Dziś Dzień Książki dla Dzieci

Dziś Dzień Książki dla Dzieci

Dziś Dzień Książki dla Dzieci

Udostępnij

Są małe i duże, ilustrowane i interaktywne, potrafią bawić, wzruszać i pobudzać wyobraźnię – każda książka jest inna, lecz łączy je to, że pomagają dzieciom odkrywać świat i „zarażają” miłością do literatury na całe życie. Szczególnie zapamiętujemy te, które w oryginalny sposób przekazują wartościowe treści, łącząc mądry tekst z niezwykłymi ilustracjami.

Właśnie takie tytuły co roku wyróżniane są przez Empik w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”. Dziś ogłoszone zostały nominacje w kolejnej, 12. już edycji nagród. Autorzy i ilustratorzy 15 tytułów w 3 kategoriach wiekowych mają szansę na statuetki przyznawane przez Jury, a także na specjalną Nagrodę Czytelników. Wyniki zostaną ogłoszone 22 maja podczas wielkiego święta książek odbywającego się w formule online, czyli organizowanych przez Empik Wirtualnych Targów Książki.

Finałowa 15-stka

To już 12. edycja plebiscytu dedykowanego w całości literaturze dziecięcej, który łączy opinie ekspertów z wyborami samych dzieci i ich rodziców. Co roku poznajemy dzięki niemu najpiękniejsze, najmądrzejsze i najlepiej wydane książki dla młodych czytelników. To także doskonała okazja do zaprezentowania szerokiej publiczności najlepszych polskich autorów i ilustratorów.
Do rywalizacji o tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2020 roku zgłoszone zostały dziesiątki dopracowanych pod względem literackim oraz ilustracyjnym książek. Oceny każdej z nich i wyboru perełek wydawniczych dokonała kapituła, w której zasiedli: psycholog dziecięca – dr Aleksandra Piotrowska, specjalistka od literatury dziecięcej – Ewa Świerżewska, historyczka sztuki – Ewa Solarz, dziennikarka, znana m.in. z radiowych programów o tematyce dziecięcej – Katarzyna Stoparczyk oraz Nauczyciel Roku i ambasador warsztatów Przecinek i Kropka – Przemysław Staroń.

Efektem obrad jury jest lista 15 najlepszych tytułów dziecięcych 2020 roku, skierowanych do trzech grup czytelników: do 5 lat, od 6 do 8 lat oraz od 9 do 12 lat. Oprócz prestiżowej statuetki w każdej kategorii, laureaci otrzymają także nagrodę pieniężną, a wydawca zyska możliwość zrealizowania kampanii promocyjnej zwycięskiej książki w Empiku.
Szansę na wygraną mają autorzy: Tina Oziewicz, Paweł Mildner, Małgorzata Swędrowska, Paweł Pawlak, Dorota Migda, Anna Paszkiewicz, Eliza Piotrowska, Joanna Guszta, Aleksandra Woldańska-Płocińska, Jolanta Richter-Magnuszewska, Zuzanna Kisielewska, Agata Loth-Ignaciuk, Wojciech Mikołuszko, Maria Mazurek wraz z Marcinem Wierzchowskim i Ewą Woydyłło oraz Tôn Vân Anh wraz z Moniką Utnik-Strugałą.

Nagroda jest także ukłonem w stronę ilustratorów, których wyjątkowe wizje artystyczne wzbogacają przekaz i wpływają na całościowy odbiór książek. W wielu przypadkach tej niełatwej sztuki dokonali sami autorzy nominowanych tytułów – Paweł Mildner („Lody we wszystkich smakach”), Jolanta Richter-Magnuszewska („Dzika książka o dzikach”), Aleksandra Woldańska-Płocińska („Smakologia”), Paweł Pawlak („Nie bój się dziadku”) i Marcin Wierzchowski („Uczucia Alicji”) lub współtworzyli je autorzy i ilustratorzy: Joanna Bartosik („Moja babcia, mój dziadek”), Kasia Walentynowicz („Coś i nic”) i Gabriela Cichowska („Urodziny misia”), Przemysław Liput („Miasto Potwór”), Joanna Gębal („Stare radio”), Agata Dudek i Małgorzata Nowak („Nolens Volens”), Aleksandra Zając („Co robią uczucia”), Bartłomiej Ignaciuk („Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok”), Anna Kaźmierak („Xin Chao”) i Joanna Rzezak („Wielkie przygody w świecie przyrody”).
 
Tytuły nominowane w kategorii do lat 5:
 1. „Co robią uczucia?”, tekst: Tina Oziewicz, ilustracje: Aleksandra Zając, Wydawnictwo Dwie siostry
 2. „Lody we wszystkich smakach”, tekst i ilustracje: Paweł Mildner, Wydawnictwo Dwie siostry
 3. „Moja babcia, mój dziadek”, tekst: Małgorzata Swędrowska, ilustracje: Joanna Bartosik, Wydawnictwo Wytwórnia
 4. „Nie bój się, dziadku!”, tekst i ilustracje: Paweł Pawlak, Wydawnictwo Wilga
 5. „Urodziny misia”, tekst: Dorota Migda, ilustracje: Gabriela Cichowska, Wydawnictwo Kinderkulka


  Tytuły nominowane w kategorii od 6 do 8 lat:
 1. „Coś i nic”, tekst: Anna Paszkiewicz, ilustracje: Kasia Walentynowicz, Wydawnictwo Widnokrąg
 2. „Stare radio. Wszystko gra!”, tekst: Eliza Piotrowska, ilustracje: Joanna Gębal, Wydawnictwo Wilga
 3. „Miasto Potwór”, tekst: Joanna Guszta, ilustracje: Przemysław Liput, Wydawnictwo Kropka
 4. „Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach”, tekst i ilustracje: Jolanta Richter-Magnuszewska, Wydawnictwo Nasza księgarnia
 5. „Smakologia”, tekst i ilustracje: Aleksandra Woldańska-Płocińska, Wydawnictwo. Papilon

  Tytuły nominowane w kategorii od 9 do 12 lat:

 1. „Nolens Volens, czyli chcąc niechcąc”; tekst: Zuzanna Kisielewska; ilustracje: Agata Dudek, Małgorzata Nowak; Wydawnictwo Druganoga
 2. „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok”, tekst: Agata Loth-Ignaciuk, ilustracje: Bartłomiej Ignaciuk, Wydawnictwo Druganoga
 3. „Wielkie przygody w świecie przyrody”, tekst: Wojciech Mikołuszko, ilustracje: Joanna Rzezak, Wydawnictwo Agora
 4. „Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie”; tekst: Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski, Ewa Woydyłło; ilustracje: Marcin Wierzchowski; Wydawnictwo Mando
 5. „Xin Chao. Wietnam dla dociekliwych”; tekst: Tôn Vân Anh, Monika Utnik-Strugała; ilustracje: Anna Kaźmierak; Wydawnictwo Dwie siostry
Głosowanie Czytelników
 
Wpływ na losy konkursu mają także sami czytelnicy, których codziennie oddane głosy zadecydują o przyznaniu specjalnej Nagrody Czytelników. Od dziś do 14 kwietnia młodzi miłośnicy literatury i ich rodzice mogą wskazywać swojego faworyta spośród 15. nominowanych tytułów i każdego dnia oddawać swój głos za pośrednictwem strony internetowej www.empik.com/przecinek-i-kropka

Warto regularnie odwiedzać także profil Przecinek i Kropka na Facebooku, gdzie udostępniane będą aktualności dotyczące wyścigu po statuetki, ciekawe rozmowy z nominowanymi autorami i ilustratorami oraz wiele innych niespodzianek.

Laureatów nagród poznamy 22 maja 2021 r. podczas Wirtualnych Targów Książki organizowanych przez Empik.

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się