Dzieło Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” dostępne w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury

Dzieło Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” dostępne w KrajowRepozytorium Obiektów Nauki i Kulturyym

Dzieło Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” dostępne w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury

Udostępnij

„O obrotach sfer niebieskich”, najsłynniejsze dzieło Mikołaja Kopernika oraz inne prace astronoma są dostępne w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Cyfryzacji.

W poniedziałek sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz oraz prof. Andrzej Sokala, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podpisali porozumienie, na mocy którego w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury można zapoznać się ze zbiorami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród nich są te związane z życiem i twórczością Mikołaja Kopernika.

Kopernik był nie tylko astronomem, ale prawdziwym człowiekiem renesansu, bo działał także jako matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista, a także próbował swoich sił w przekładach literatury. Był duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmował się również strategią wojskową i kartografią.

Jak podano na stronie MC, na https://kronika.gov.pl/obiekt/16582640 jest dostępne pierwsze XVI-wieczne wydanie "De revolutionibus orbium coelestium ("O obrotach sfer niebieskich") pochodzące z Królewca, z Biblioteki Zamkowej księcia Albrechta Hohenzollerna. Przedstawił w nim teorię heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzącej dotychczasowe poglądy. Według Kopernika to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a nie Słońce i planety wokół Ziemi, jak głosił obowiązujący w czasach średniowiecza model wyjaśniający budowę świata. W portalu znalazły się także liczne grafiki, plakaty i inne opracowania o tematyce kopernikańskiej.

Portal KRONIKA działa od 2022 r. Można w nim oglądać zgromadzone na nim zasoby nauki i kultury polskiej. Obecnie dostępnych jest ponad 16 mln obiektów podzielonych na 72 kategorie, w tym.: książki, czasopisma, fotografie, grafiki i rysunki oraz zbiory muzealne. To ponad 3,5 petabajta danych. Można je przeszukiwać za pomocą multiwyszukiwarki. Umożliwia ona katalogowanie, szukanie powiązań z innymi obiektami oraz korzystanie zarówno w ramach badań naukowych, jak i działalności dydaktycznej czy popularyzatorskiej.

Na zbiory dostępne na kronika.gov.pl składają się zasoby 23 instytucji, m.in.: Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Telewizji Polskiej oraz archiwów państwowych.

Korzystanie z zasobów portalu kronika.gov.pl oraz udostępnianie za jego pośrednictwem cyfrowych zbiorów jest bezpłatne.(PAP)

szz/ mhr/

żródło:https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się