DW REBIS - zapowiedzi sierpnia 2024

Udostępnij

Prezentujemy Państwu sierpniowe zapowiedzi poznańskiego Domu Wydawniczego w kategorii sztuka, histortia, wspomnienia, biografie

1.Witold Rybczyński, O architekturze

Opowieść o architekturze

Nota o książce:

W tej przekrojowej opowieści o architekturze, która zaczyna się w epoce kamienia, a kończy w czasach współczesnych, Witold Rybczynski opisuje, jak zmiany technologiczne, ekonomiczne i społeczne, a także przemiany gustów i upodobań wpływały na architektoniczne idee i ideały.

Aby to zobrazować, autor szczegółowo przedstawia mnóstwo przykładów: od świątyń, takich jak Hagia Sophia i katedra Świętego Pawła w Londynie, poprzez budynki mieszkalne, w tym cesarską willę Katsura i Alhambrę, budynki użyteczności publicznej, m.in. Crystal Palace i dom towarowy Rudolfa Petersdorffa we Wrocławiu, ikony narodowe, jak wieża Eiffla czy Sydney Opera House, aż po wieżowce, między innymi Seagram Building i budynek CCTV w Pekinie. Rybczynski podkreśla, że wszystkie budowle łączy w czasie
i przestrzeni ludzka potrzeba porządku, sensu i piękna.

To wciągająca, przystępna i spójna opowieść o architektonicznej manifestacji uniwersalnego dążenia człowieka do celebrowania, czczenia i upamiętniania. Książka Rybczyńskiego – autorytatywna, wyważona, bezstronna i zakorzeniona w nauce – zachwyci wszystkich czytelników zainteresowanych zrozumieniem budowli, które odwiedzają
i mijają każdego dnia.

Kilka słów o autorze:

Witold Rybczynski jest architektem i emerytowanym profesorem urbanizacji Uniwersytetu Pensylwanii. Napisał dwadzieścia jeden książek, w tym Dom. Krótką historię idei, Najpiękniejszy dom na świecie i Jak działa architektura.

Tytuł: O Architekturze
Tytuł oryginału:
Autor: Witold Rybczynski
Przekład: Magdalena Hermanowska, Tadeusz J.Żuchowski
Seria: X-Varia
Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
Miejsce i rok wydaniaL Poznań, premiera: 27 sierpnia 2024

 

2.Larry Orbach,Młody Lothar. Żydowski uciekinier w półświatku nazistowskiego Berlina

„Emocjonująca i niezwykła ... nieodmiennie frapująca” Kirkus Reviews

Nota o książce:

Lothar Orbach, najmłodszy syn niemiecko-żydowskiej rodziny miał ledwie 14 lat kiedy naziści zaczęli obławy na berlińskich Żydów.

Zostaje zmuszony przerwać dobrze zapowiadający się proces edukacji, a zżyta rodzina jest rozdzielona. Kiedy w Wigilię 1942 roku gestapo przychodzi po Orbacha i jego matkę, oboje uciekają z fałszywymi papierami; matka znajduje schronienie u rodziny komunistów, a Lothar – jako Gerhard Peters – schodzi do berlińskiego podziemia jako „nurek”. Walcząc, dosłownie, o przetrwanie, wiąże koniec z końcem grą w bilarda, oszustwami w pokera i kradzieżą. W głębi duszy pozostaje jednak tylko chłopcem, synem swojej matki, Żydem desperacko trzymającym się swego zszarganego człowieczeństwa. Ostatecznie, zdradzony, w 1944 roku jednym
z ostatnich transportów zostaje wysłany do Auschwitz. Ta niezwykła historia dojrzewania i życia w berlińskim podziemiu podczas II wojny światowej to w gruncie rzeczy, opowieść jednego z ocalonych o nadziei, a nawet o szczęściu, w samym jądrze ciemności.

Kilka słów o autorze:

Larry (Lothar) Orbach (1924 – 2008) w okresie rządów Hitlera dorastał w patriotycznej niemiecko-żydowskiej rodzinie w Berlinie. Po wyjeździe do USA ożenił się z Ruth Geier i założył na Manhattanie cieszącą się wzięciem firmę kurierską. Orbachowie doczekali się dwójki dzieci: Vivien i Richarda. Z rodziną mieszkała też matka Larry’ego, Nelly, która także ukrywała się w Berlinie. Matka i syn spełnili daną sobie obietnicę, iż nigdy już się nie rozdzielą. Ostatnie lata życia Larry spędził na ukochanym Manhattanie do końca otoczony szeroką grupą przyjaciół.

Taytuł: Młody Lothar. Żydowski uciekinier w półświatku nazistowskiego Berlina
Tytuł oryginału:
Autor: Larry Orbach
Przekład: Waldemar Łyś
Seria: Historia
Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
Miejsce i rok wydania: Poznań, premiera: 13 sierpnia 2024
Wydanie: I
Objętość:
Oprawa:
Format:
ISBN 978-83-8338-196-1

 

3.Anna Bimer, Świat Machulskich. Biografia rodzinna

Kolejna propozycja w naszej serii biograficznej

Nota o książce:

Douglasowie lub - jak kto woli - Fondowie polskiego kina. Jan, Halina i Juliusz Machulscy - ludzie nie tylko filmu i nie zawsze żartu i komedii. Jak osiągali swoje liczne sukcesy, jak żyli na co dzień i ze sobą, skąd czerpali siłę i napęd, a przede wszystkim dlaczego pasuje do nich churchilowskie: jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym.
O niezwykle utalentowanym, barwnym i twórczym klanie opowiadają aktorzyi wychowankowie Ogniska teatralnego "U Machulskich". Składają się na imponującą listę nazwisk. Z ich opowieści wynika, że Ognisko było jak Disneyland w czasach  PRL-u ale też jak szlifiernia talentów a zwłaszcza wrażliwości,  charakterów, postaw. Jak szkoła życia, drugi dom a czasem dom jedyny.

Kilka słów o autorze:

Anna Bimer - Dziennikarka. Pracowała m.in. w „Machinie”, „Pani”, „Polska The Times”, „Zwierciadle” i „Urodzie Życia”. Autorka i współautorka m.in. książek Być córką i nie zwariować oraz Trzeba krzyczeć w obronie deptanych wartości. Rozmowa z Ojcem Ludwikiem Wiśniewskim OP (Dom Wydawniczy REBIS 2019).


Tytuł: Świat Machulskich. Biografia rodzinna
Autor: Anna Bimer
Seria: Biografie i powieści biograficzne
Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
Miejsce i rok wydania: Poznań, premiera: 27 sierpnia 2024
Wydanie: I
Objętość:
Oprawa:
Format:
ISBN: 978-83-8338-184-8

 

4. Robin Cook, Przyczyna zgonu

Nowa powieść mistrza thrillera medycznego

Nota o książce:

Ulubieńcy czytelników ‒ Jack i Laurie ‒ wracają w nowym thrillerze medycznym Robina Cooka. Zostają wciągnięci w wir niebezpiecznych zdarzeń związanych z serią sprytnie upozorowanych samobójstw.

Gdy Laurie Montgomery, żona Jacka Stapletona i szefowa Inspektoratu Medycyny Sądowej, namawia doktora Ryana Sullivana ‒ starszego rezydenta patologii ‒ by asystował jej podczas sekcji zwłok samobójcy, ma nadzieję, że zdoła przekonać go do swojej profesji. Ryan Sullivan podejmuje się zbadania serii samobójstw, w których pojawiły się wątpliwości co do rzeczywistej przyczyny zgonu. Projekt pochłania rezydenta coraz bardziej, w miarę jak odkrywa on podobieństwa badanych spraw. Podążając tym tropem, Sullivan nieoczekiwanie staje się zagrożeniem dla firmy, która wykorzystuje przełomową technologię wykrywania raka w szokująco nieuczciwy sposób. Co gorsza, jego śledztwo sprowadza śmiertelne niebezpieczeństwo także na Laurie…

Kilka słów o autorze:

Robin Cook, z wykształcenia lekarz, jest autorem kilkudziesięciu powieści. Od jego pierwszej, bestsellerowej książki zatytułowanej Coma rozpoczęła się szalona popularność gatunku literackiego zwanego thrillerem medycznym.

robincook.com

Tytuł:Przyczyna zgonu
Tytuł orygniału: Manner of Death
Autor: Robin Cook
Przekład: Maciej Szymański
Seria: Thriller
Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
Miejsce i rok wydania: Poznań, premiera: 13 sierpnia 2024
Wydanie: I
Objętość: 368 stron
Oprawa: broszurowa klejona
Format: 12.8x19.7 cm
ISBN: 978-83-8338-194-7


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się