
Dzisiaj startują Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie!
Dzisiaj startują Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie!


Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie odbędą się w dniach od 15 do 18 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki, na placu Defilad i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
W największym literackim wydarzeniu tego roku weźmie udział ponad 600 wystawców z Polski i 19 innych krajów: Republiki Korei, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Filipin, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Pakistanu, Singapuru, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Wolnej Białorusi reprezentowanej przez niezależnych autorów i wydawców oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W Targach weźmie udział blisko 1000 autorek i autorów, tłumaczy, ilustratorów i innych osób związanych z branżą wydawniczą, a także przedstawicieli świata kultury. Targowe wydarzenia, odbywać się będą na trzech scenach, w siedmiu salach, w tym po raz pierwszy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Autorki i autorzy czekać będą na czytelników na stoiskach wydawców.\
Wstęp na Targi Książki w Warszawie jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń dostępna będzie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Historia i Kultura oraz Projekt Książka.
Światy Łączone Słowami
Bogaty i różnorodny program wydarzeń Republiki Korei, gościa honorowego tegorocznej edycji targów, pod hasłem „Światy Łączone Słowami” jest zaproszeniem do bliższego kontaktu z literaturą, kulturą i sztuką współczesnej Korei oraz odkrycia, jak wiele nas łączy.
Targi będą wyjątkową okazją by spotkać w jednym miejscu i czasie literackie gwiazdy – twórców, którzy cieszą się wielkim uznaniem koreańskiej i międzynarodowej publiczności. W spotkaniach autorskich wokół bestsellerowych i premierowych publikacji i w sesjach autografów udział wezmą: PARK Sangyoung, CHUNG Bora, JEON Heyjin, KIM Boyoung, dr Victor D. Cha, prof. Ramon Pacheco Pardo, KIM Hoyeon, YEON Somin, SHIN Kyungsook and YUN Jungeun. O literaturze i historii Korei porozmawiają też eksperci – historycy, literaturoznawcy i tłumacze. W bogatym programie nie zabraknie spotkań branżowych, wydarzeń artystycznych, projekcji filmów czy degustacji dań kuchni koreańskiej.
Italia – zapraszamy na spotkania z literaturą włoską
Program wydarzeń promujący literaturę Włoch – ubiegłorocznego gościa honorowego targów – zainauguruje spotkanie z prof. Giulio Tremontim, byłym ministrem gospodarki i finansów Republiki Włoskiej, prawnikiem, politykiem i parlamentarzystą. Z czytelnikami spotkają się także Dacia Maraini, Sandrone Dazieri i Sebastiano Giorgi oraz przedstawiciele włoskich i polskich wydawców. Wystąpienie Włoch organizują: Ambasada Włoch w Warszawie, Włoski Instytut Kultury w Warszawie i ITA – Italian Trade Agency.
Ukraiński Salon Książki i Festiwal SIŁA SŁOWA
Także i w tym roku Ukraina będzie silnie reprezentowana na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. W Ukraińskim Salonie Książki udział weźmie 28 wydawców a także znani i debiutujący w Polsce autorzy, menedżerowie kultury i dziennikarze.. Równolegle odbędzie się kolejna odsłona Festiwalu SIŁA SŁOWA. Organizatorami literackiego wystąpienia Ukrainy na targach są: Ambasada Ukrainy w Polsce, Ukraiński Instytut Książki i Fundacja Historia i Kultura.
Spotkania z Nauką
To już czwarta edycja targowego projektu „Spotkania z Nauką”, który służy prezentacji wydawnictw ukazujących się nakładem rodzimych uczelni i oficyn naukowych, a w części programowej oferuje spotkania i dyskusje, z udziałem popularyzatorów nauki – ekspertów z wielu dziedzin. Organizatorem sektora targowego i programowego „Spotkania z Nauką” jest Fundacja Historia i Kultura.
Rynek książki, czyli wydarzenia dla profesjonalistów
Goście branżowi znajdą na majowych targach ponad 20 spotkań, debat i warsztatów, dla profesjonalistów: wydawców, tłumaczy, ilustratorów, księgarzy, bibliotekarzy i nauczycieli. Spotkania dotyczyć będą wielu różnorodnych i ważnych zagadnień, m.in. o angielskich wzorach na rynku książki i czy warto je wdrożyć w Polsce; o sztucznej inteligencji w branży wydawniczej i jej roli w tłumaczeniach literackich; o książkach dla dzieci – bez stereotypów; pierwsze podsumowanie prac i dalsze plany Zespołu ds. pola literackiego przy MKiDN; o współpracy na linii tłumacz / redaktor; o dostępności w praktyce wydawniczej; panel o wydawcy jako o agencie autora; panel dyskusyjny o interdyscyplinarnym wymiarze promocji czytelnictwa; pierwszy polsko-niemiecki program fellowship dla wydawców zorganizowany przez Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie i w Warszawie; panel poświęcony relacjom Autor – Wydawca; o sztucznej inteligencji i rewolucji w świecie książek; o tym, jak AI zmienia rynek książki; o roli sztucznej inteligencji w tłumaczeniach literackich; o wolności słowa i nie tylko – rozmowa z białoruskimi wydawcami działającymi w Polsce. Partnerzy programu branżowego: Polska Izba Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Frankfurckie Targi Książki, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Polska Sekcja IBBY, Ogólnopolska Noc Bibliotek, Komitet Ochrony Praw Dziecka, NielsenIQ BookData.
Znani autorzy, nowości wydawnicze, festiwale literackie
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to świetna okazja by w jednym miejscu spotkać wielu ulubionych autorów, kupić ich książki i zdobyć autografy. Z publicznością na scenach i w salach oraz na stoiskach wystawców spotkają się znani i cenieni autorzy, m.in.: ks. Adam Boniecki, Jacek Antczak, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Jacek Cygan, Jakub Ćwiek, Katarzyna Grochola, Małgorzata Halber, Aneta Jadowska, Grzegorz Kasdepke i Joanna Rusinek, Rafał Kosik i Wit Szostak, Marek Krajewski, Jolanta Kwaśniewska, Marisa de Lempicka, Stanisław Łubieński, Jul Łyskawa, Marcin Mortka, Juliusz Machulski i Krzysztof Varga, Katarzyna Puzyńska, Michał Rusinek, Vincent V. Severski, Beata Słama, Ziemowit Szczerek, Szczepan Twardoch, Ewa Woydyłło, Jakub Żulczyk, a także postacie znane z mediów czy podcastów: Tomasz Sianecki, Filip Cembala, Krzysztof Pyzia, Małgorzata Halber, Marta Markiewicz, Robert Rutkowski, Monika Sławecka, Artur Górski, Michał Wrzosek, Anita Werner i Michał Kołodziejczyk. W spotkaniach udział wezmą również autorzy zagraniczni, m.in. z Hiszpanii, Kolumbii, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Wolnej Białorusi.
Miłośników literatury kryminalnej zapraszamy na Festiwal Kryminalna Warszawa i spotkania ze znakomitymi autorami tego gatunku. Festiwal Komiksowa Warszawa, towarzyszący Międzynarodowym Targom Książki w Warszawie, to odrębny sektor stoisk z publikacjami oraz spotkania i warsztaty z autorami gatunku, a także interesujące wystawy. Festiwal to także program profesjonalny dla twórców i wydawców. Rodziny z dziećmi zapraszamy do udziału w literackim programie dla dzieci, młodzieży i rodzin z okazji Dnia Konstytucji Norwegii i w Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki” – wyjątkowym wydarzeniu, które łączy pokolenia poprzez literaturę i sztukę. Miłośników reportażu literackiego zapraszamy na spotkania z autorkami i autorami książek-finalistek 16. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego ustanowionej przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy, której współorganizatorem jest „Gazeta Wyborcza”. Zapraszamy też do Pawilonu Warszawy, który pod hasłem Miłość i opieka jako ciągła praktyka oferować będzie wybór książek wraz z towarzyszącym programem warsztatów, spotkań i instalacji artystycznych. Swoją obecność zaznaczą także niezależni wydawcy białoruscy skupieni pod szyldem „Wolna Białoruś”. W Salonie Niezależnych Białoruskich Wydawców „Wolna Białoruś” weźmie udział 13 oficyn, odbędą się spotkania autorskie z Aliaksandrem Karnauchawem i Ewą Wieżnawiec, oraz liczne sesje autografów z udziałem białoruskich autorów i promocje nowych tytułów. W tym roku umożliwiliśmy naszym wystawcom zamieszczenie pięciu wybranych tytułów ze swojej oferty w katalogu MTKW online. Dzięki temu na stronie www.targiksiazkiwarszawa.pl/katalog-online powstał pokaźny zbiór książek, którymi warto się pochwalić, które warto przeczytać – jednym słowem książki najlepsze z najlepszych!
Ogłoszenie zwycięzcy konkursu „Piórko 2025. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci” w kategorii „Tekst”!
To jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń promujących debiutantów literatury dziecięcej w Polsce. W trakcie uroczystości autor zwycięskiego tekstu otrzyma nagrodę w wysokości 100 000 zł oraz możliwość wydania książki. Jednocześnie zainaugurowany zostanie drugi, ilustratorski etap konkursu, w którym również do wygrania jest 100 000 zł i wydanie stworzonej przez zwycięzców obu kategorii książki.
Oficjalne ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagrody odbędzie się 16 maja 2025 o godz. 14:00, na Scenie Plenerowej nr 1.
|
|
|