Europejska Noc Literatury we Wrocławiu

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu

Udostępnij

"Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Leksykon miast intymnych” Jurija Andruchowycza czy „Moja walka” Karla Ove Knausgarda – m.in. te książki składają się na program 9. Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu. Tematem tegorocznej odsłony wydarzenia jest podróż.

Europejska Noc Literatury to organizowane w różnych miastach kontynentu święto czytelników, którzy tego wieczoru usłyszeć mogą prozę w interpretacjach twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.

Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Literatury planowana na wiosnę, z powodu pandemii koronawirusa, odbędzie się 29 sierpnia w okolicach ronda Powstańców Śląskich. Kuratorem wydarzenia jest w tym roku dziennikarz literacki i pisarz Max Cegielski. Jest on też autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury 2020, która odbędzie się pod hasłem „Podróż”.

Książki, które znalazły się w programie połączy motyw szeroko pojętej podróży, przemieszczania się, spaceru i wyprawy, zmiany miejsca pobytu, emigracji, ucieczki, turystyki, komunikacji.

„Kluczem doboru nie jest data powstania książki, ani to czy możemy włożyć ją do szufladki z napisem fiction czy non fiction. Nie chodzi o wybór znanych bestsellerów, czy odwrotnie, niszowych, ambitnych narracji” – mówił o koncepcji programowej Max Cegielski podkreślając, że wybrał różnorodne teksty, w których bohaterowie bądź autorzy, narratorzy są w ruchu, przyglądają się uważnie mapom, otoczeniu, podróżują i filozofują, starają się zrozumieć świat. „Czytane fragmenty ułożą się w mapę zakątków, dziejów i gatunków literackich Europy” – dodał.

Europejska Noc Literatury rozpocznie się od podróży do serca Europy, w Alpy, gdzie poprowadzi czytelników bohater powieści „Czarodziejska góra” Tomasza Manna. „Następnie przemieścimy się na krańce kontynentu, gdzie przewodnikami będą dla nas: Kapka Kassabova i jej reportaż +Granica. Na krawędzi Europy+ o kurdyjskim małżeństwie, które w poszukiwaniu pokoju ląduje na Bałkanach, a także Jurij Andruchowycz, z którego +Leksykonem miast intymnych+ przeprawimy się z ze wschodnich granic Europy na jej zachodnie flanki - do Hiszpanii i Portugalii, czy wreszcie Sylvain Tesson, który tworząc +Lato z Homerem+ zamieszkał na greckiej wysepce, by poczuć na własnej skórze wpływ geografii na podstawowe dla kultury Europy dzieła” – opisują organizatorzy.

Do wybranych dzieł literackich dołączą także „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, której bohaterowie podróżują przez pogranicze, zarówno geograficzne, jak i kulturowe. „Polska noblistka zabiera nas na granice gatunków literackich oraz dawnej Rzeczpospolitej, rzeczywistości i metafizyki – zgodnie z podtytułem: +Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych+” – dodają organizatorzy.

Czytelnicy wysłuchają także fragmentów „Mojej walki” Karla Ove Knausgarda, który doznaje objawienia w podmiejskim pociągu oraz powieści Michela Houellebecqa „Mapa i terytorium”, której bohater robi karierę artystyczną fotografując rozmaite plany. Z kolei w reportażu „Witajcie w raju” Jennie Dielemans opisuje, skąd właściwie wzięła się idea wakacji i kiedy podróż stała się urlopem, wytchnieniem od codziennych obowiązków.

„Zanim wojaże stały się towarem, miały być jednak edukacyjną i romantyczną inspiracją, dlatego odwiedzimy Włochy widziane oczami Mary Shelley, jednej z bohaterek biograficznej prozy na skrzyżowaniu gatunków – +Buntowniczki+ autorstwa Charlotte Gordon, która potrafiła wczuć się w XIX-wiecznego ducha i historię emancypacji kobiet” – napisano w zapowiedzi wydarzenia.

 

źródło: PAP


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się