Drugie na świecie krytyczne wydanie „Mein Kampf”

Drugie na świecie krytyczne wydanie „Mein Kampf”

Drugie na świecie krytyczne wydanie „Mein Kampf”

Udostępnij

Wydawnictwo Bellona zapowiada, że 20 stycznia rozpocznie się sprzedaż polskiego wydania „Mein Kampf” („Moja walka”), ideologicznego „wyznania wiary” Adolfa Hitlera. Jest to jedna z najbardziej złowrogich książek w dziejach ludzkości, która przygotowała grunt pod II wojnę światową i masowe zbrodnie Trzeciej Rzeszy.

Po upadku reżimu hitlerowskiego w wielu krajach publikowanie „Mein Kampf” zostało zakazane. Edycja niemiecka ukazała się dopiero w 2016 roku. Polski czytelnik obecnie dostaje do ręki drugie na świecie wydanie krytyczne tej książki. Autorem przekładu, opracowania naukowego i wstępu jest prof. Eugeniusz Cezary Król, znawca dziejów Trzeciej Rzeszy i narodowego socjalizmu.

Książka była opublikowana w dwóch częściach w latach 1925-1927 i stała się biblią niemieckich narodowych socjalistów. W Trzeciej Rzeszy wręczano ją m.in. nowożeńcom. Do końca wojny tylko w Niemczech sprzedano ponad 12 mln egzemplarzy!

W pierwszej części książki Hitler zamieścił propagandową wersję swej biografii. W drugiej zaś zawarł podstawy ideologii ruchu narodowosocjalistycznego. Powołując się na rasistowskie teorie, dowodził, że Niemcy przewodzą aryjskiej „rasie panów”. Nienawidził Żydów, których po przejęciu władzy chciał się pozbyć, a także Słowian. Hitler obiecywał rodakom zmazanie klęski wojennej z 1918 roku, zjednoczenie narodu, budowę „Wielkich Niemiec” oraz uzyskanie „przestrzeni życiowej” na Wschodzie. Choć te zapowiedzi uważano za bufonadę szaleńca, stały się one tragiczną rzeczywistością w latach trzydziestych i czterdziestych.

– Musiałem przełamywać barierę moralną w trakcie pracy nad tłumaczeniem i krytycznym opracowywaniem tekstu „Mein Kampf”. Cały czas bowiem dręczyła mnie świadomość, że oto mam do czynienia z tekstem wyprodukowanym przez indywiduum, które omotało możnych tamtego świata i korzystając z ich karygodnego cynizmu pomieszanego z kompletnym brakiem wyobraźni doprowadziło do realizacji swoich – zapisanych przecież wyraźnie w „Mein Kampf” – zbrodniczych planów. Ogarniał mnie wstyd, że nie zrobiono nic, aby w stosownym czasie i z należytą stanowczością zapobiec temu nieszczęściu, które nazywało się Hitler i jemu podobni. Według mnie ta książka, ten jej – jakby nie było – sukces, to wielki wyrzut sumienia wobec ówczesnych elit zarówno wewnątrz Niemiec, jak poza ich granicami. To także groźne memento dla obecnych i kolejnych pokoleń – przekazał prof. Eugeniusz Cezary Król w wywiadzie, którego pełny tekst ukaże się w nr 1/2021 „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

Prof. Eugeniusz Cezary Król jest absolwentem VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie (1964). W 1969 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie był uczestnikiem asystenckich studiów przygotowawczych i studiów doktoranckich na macierzystej uczelni. W latach 1973-1981 pracował w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Warszawie. W 1976 roku otrzymał na Uniwersytecie Warszawskim stopień doktora na podstawie pracy „Okupant niemiecki wobec szkolnictwa polskiego na terenie Generalnej Guberni w okresie drugiej wojny światowej (1939-1944)”. Na przełomie lat 70. i 80. współpracował z podziemną Niezależną Oficyną Wydawniczą.

W latach 1981-1991 pracował w Pracowni Warszawskiej Instytutu Zachodniego w Poznaniu, a od czerwca 1991 roku do lutego 1993 roku w Instytucie Badań Edukacyjnych. W marcu 1993 roku został pracownikiem Instytutu Studiów Politycznych PAN, w Zakładzie Studiów nad Niemcami. W 1999 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy „Propaganda i indoktrynacja narodowego socjalizmu w Niemczech 1919–1945”. W 2007 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. W latach 1999-2000 pracował jako profesor gościnny na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji; w latach 2002-2006 był dyrektorem Stacji Naukowej PAN w Berlinie, w latach 2012–2016 dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN. W latach 2000-2002 i 2006-2013 wykładał w Collegium Civitas w Warszawie, gdzie kierował także Katedrą Politologii. Był także wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2016-2019).

Za książkę „Propaganda i indoktrynacja narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945” otrzymał Nagrodę Klio (1999) i Nagrodę im. Jana Długosza, za książkę „Polska i Polacy w propagandzie narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945” Nagrodę Klio w 2006. Jest także tłumaczem i edytorem trzytomowego polskiego wyboru „Dzienników” Josepha Goebbelsa (2013-2014).

 
Autor: (pd), Foto: Danuta-Julia Jackiewicz-Król
Źródło: Bellona, Wikipedia
źródło:rynek-ksiazki.pl

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha
Ewa Wachecka
To obrzydliwe. Takie cóś w wydaniu albumowym. Cennych książek nie ma jak wydać, a ta sterta gnoju w pięknym wydaniu. Propagowanie psychopatii.

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się