XXVII Tydzień Kultury Języka, Kielce

XXVII Tydzień Kultury Języka, Kielce

Dziś zaczyna się XXVII Tydzień Kultury Języka

Udostępnij

Spotkania z językoznawcami, konkursy, wystawy, poświęcone polszczyźnie warsztaty dla przedszkolaków, uczniów, studentów i dorosłych zaplanowano podczas rozpoczynającego się w dziś w Kielcach XXVII Tygodnia Kultury Języka.

Ideą przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodszych i starszych mieszkańców woj. świętokrzyskiego poprawną polszczyzną i kształtowanie świadomości roli języka ojczystego w życiu osobistym, społecznym i zawodowym. Główne hasło tegorocznej edycji wydarzenia brzmi: „Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu”.

Koordynator projektu z ramienia Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach Lidia Pasich podkreśliła w piątkowej rozmowie z PAP, że obchodzona niedawno setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest pretekstem do tego, żeby mówić o wolności w szerokim znaczeniu.

„Nie tylko o samym wydarzeniu, które jest ogromnie istotne w historii naszego kraju, ale także o wolności myślenia, tworzenia, wolności własnej postawy czy tworzenia ogólnej kultury. Wiąże się to równocześnie z wolnością myślenia, która wyraża się w języku” – dodała.

Przedsięwzięcie, razem z Instytutem Filologii Polskiej UJK, współorganizuje 14 instytucji kultury i nauki oraz 15 szkół. Kolejnych 17 szkół organizuje działania dla swoich uczniów we własnych placówkach. „Chodzi o to, aby uczniowie, gdy mówimy o wolności umysłu, języka – ćwiczyli taką postawę i sposób myślenia w działaniach teatralnych, językowych czy ortograficznych” – zaznaczyła Pasich.

Według szacunków w Tygodniu Kultury Języka co roku uczestniczy około 3 tys. osób. Zdaniem koordynatorki projektu prawdopodobnie to jedyna taka impreza w kraju – promująca na dużą skalę język polski i angażująca w tym zakresie w jednym czasie wiele instytucji.

Poszczególne wydarzenia Tygodnia Kultury Języka będą się odbywały od 11 do 16 marca w szkołach, przedszkolach oraz w instytucjach kultury i nauki Kielc, ale także w mniejszych miastach i miejscowościach województwa świętokrzyskiego.

Uczniowie, studenci i dorośli będą mogli uczestniczyć w zaplanowanych w tym czasie m. in.: prezentacjach, wystawach i różnego rodzaju warsztatach, konkursach, grach, zabawach i turniejach językowych oraz w spotkaniach z ciekawymi ludźmi.

Jak co roku odbędą się finały konkursów dla uczniów: krasomówczego, recytatorskiego, ortograficznych, językowych, literackich. Będzie też dyktando dla dorosłych. Na scenie Kieleckiego Centrum Kultury zaplanowano seminarium „Gdy pasja w duszy gra” – uczniowie w niekonwencjonalny, skupiający uwagę odbiorców sposób, będą prezentowali swoje zainteresowania.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach zaplanowano spotkanie z pisarzem, autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz słuchowisk radiowych Marcinem Pałaszem, a także wykład dr hab. Grażyny Maroszczuk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, poświęcony problematyce i językowi prozy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Odbędzie się także konkurs na najlepszą interpretację fragmentów Ferdydurke Witolda Gombrowicza.

Na UJK o fenomenie popularności seriali telewizyjnych we współczesnej kulturze popularnej opowie prof. Krzysztof Jaworski. Wykład Jesteś tym, co mówisz - rozważania o mowie pogardy wygłosi w Muzeum Dialogu Kultur prof. Marzena Marczewska. Z kolei w Domu Kultury „Zameczek” odbędzie się spotkanie z cenionym aktorem teatralnym i filmowym Andrzejem Grabowskim.

Podczas warsztatów w Muzeum Historii Kielc, organizowanych pod hasłem Mówili i pisali o wolności i niepodległości – historia kielczan będzie można dowiedzieć się, jak wyglądały mowy rajców miejskich i jak przez lata przekonywali oni do swoich poglądów.

Warsztaty z etykiety językowej dla najmłodszych "Magiczne słowa" zorganizuje Teatr Lalki i Aktora Kubuś. Zajęcia, po spektaklach teatralnych Zmruż oczko poprowadzą aktorki tej sceny.

Uczestnicy spotkań w kieleckim Muzeum Zabawek i Zabawy poznają rolę Ignacego Paderewskiego i jego patriotycznych wystąpień publicznych. Zajęcia te mają akcentować pozamilitarne działania prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Energetycznym Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego zaplanowano warsztaty pod hasłem „Naukowa moc języka”. Będzie można poznać sylwetki polskich pisarzy, którzy walczyli o niepodległość języka polskiego, dowiedzieć się, jak dbać o czystość i poprawność polszczyzny i jak nie nadużywać anglicyzmów. Zaplanowano również eksperymenty z wykorzystaniem przyborów piśmienniczych.

Specjalne warsztaty językowe, głównie dla najmłodszych, przygotowały też kieleckie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Z kolei w filiach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w całym regionie będą się odbywały m.in. wystawy, lekcje multimedialne i konkursy związane z tematyką tegorocznej edycji Tygodnia Kultury Języka.

Dokładny program imprezy jest dostępny na stronie internetowej Instytutu Filologii Polskiej UJK.

Wydarzenie będzie się odbywało pod patronatami: marszałka województwa świętokrzyskiego, świętokrzyskiego kuratora oświaty, prezydenta Kielc, Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego - oddział w Kielcach i Instytutu Filologii Polskiej UJK w Kielcach.

[źródło: PAP, Katarzyna Bańcer]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się