Europejskie Stolice Kultury 2024

Europejskie Stolice Kultury 2024

Europejskie Stolice Kultury 2024

Udostępnij

Program Europejskiej Stolicy Kultury ma na celu promowanie bogactwa i różnorodności kultur oraz wzmocnienie u obywateli poczucia przynależności do wspólnego, europejskiego obszaru kulturowego.

Tytuł ten jest szansą promocji miast i regionów, zaprezentowania ich wkładu kulturalnego i artystycznego w europejską kulturę i sztukę, jak również wpływu kultury i sztuki na ich rozwój; przyciągnięcia międzynarodowej publiczności i turystów, a także aktualizacji strategii rozwoju poprzez działalność kulturalną. Wybór danego miasta jako Europejskiej Stolicy Kultury ma długofalowy i wielowymiarowy wpływ nie tylko na kulturę, lecz również na sytuację społeczną i gospodarczą zarówno samego miasta, jak i całego regionu.

W 2024 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będą nosiły trzy miasta: Tartu (Estonia), Bad Ischl (Austria) oraz  Bodø (Norwegia).


Główne wydarzenia programowe Tartu 2024 podzielone są na cztery linie programowe: Tartu z Ziemią, Tartu z Ludzkością, Tartu z Europą, Tartu z Wszechświatem. Organizatorzy przygotowali ponad 1000 wydarzeń dla osób w każdym wieku. Całoroczny program w Tartu i południowej Estonii przedstawia historię Sztuki Przetrwania – wiedzy, umiejętności i wartości, które maja pomóc prowadzić dobre życie w przyszłości – inspirując się kulturą budujemy lepsze jutro. Europejska Stolica Kultury Tartu 2024 jest wszechstronna zarówno pod względem charakteru, jak i programu. Z jednej strony jest to wielkie święto kulturalne, które ma przyciągnąć gości z Estonii i zagranicy, a z drugiej strony jest okazją do włączenia jak największej liczby osób w tworzenie długoterminowe zmiany w Tartu i południowej Estonii.

Ostatni tydzień stycznia będzie tygodniem otwarcia i będzie  obfitował w wydarzenia artystyczne.

Więcej informacji oraz szczegółowy program wydarzeń: https://tartu2024.ee

 


Bad Ischl to popularna  austriacka miejscowość turystyczna, malownicze miasteczko niedaleko Salzburga. Region Salzkammergut został ukształtowany przez żywioły soli, wody i drewna. Historia wydobycia soli rozpoczęła się 7000 lat temu w Hallstatt. Handel solą zasilał region, wzbogacał go i umożliwiał międzynarodowe sieci; przyciągnął na wieś bogatych i wpływowych, region Salzkammergut stał się ulubionym miejscem wakacji letnich, a historyczny krajobraz kulturowy regionu Salzkammergut został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dlatego program artystyczny ramach ESK 2024 został przygotowany pod hasłem Kultura to nowa sól.

Weekend otwarcia odbędzie się w dniach 20-21 stycznia br.

Więcej informacji oraz szczegółowy program wydarzeń: https://salzkammergut-2024.at

 


Bodø będzie pierwszym w histohttps://timisoara2023.eu/en/rii miastem na północ od koła podbiegunowego, które zdobędzie ten prestiżowy tytuł. Władze miasta, powiatu i komitet zaplanowały około 1000 wydarzeń. Ceremonia otwarcia zaplanowana została na 3 lutego, z występem na pływającej scenie inspirowanej uchem dorsza, zapowiada niezapomniane wydarzenia. Po koncercie Europejska Noc Kulturalna wypełni miasto koncertami i różnorodnymi wydarzeniami towarszyszacymi.

W ramach programu m.in. muzeum w Bodø przekształci się w muzeum Samów, „Bådåddjo Musea”. Występy Lapończyków, tradycyjne pieśni joik, oraz pięć języków lapońskich będą częścią obchodów roku kultury.

Więcej informacji oraz szczegółowy program wydarzeń: https://bodo2024.no


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się