut samodzielnej instytucji kultury. Jesteśmy jednocześnie na etapie tworzenia dokumentacji przebudowy domu. Szacujemy, że remont i adaptacja może kosztować około 1,8 mln zł. W tej chwili, po uzgodnieniach z urzędem marszałkowskim, mamy około 1 mln zł. Około 600 tys. zł z województwa i reszta z budżetu Wisły” – powiedział PAP Tomasz Bujok.

Nowa instytucja ma się przede wszystkim zająć rozwijaniem Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”, którego trzy edycje odbyły się już w Wiśle.

„W samym budynku powstać ma dom pracy twórczej. Stanie się on areną wydarzeń kulturalnych, a szczególnie literackich. Pomysłów jest sporo” – zadeklarował samorządowiec.

W domu przybliżone mają zostać także życie i twórczość Jerzego Pilcha.

Tomasz Bujok wyraził nadzieję, że remont uda się zrealizować w przyszłym roku.

Samorząd Wisły odkupił dom rodzinny pisarza Jerzego Pilcha w kwietniu ubiegłego roku. Kosztował on 700 tys. zł.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 r. w rodzinie ewangelickiej w Wiśle. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w „Tygodniku Powszechnym”. W 1999 r. przeniósł się na łamy „Polityki”. W latach 2006-2009 jego felietony ukazywały się w „Dzienniku”, a później w „Przekroju”.

Jest autorem wielu książek, m.in. „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, „Pod Mocnym Aniołem” i „Bezpowrotnie utraconej leworęczności”. Zmarł 29 maja 2020 r. w Kielcach, gdzie został pochowany.

źródło: PAP, Marek Szafrański

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się