Drastyczny spadek wypożyczeń we wrocławskich filiach bibliotecznych

Drastyczny spadek wypożyczeń we wrocławskich filiach bibliotecznych

Drastyczny spadek wypożyczeń we wrocławskich filiach bibliotecznych

Udostępnij

Ostatnie statystyki czytelnictwa wrocławian nie pozostawiają wątpliwości - książek czytamy coraz mniej. W porównaniu do zeszłego roku miejskie biblioteki zanotowały ponad 20-procentowy spadek wypożyczeń. Wrocławskie filie nie poddają się, walka o czytelnika trwa.

 

 

Statystyki pochodzące łącznie z 39 filii bibliotecznych oraz z Centrum Biblioteczno-Kulturalnego FAMA i MultiCentrum nie są optymistyczne. W I kwartale roku 2021 liczba odwiedzin czytelników bibliotek wynosiła nieco ponad 161 tys. Rok wcześniej w tym samym okresie było ich prawie dwukrotnie więcej - 308 tys. Jeszcze większą liczbę odwiedzających zanotowano w roku 2019 - Miejska Biblioteka Publiczna zarejestrowała ich wtedy niemal 390 tys. W I kwartale 2021 roku wrocławianie wypożyczyli 334 tys. książek.

Daje to "pół" książki na jednego mieszkańca miasta. Dla porównania - w tym samym czasie w 2020 wypożyczeń w miejskich bibliotekach było 429,5 tys., a w 2019 niemal 540 tys.

Według Anny Janus, zastępcy dyrektora ds. merytorycznych Miejskiej Biblioteki Publicznej, powodu spadku czytelnictwa należy upatrywać się w pandemii koronawirusa.

"Zmiana w korzystaniu z zasobów bibliotecznych, czyli zmniejszenia liczby odwiedzających i liczby wypożyczeni jest ewidentnie wynikiem pandemii. Mamy obowiązujące limity na metr kwadratowy powierzchni biblioteki, które nie pozwalają nam na realizację działań dla większej publiczności: spotkań, warsztatów czy swobodnego korzystania z czytelni. Wpływ na to ma też zapewnienie przez nas bezpiecznego wypożyczania zbiorów. Wydłużyliśmy termin wypożyczenia z 30 do 60 dni, tak by każdy bezpiecznie mógł je wypożyczyć i oddać" - mówi Anna Janus.

Do przyczyn spadku czytelnictwa należy dodać też okresowe zamknięcia bibliotek. Były to okresy od 11 marca do 30 sierpnia oraz od 7 do 30 listopada w 2020 roku, a także od 20 marca do 25 kwietnia w 2021.

Reprezentantka Miejskiej Biblioteki Publicznej podkreśla, że zmiana w korzystaniu z wypożyczalni to skutki pandemii w postaci braku poczucia bezpieczeństwa. Wskazuje na problemy dzieci i młodzieży z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji w rodzinie oraz wśród rówieśników. Aby przeciwdziałać temu przygnębiającemu zjawisku, Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła działać i organizuje ciekawe wydarzenia promujące czytanie, jak również stawia na nowości książkowe i łatwy dostęp do tytułów elektronicznych.

"W trakcie pandemii środki na wydarzenia zostały przekierowane na zapewnienie dostępu do e-literatury. Obecnie realizujemy edukację czytelniczą i promocję czytelnictwa zgodnie ze zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną. Wykorzystujemy przestrzeń miasta i czytamy na podwórkach, skwerach, realizujemy gry miejskie inspirowane literaturą, realizujemy kino, koncerty w plenerze. Pozyskaliśmy środki z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację projektów zarówno na działania dla czytelników, jak i szkolenia dla pracowników - tłumaczy Anna Janus.

Uczestnictwo mieszkańców w realizowanych obecnie wydarzeniach oceniane jest pozytywne, mimo, że cześć osób nadal odczuwa lęk i niepewność związaną z koronawirusem. Przykładowo w grze miejskiej "Jak kura Adela zgubiła parasol", inspirowanej cyklem książek Joanny Krzyżanek, w ciągu czterech dni udział wzięło 88 drużyn, czyli około 300 graczy. W Festiwalu Cyrkopole w każdym z wydarzeń w plenerze średnio uczestniczyło 150 osób.

Przeczytaj cały artykuł:

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się