Działalność Instytutu Książki w latach 2016-2023

Działalność Instytutu Książki w latach 2016-2023

Działalność Instytutu Książki w latach 2016-2023

Udostępnij

Zapraszamy do lektury raportu z działalności Instytutu Książki, w którym przybliżamy zmiany, jakie IK przeszedł w latach 2016-2023, i przedstawiamy najważniejsze programy oraz projekty zainicjowane w tym czasie.

Spośród kilkunastu nowych inicjatyw warto przywołać największą w Europie kampanię bookstartową „Mała książka – wielki człowiek”, program wspierający kameralne księgarnie pt. „Certyfikat dla małych księgarni” czy projekt „Polska Półka”, dzięki któremu literatura polska oraz literatura o Polsce w przekładach na języki obce zagościła w większym wymiarze w bibliotekach w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Ukrainie.

Zorganizowaliśmy również z sukcesem polską prezentację w roli gościa honorowego na największych zagranicznych imprezach targowych – w Londynie, Abu Dhabi, Tajpej czy Madrycie (niestety, z uwagi na pandemię nie doszły do skutku prezentacje w Pradze i Budapeszcie), zwiększyliśmy budżet Programu Translatorskiego ©POLAND do 5 milionów złotych, dzięki czemu corocznie ukazuje się na świecie kilkaset nowych przekładów polskich książek, zmodernizowaliśmy setki bibliotek w ramach programu Infrastruktura Bibliotek i rozwijaliśmy sieć Dyskusyjnych Klubów Książki.  Staraliśmy się, aby stare i nowe projekty i programy uzupełniały się wzajemnie, tworząc przemyślany i spójny system.

Ważnym wydarzeniem, które zachwiało tradycyjnymi zasadami działania instytucji kultury, była pandemia koronawirusa. W tym okresie Instytut Książki prowadził działalność proaktywną, reagując szybko i zdecydowanie na kolejne wyzwania.

Dziś szczególnie istotne wydaje się zadbanie o czytelnictwo wśród seniorów, do których adresowany ma być program, nad którym nasze prace już trwają. Poszukujemy także ciągle nowych obszarów językowych do promocji polskiej literatury i kultury, a przed nami prezentacja w charakterze gościa honorowego na prestiżowych targach w Bolonii.

Zapraszamy do lektury raportu, który dostępny jest poniżej.

 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się