Dzień Księgarza

Dzień Księgarza

Dzień Księgarza

Udostępnij

Od międzywojnia księgarze obchodzą swoje święto 13 grudnia. Czasy, w których po prostu sprzedawali książki odchodzą do lamusa. Księgarz jest dziś coraz częściej osobą pomagającą wybrać książki, organizatorem wydarzeń, a księgarnia kawiarnią, klubem i małym centrum kultury.

Dzień Księgarza jest obchodzony w Polsce od 85 lat. W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców: przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty, co stanowiło w praktyce dodatkowy rabat w wysokości 8,3%. Stąd wzięła się tradycja, aby Święto Księgarza obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca.

System rabatów z międzywojnia nie przetrwał do dziś, ale księgarze nadal obchodzą swoje święto. Rok 2017 był dla tej branży szczególny. Dzięki programowi Partnerstwo dla książki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego księgarze zorganizowali w swoich dziesiątki spotkań autorskich, wydarzeń i warsztatów dla czytelników.

Specjalne projekty dla branży księgarskiej przygotowali także eksperci i organizacje pozarządowe. Księgarze skorzystali ze szkoleń i webinariów, które poszerzają wiedzę z zakresu promocji, animacji kultury czy obsługi klienta. Jednym z takich projektów jest E-Wiedza Księgarza, cyfrowy poradnik Fundacji Legalna Kultura, która zajmuje się propagowaniem świadomego uczestnictwa w kulturze. Na stronie www.wiedzaksiegarza.pl znajdziemy m.in. video poradnikimi z wypowiedziami ekspertów, porady prawne oraz Bazę Dobrych Praktyk Księgarskich - miejsce, w którym księgarze wymieniają się wiedzą i pomysłami.

W tym roku Fundacja Legalna Kultura zaprosiła do niesieciowych księgarni także swoich ambasadorów. Danuta Stenka, Krystyna Czubówna, Marcin Kwaśny i Zbigniew Zamachowski - to uczestnicy projektu Księgarnia Marzeń, którzy w ciągu kilku miesięcy odwiedzili cztery miasta i wzięli udział we wspólnej lekturze książek z czytelnikami z Włocławka, Płocka, Warszawy i Otwocka. Czwórka artystów, prawie 200 wspólnie przeczytanych stron i ponad 650 uczestników - to bilans podróży Fundacji z gwiazdami po niesieciowych księgarniach. Projekt Księgarnia Marzeń wspierał miejsca, które nie tylko zajmują się sprzedażą, lecz są także miejscem spotkań ludzi, dla których książki są ważną częścią życia i inspiracją do rozwoju.

Krystyna Czubówna o książkach i księgarniach

https://www.youtube.com/watch?v=hCVqQZBSdEo

Danuta Stenka czyta „Saszeńkę”

https://www.youtube.com/watch?v=_zPEeE_KHrA

Warto wspomnieć, że od kilkunastu lat księgarze świętują swój dzień w cieniu spadku czytelnictwa i wielu problemów na polskim rynku książki. W całym kraju istnieje w tej chwili zaledwie 150-200 niezależnych, autorskich księgarni. Jak podkreślają eksperci, liczba tych miejsc zmniejsza się w wyniku problemów ekonomicznych (wysokie czynsze), ogólnej tendencji spadku zainteresowania książką oraz konkurencji ze strony największych graczy na rynku.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się