Wykład: Dostępność w bibliotece. O czym warto pomyśleć zanim zaczniemy projektować”

Wykład: Dostępność w bibliotece. O czym warto pomyśleć zanim zaczniemy projektować”

Dostępność w bibliotece. O czym warto pomyśleć zanim zaczniemy projektować” – wykład

Udostępnij

Pierwszy blok prelekcji podczas konferencji „Infrastruktura bibliotek: pomysły, realizacje, doświadczenia” poświęcony został przede wszystkim istotnym kwestiom dostępności i innowacyjności. Otworzyło je wystąpienie pod wiele mówiącym tytułem „Dostępność w bibliotece. O czym warto pomyśleć zanim zaczniemy projektować”.

Wykład miał na celu przybliżenie obecnym na sali bibliotekarzom i samorządowcom podstawowych kwestii dostępności bibliotek dla wszystkich użytkowników i rozwiązań, które tę dostępność umożliwiają. Poprowadził go Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, były radny Miasta Krakowa, a także ekspert i trener Stowarzyszenia LABiB, które wspiera środowisko bibliotekarskie.

Woźniakiewicz opowiedział uczestnikom spotkania o tym, co właściwie znaczy dostępność i o jakich grupach ludzi należy pamiętać, modernizując lub budując bibliotekę. Tych grup jest oczywiście wiele – zaczynając od dzieci, poprzez seniorów, a kończąc na ludziach dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Prelegent przekonywał, że o dostępności warto pamiętać od samego początku, choćby dlatego, że zniweluje to potrzebę dokonywania kolejnych modernizacji w niedalekiej przyszłości.

Kolejne wystąpienia podczas pierwszego bloku były poświęcone konkretnym bibliotekom, które – choć zupełnie różne – mogą stanowić wzory do naśladowania dla bibliotek dopiero przygotowujących się do modernizacji. O Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu opowiedziała Anna Gruszecka, jej dyrektorka w latach 2014-2022. O bardzo ważnej dla Infrastruktury bibliotek Bibliotece w Bieczu i wyjątkowej przemianie, której uległa opowiedziała jej dyrektorka Elżbieta Knapik. Z kolei o prężnie działającej Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu opowiedzieli jej dyrektorka Monika Jackowicz-Nowak i burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

Konferencja „Infrastruktura bibliotek: pomysły, realizacje, doświadczenia” jest częścią strategii informacyjnej i upowszechniającej inicjatywy związane z realizacją „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, jednego z działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Wydarzenie odbywa się w dniach 8-9 grudnia 2022 roku w nowoczesnych wnętrzach Mediateki 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.

„Infrastruktura bibliotek” to program działający już od ponad 10 lat. Dzięki niemu udało się wybudować, zmodernizować czy wyposażyć ponad 460 bibliotek w całej Polsce. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to kolejnych kilkadziesiąt już rozpoczętych projektów i wciąż ponad 80 mln złotych do rozdysponowania w kolejnych naborach wniosków. W najbliższych latach sfinansowane zostaną dzięki nim kolejne działania inwestycyjne w bibliotekach publicznych.

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się