Esencją antykwariatu jest samo życie

Esencją antykwariatu jest samo życie

Esencją antykwariatu jest samo życie

Udostępnij

8 czerwca w Antykwariacie Szarlatan we Wrocławiu odbyła się premiera książki Stanisława Karolewskiego „Sekrety antykwariusza. Czy w raju pachnie kurzem?” (Biblioteka Słów). Autor z dużą dozą humoru dzieli się z czytelnikami swoimi obserwacjami, przemyśleniami oraz co ciekawszymi sytuacjami, których doświadczył w swojej antykwariackiej karierze.

– Dzisiaj jest święto literatury przeplatającej się z  życiem. Spotykamy się w miejscu, które jest związane z literaturą i jest związane z życiem – Tymi słowami Stanisław Karolewski powitał gości.

Foto: Prof.Waldemar Okoń i Stanisław Karolewski "Szarlatan"

A ci przybyli na spotkanie z autorem licznie, nie zabrakło wśród nich także bohaterów książki. A jednym z nich był prof. dr hab. Waldemar Okoń, ojciec chrzestny antykwariatu – pisarz i poeta, historyk sztuki.

– To wspaniała książka, która łączy mądrość z zabawą, z grą słowami, z historią, i to z historią z życia wziętą. Warto zanurzyć się w tych takich satyryczno-dowcipnych opowieściach. Zawód antykwariusza kojarzy się z jakąś formą totalnego spokoju i ciszy. Podczas kiedy z książki Stanisława Karolewskiego wynika, że jest to jeden z najbardziej fascynujących zawodów – mówił prof. Waldemar Okoń. I dodał: – To nie jest tylko rejestracja zdarzeń i osób, które pojawiają się w tym antykwariacie. To jest także podręcznik, przewodnik dla początkującego antykwariusza. Jeśli ktoś planowałby otwarcie własnego antykwariatu, to otrzymuje gotowy scenariusz. W książce opisane zostały wszystkie zloty i upadki pracy antykwariusza, to, co się udaje, to, co przeważnie się nie udaje. Na czym można zarobić, a na czym przeważnie się traci. Opisane też zostały różnego typu strategie, które poza tym humorystycznym, groteskowym, opisem świata, w którym żyje antykwariusz, są bardzo konkretne i wynikają z wielu lat, kilkudziesięciu lat praktyki.

Autor wskazał, że rzeczywiście na polskim rynku wydawniczym nie ma książki, która opisywałaby współczesny rynek antykwaryczny. – Są dostępne stare podręczniki z liceów księgarskich, ale one w żaden sposób nie przystają do dzisiejszych czasów. I jeżeli ktoś myśli o zostaniu antykwariuszem, to nie ma do czego sięgnąć. Mam świadomość, że nie wyczerpuję w żaden sposób tematu, ale warto się z moją książką zapoznać...

Przeczytaj cały artykuł:

Jedną z intrgralnych części promocji książki "Sekrety antykwariusza" Stanisława Karolewskiego była odslona rzeźby autorstwa córki właściciela antykwariatu, Nataszy. Pierwszej w świecie Rzeźby poświęconej Ofiarom Książek/Miłośnikom Książek.

  


Rzeźba składa się z książek tworzących „mur” w którym znajduje się okrągłe „okno” – pękniecie w murze. Pod „oknem” odbiorca znajdzie tabliczki, z którymi może się identyfikować lub je odrzucić: #OFIARA KSIĄŻEK "KSIĄŻKI ZNISZCZYŁY MI ŻYCIE #AntykwariatSzarlatan "ZwyciężonyPrzezKsiążki" 'BooksVictims i po przeciwnej stronie „muru” "KOCHAM KSIĄŻKI "MIŁOŚNIK KSIĄŻEK "LoveBooks" AntykwariatSzarlatan "ŻyjęDziękiKsiążkom".

Tabliczki te będą stanowić zachętę do wyjrzenia przez „okno” i sfotografowania się z rzeźbą podobnie jak w tworzonych niekiedy „instagramowych przestrzeniach”, jednak odbiorca wybierający jedną ze stron rzeźby i wyglądający przez „okno” będzie fotografowany z jej drugiej strony – czyli aby posiąść zdjęcie „miłośnika książek” będzie zmuszony ustawić się po stronie „ofiary książek”, co może stanowić dobry punkt wyjścia do rozważań o roli czytelnictwa i książki we współczesnym „instagramowym” świecie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się