Ogólnopolska Izba Księgarń
"Farma Heidy" - książka, która zrobiła furorę w Islandii

"Farma Heidy" - książka, która zrobiła furorę w Islandii

"Farma Heidy" - książka, która zrobiła furorę w Islandii

Udostępnij

30 października będzie miała premierę książka "Farma Heidy" autorstwa Steinunn Sigurðardóttir, islandzkiej pisarki i poetki. Książka ta zrobiła furorę w Islandii, w tamtejszej prasie okrzyknięta “arcydziełem”. Nagrodzona m.in. Icelandic Booksellers' Prize i  Icelandic Women's Literature Prize. Historia, którą opisuje Sigurðardóttir zachwyciła dziennikarzy BBC, The Guardian, The Times i Daily Mail. Teraz z przyjemnością przedstawimy ją polskim czytelnikom.

Urzekła mnie i sama książka, która literacko oddaje piękno Islandii i Heida, superwoman na islandzkiej farmie. Kobieta pewna siebie, bezkompromisowa, która ponad swoją karierę postawiła ochronę dóbr naturalnych swego kraju. Jak dla mnie - niezwykła i inspirująca. –  Karolina Gruszka.

Wizja kariery modelki na wybiegach Nowego Jorku okazało się mało atrakcyjna dla Heidy Ásgeirsdottír. Postanowiła powrócić w rodzinne strony -  i to nie do modnego Reykjaviku, ale do odległej farmy u stóp islandzkich wyżyn. Odtąd swój czas poświęcała na wyczerpujące prace gospodarskie, w tym uprawę ziemi i  hodowlę stada pięciuset owiec. I to właśnie tu, w miejscowości sąsiadującej z wulkanem Katla, nieśmiała i niepewna siebie dziewczyna zamieniła się w silną i pewną siebie kobietę, która podjęła heroiczną walkę o ochronę dóbr naturalnych Islandii. Odtąd całą swoją energię skierowała na to, aby przekonywać polityków i mieszkańców do zwalczania pomysłów koncernów energetycznych i innych firm, które zagrażały tamtejszym ekosystemom. Idąc pod prąd, narażając się na potworną krytykę, Heida przeszła ciężką drogę przez modelkę i farmerkę do lokalnej superbohaterki.

Heida Ásgeirsdottír, która zawdzięcza imię literackiej sławie, w książce o którą z charakterystycznym dla siebie dowcipem i humorem opowiada o zmaganiach ze sobą i mocami natury. Dynamiczna i błyskotliwa narracja przeplata się ze zręcznie skomponowanymi przez nią czterowierszami, a także przejmującymi refleksjami na temat islandzkiej natury.

 
Prasa o książce:

„Wyłaniający się z tej niezwykłej historii portret może wydawać się sprzeczny. Nieśmiała indywidualistka, która jest członkinią parlamentu. Wycofana samotniczka z zamiłowaniem do wędrówek. Czarująco uczciwa. We współczesnych czasach jest idealnym wzorem do naśladowania”. –  Helen Davies, „The Times”

„Nowoczesna, islandzka saga o Heidzie Ásgeirsdottír, to dziennik zarówno jej kampanii w obronie islandzkiej natury, jak i wyczerpującej, farmerskiej codzienności, podzielonej na pory roku”. -– Tim Adams, „The Guardian”

„Arcydzieło. Oda do natury islandzkiej i pracy islandzkich farmerów.” – „Farmers’ Gazette”

 „Autobiografia oporu. Wobec sprzedawania Islandii, niszczenia natury. Heida swoją walkę zaczęła od przekonywania sąsiadów, którzy uważali ją za przeciwniczkę postępu, blokującą oferty firm energetycznych. Dziś przemawia w islandzkim parlamencie”. – Paul Jandl, „Neue Zürcher Zeitung”

Nagrody:

   Nagroda Księgarzy Islandzkich 2016 (w kategorii Najlepsza Biografia)
•    Icelandic Booksellers' Prize w kategorii: Best Icelandic Biography
•    Bókmenntaverðlaun starfsfólks bókaverslana
•    Fjöruverðlaunin, the Icelandic Women's Literature Prize

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się