Drugi dzień polskiej prezentacji na Targach Książki LIBER w Madrycie
Drugi dzień Targów Książki LIBER w Madrycie, podczas których Polska pełni rolę gościa honorowego, miał charakter branżowy. W jego ramach odbyły się spotkania hiszpańskich wydawców z polskimi wydawcami oraz spotkania z pracownikami Instytutu Książki, podczas których można było uzyskać informacje o naszych programach przeznaczonych dla tłumaczy i zagranicznych wydawców.
nstytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie zorganizował stoisko i prezentację Polski jako tegorocznego gościa honorowego Międzynarodowych Targów Książki LIBER w Madrycie. W ramach targów przygotowaliśmy szereg spotkań związanych m.in. z rozwojem literatury dziecięcej, programami czytelniczymi czy nowymi technologiami na rynku książki. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim odbywają się także wydarzenia towarzyszące, za sprawą których uczestnicy mogą także poznać pozaliteracką ofertę kulturalną naszego kraju.
Wczorajszy program polskiej prezentacji w całości składał się z indywidualnych spotkań wydawców hiszpańskich z wydawcami polskimi oraz przedstawicielami Instytutu Książki.
W godzinach od 10:00 do 16:00 goście targów mogli indywidualnie porozmawiać z obecnymi w Madrycie polskimi wydawcami o ich ofercie, konkretnych książkach czy możliwości nabycia praw do nich. Instytut Książki zapewnił tłumaczenie tych rozmów z hiszpańskiego na polski i polskiego na hiszpański.
Również w godzinach od 10:00 do 16:00 odbyły się konsultacje z przedstawicielami Instytutu Książki. Wydawcy i tłumacze z krajów hiszpańskojęzycznych mogli dowiedzieć się wszystkiego, czego potrzebują, o oferowanych przez nas programach, które są dla nich przeznaczone, m.in. o Programie Translatorskim ©POLAND, programie Sample Translations czy programie stypendialnym Kolegium Tłumaczy, a także naszych nagrodach dla tłumaczy czy organizowanych przez nas warsztatach. Spotkania w tym bloku będą odbywały się w języku hiszpańskim.
Szczegółowy program polskiej prezentacji – obejmujący wszystkie dni targów i przygotowany w języku hiszpańskim – można znaleźć TUTAJ.
Na gości targów przez cały czas trwania wydarzenia czeka polskie stoisko, na którym można spotkać przedstawicieli polskiego rynku wydawniczego – nawiązać kontakty i zapoznać się z ofertą. Na stoisku o łącznej powierzchni 120 m2 prezentuje się 21 polskich wystawców z branży, wśród których znalazły się wydawnictwa, agencje literackie, drukarnie, instytucje kultury i inne podmioty związane z polskim rynkiem wydawniczym. W Madrycie obecni są: Adamada, ArtRage, BZGraf, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Domirea, DTAgency, Grupa Wydawnicza Foksal, Fundacja Historia.pl, inkBOOK, Międzynarodowe Centrum Kultury, Agencja KaBooks, Mamania / Grupa Wydawnicza Relacja, OZGraf, Papierowy Motyl, PKB GROT, Rosikon Press, Topo Sármata, Tytuł, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Literackie i Wydawnictwo Poznańskie.
Głównym celem obecności Polski w charakterze gościa honorowego na Targach Książki LIBER jest wzmocnienie obecności polskiej literatury w Hiszpanii. To także doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów na rynku latynoamerykańskim. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj gościem honorowym na targach LIBER są kraje z Ameryki Łacińskiej, wybór Polski jest zatem ogromnym wyróżnieniem.
Udział w targach LIBER w roli gościa honorowego wpisuje się w strategię wzmacniania obecności na rynkach zagranicznych w ramach trzyletniego cyklu. W ubiegłym roku Instytut Książki wziął aktywny udział w targach w Barcelonie, zaś na 2024 rok planowane są kolejne inicjatywy utrwalające obecność polskiej literatury w Hiszpanii.
***
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.