Dyrektor Instytutu Książki: Polska jest zawsze tam, gdzie jest polski duch, a duch ten zaklęty jest w literaturze

Dyrektor Instytutu Książki: Polska jest zawsze tam, gdzie jest polski duch, a duch ten zaklęty jest w literaturze

Dyrektor Instytutu Książki: Polska jest zawsze tam, gdzie jest polski duch, a duch ten zaklęty jest w literaturze

Udostępnij

Polska jest zawsze tam, gdzie jest polski duch, a duch ten zaklęty jest w polskiej literaturze – powiedział podczas otwarcia Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Po raz pierwszy Polska jest gościem honorowym wydarzenia.

We wtorek w stolicy Tajwanu, Tajpej, rozpoczęła się Międzynarodowa Wystawa Książek (Taipei International Book Exhibition TIBE), jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie. Polska występuje tam w roli gościa honorowego. Będzie to okazja do promocji nie tylko polskiej literatury, ale także kultury. Targi potrwają do 5 lutego.

Dyrektor Jaworski podziękował, w imieniu Instytutu Książki za zaproszenie naszego kraju w charakterze gościa honorowego do udziału w prestiżowej Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej.

Podkreślił, że „Polska to fascynujący kraj”. „Kraj, który swoją ponadtysiącletnią tożsamość zawsze budował na prawdzie, miłości, wierze i wolości” – zaznaczył.

Wskazał, że „częścią tej tożsamości jest nasza kultura – duchowa i materialna”. „Kształtowały ją tak wybitne postaci, jak Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin czy papież Jan Paweł II. Kształtowali ją także wybitni pisarze i poeci” – przypomniał dyrektor IK.

„Dlatego bardzo się cieszymy, że właśnie tutaj, w Tajpej, możemy na specjalnym stoisku gościa honorowego zaprezentować bogactwo polskiej literatury – prozę, poezję, literaturę faktu, komiksy, literaturę dziecięcą. Spotykać się państwo będziecie z fascynującymi twórcami słowa, ilustratorami książek oraz wydawcami; zaprosimy do obejrzenia niezwykłych wystaw, reprintów starodruków oraz wysłuchania pięknej muzyki w wykonaniu polsko-ukraińskiego zespołu. Nakarmimy też naszych gości, bo polska kuchnia to kulinarna poezja” – powiedział Jaworski.

Dodał, że „Instytut Książki wraz z partnerami: Biurem Polskim w Tajpej, Instytutem Adama Mickiewicza oraz Biblioteką Narodową zaprasza na niezwykłe spotkanie z Polską – bo Polska jest zawsze tam, gdzie jest polski duch, a duch ten zaklęty jest w polskiej literaturze”.

źródło: z Tajpej Katarzyna Krzykowska, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się