Wydawnictwo Jedność
Festiwal Conrada 2018

Festiwal Conrada 2018

Festiwal Conrada 2018 – znamy już program

Udostępnij

Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Conrada rozpocznie się w Krakowie 22 października i potrwa tydzień (do niedzieli, 28 października). W tym roku hasłem przewodnim jest „POP”. Organizowany przy wsparciu Instytutu Książki festiwal to wielkie święto czytelnicze. Obok spotkań z autorami, debat, dyskusji, lekcji i szkoły czytania, przyznana zostanie w jego trakcie także Nagroda Conrada za najlepszy debiut ostatniego roku.

„Przed nami jubileuszowa, dziesiąta edycja największego międzynarodowego wydarzenia literackiego w Polsce i jednego z największych na świecie. W czasie tych dziewięciu lat literackiej przygody, Kraków stał się najważniejszym punktem na światowej mapie literatury. Miejscem spotkania pisarek i pisarzy, czytelniczek i czytelników, profesjonalistów oraz amatorów. Festiwal wyrósł natomiast na silną markę, która przyciąga do naszego miasta czytelników z całego globu, a przyznawana w ostatnim dniu Festiwalu Nagroda Conrada otwiera laureatom – najlepszym debiutantom w dziedzinie prozy drzwi do literackiego kariery” – mówi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jak tłumaczy prof. Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny Festiwalu, „przez siedem festiwalowych dni będziemy stawiać krytyczne pytanie o  rozumiany jako rdzeń naszego aktualnego doświadczenia kulturowego i politycznego. Poszczególne dni tegorocznej edycji zatytułowaliśmy za pomocą następujących pojęć: Poprawność, Popularność, Popęd, Populizm, Popkultura, Popłoch, Popyt”.

„Każda z wybranych przez nas kategorii odsyła do konkretnego zjawiska. Każdą można przyporządkować jakiejś dyscyplinie: politologii, psychologii, ekonomii etc. Jednak dla nas najważniejszą dziedziną jest literatura i to za pomocą jej języka będziemy z zaproszonymi do Krakowa gośćmi oraz naszą publicznością rozmawiać na temat POPu. Uważamy bowiem, że literatura zajmuje wyjątkowe miejsce wśród intelektualnych wynalazków człowieka – pozwala dostrzec i zrozumieć najwięcej” – dodaje Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu.

Punktem wyjścia do debaty z udziałem Olgi Drendy, Ewy Gorządek, oraz Adama Leszczyńskiego będą pytania o polskość. O to, w jaki sposób literatura przedstawia polskość, jak opowiada o Polakach, o ich samoocenie, obawach, sojusznikach i przeciwnikach. Spotkanie poprowadzi publicysta – Jacek Żakowski. Z festiwalową publicznością spotkają się także: Anna Bikont, Magdalena Kicińska i Jacek Leociak, którzy wspólnie z Michałem Okońskim będą rozmawiać o losach polskich Żydów, ich udziale w tworzeniu polskiej wspólnoty narodowej i politycznej.

Polska wieś będzie tematem prowadzonej przez Ingę Iwasiów rozmowy z udziałem Andrzeja Mencwela, wybitnego historyka literatury i kultury, autora książki Toast na progu i wyróżnionego Nagrodą Nike prozaika Mariana Pilota. Debata zatytułowana „O chłopskiej formie życia” podejmie pytanie o wpływ wsi na literaturę, a także kulturę narodową. Pasmo poświęcone polskości uzupełni dyskusja o Polsce jako temacie poezji z udziałem Jana Kapeli, Ilony Witkowskiej i Bohdana Zadury, którą poprowadzi dyrektor programy Festiwalu – Grzegorz Jankowicz. Czy elity są potrzebne? I w jaki sposób powinny komunikować się ze społeczeństwem? Takie pytania postawi Maciej Gdula uczestnikom kolejnej debaty: Agacie Bielik-Robson, Michałowi Pawłowi Markowskiemu oraz Małgorzacie Szpakowskiej. 

 Ważnym wątkiem tegorocznego Festiwalu Conrada będą również rozmowy na temat granic naszej tożsamości. W ramach tego pasma trzeciego dnia Festiwalu zaplanowano spotkanie z udziałem między innymi Andrzeja Gowarzewskiego, Wojciecha Kuczoka i Janusza Margańskiego (prowadzący) poświęcone Ernestowi Wilimowskiemu, piłkarzowi polskich i niemieckich klubów piłkarskich, przed II wojną światową reprezentantowi Polski, a po jej wybuchu – III Rzeszy, bohaterowi powieści chorwackiego prozaika Miljenki Jergovicia, który również spotka się publicznością Festiwalu. Piątego dnia, o kroju narodowym będą natomiast dyskutować: Łukasz Dziedzic, Agata Szydłowska i Marcin Wicha. Rozmowa, którą poprowadzi Bogna Świątkowska dotyczyć będzie tego, w jaki sposób czcionka może stać się nośnikiem treści o charakterze politycznym.  

Swoją obecność na Festiwalu mocno zaznaczy również literatura zaangażowana społecznie. Po raz pierwszy Kraków odwiedzi hinduska pisarka Arundhati Roy, która w swej twórczości ukazuje obraz współczesnych Indii z ich kryzysami i problemami. Jak się okazuje, te ostatnie są aktualne nie tylko dla rodzinnego kraju Roy, ale także dla nas. Podczas spotkania z festiwalową publicznością opowie o tym, jak za pomocą powieści można zareagować na niesprawiedliwość społeczną.

Zaproszenie do Krakowa przyjęły także greckie pisarki: Lena Kitsopoulou i Amanda Michalopoulou, które w swojej prozie pokazują różne oblicza konfliktu. O cierpieniu jako powszechnym doświadczeniu człowieka XXI w. opowie natomiast argentyński reporter i pisarz Martín Caparrós. O Conradzie i globalizacji dyskutować będą natomiast tłumaczka Magda Heydel i amerykańska historyczka, profesorka Uniwersytetu Harwarda, laureatka m.in. National Book Critics Circle Award – Maya Jasanoff, która w swoich publikacjach przedstawia Conrada jako pierwszego analityka globalizmu. 

O sprzeciwie wobec demokracji opowie z kolei niemiecki historyk i politolog Jan-Werner Müller, publikujący m.in. w renomowanych czasopismach takich jak: Die Zeit, Sueddeutsche Zeitung, The London Review of Books, Foreign Affairs, czy The Guardian. Spotkanie, którego głównym tematem będzie populizm, poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu Michał Paweł Markowski. 

Grzechy z przeszłości staną się natomiast pretekstem do rozmowy ze szwedzką pisarką, dziennikarką radiową i telewizyjną, dramatopisarką Elisabeth Åsbrink, która opisuje doświadczenia społeczeństwa szwedzkiego. Te, z którymi społeczeństwu szwedzkiemu wciąż nie udało się skonfrontować. 

Zaproszenie do Krakowa przyjęła również, nagrodzona niespełna miesiąc temu prestiżową nagrodą Man Booker International Prize – Olga Tokarczuk. Festiwalowa publiczność spotka się z pisarką drugiego dnia Festiwalu. Rozmowę, w której weźmie udział także tłumaczka powieści Bieguni – Jennifer Croft, poprowadzi Szymon Kloska.

Wspomniane na początku zjawiska, takie jak populizm, popularność, popęd czy popłoch związane są z emocjami, zarówno jednostkowymi, jak i zbiorowymi. Kilka festiwalowych spotkań będzie poświęconych właśnie tym zagadnieniom. W rozmowie z Davidem Vannem, którego bestsellerowy zbiór Legenda o samobójstwie została dotychczas dziesięciokrotnie nagrodzona na arenie międzynarodowej i przetłumaczona na 20 języków, zajmiemy się źródłami i naturą traumy. O impulsach opowiadać będzie Wells Tower – pisarz, którego debiutancka książka Ruiny i zgliszcza prezentuje postaci, które próbują uporać się z różnymi odmianami popędu. Międzynarodowy bestseller Lulu stanie się pretekstem do rozmowy o erotyce z hiszpańską pisarką Almudeną Grandes. Z kolei Sylwia Chutnik porozmawia o buncie – jego przyczynach i znaczeniu – z Larsem Saabye Christensenem, autorem powieści Beatles, czyli historii czterech chłopaków z Oslo naśladujących członków legendarnej grupy.  

Jak co roku, podczas Festiwalu nie zabraknie także programu edukacyjnego – Lekcji czytania z udziałem m.in.: Jacka Leociaka, Małgorzaty Szpakowskiej i Michała Pawła Markowskiego, zakończone Szkołą czytania prowadzoną przez Agnieszkę Taborską i Grzegorza Jankowicza. Tematy, którymi zajmiemy się w ramach Szkoły, czyli prawda i fałsz, wpisują się w kolejne pasmo festiwalowe – jego celem jest wypracowanie narzędzi służących walce z fake newsami (wystąpią w nim również: wybitny reporter, dziennikarz Tygodnika Powszechnego, Wojciech Jagielski, oraz szwedzki dziennikarz i bloger, analityk sfery publicznej Jack Werner). 

Festiwal Conrada to nie tylko pasmo główne, ale też wiele wydarzeń towarzyszących: pasmo filmowe, wydarzenia dla dzieci, koncerty, warsztaty i spotkania branżowe, których program ogłosimy już wkrótce. Tradycyjnie już, w ostatnim dniu Festiwalu, poznamy laureata Nagrody Conrada – najważniejszego w Polsce wyróżnienia dla debiutantów literackich w kategorii proza będącego częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO, wspólnego przedsięwzięcia Miasta Krakowa, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego. W tym roku, poznamy również laureata Nagrody Ambasady Luksemburga dla autorki/autora utworu o tematyce europejskiej: laureat otrzyma 2,5 tys. euro na trzytygodniową rezydencję w Luksemburgu. Tradycyjnie już, równolegle z Festiwalem odbywać się będą także Targi Książki w Krakowie, uznawane za jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń branży księgarskiej.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się