Tegoroczni laureaci Nagrody Kulturalnej Śląska

Tegoroczni laureaci Nagrody Kulturalnej Śląska

Festiwal Góry Literatury wśród tegorocznych laureatów Nagrody Kulturalnej Śląska

Udostępnij

Reżyser Sylwester Chęciński, pisarka Roshwita Schieb, Festiwal Góry Literatury oraz Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Kulturalnej Śląska. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się jesienią we Wrocławiu.na

Tegorocznych laureatów Nagrody Kulturalnej Śląska wyłoniło jury pod przewodnictwem Borisa Pistoriusa, dolnosaksońskiego ministra spraw wewnętrznych i sportu. Dolny Śląsk w jury reprezentowali natomiast Krzysztof Bramorski, pełnomocnik marszałka ds. kontaktów międzynarodowych, profesor Jan Harasimowicz oraz dr Maciej Łagiewski.

Laureatami nagrody głównej zostali reżyser Sylwester Chęciński i pisarka Roshwita Schieb. Wyjątkowo w roku 2021 nagrodę specjalną otrzymały aż dwie instytucje: Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa oraz Festiwal Góry Literatury. Dolnośląska kandydatura do nagrody głównej reżysera Sylwestra Chęcińskiego została przyjęta przez jury jednogłośnie.

„Kultura to bardzo ważny obszar naszego życia, dzięki niej poszerzamy swoje horyzonty i lepiej rozumiemy naszą historię” – podkreślił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski gratulując jednocześnie tegorocznym laureatom.

W ubiegłym roku uroczystość wręczenia nagród z powodu pandemii nie mogła się odbyć. Tegoroczna uroczystość, jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, odbędzie się jesienią we Wrocławiu.

„Bardzo się cieszę, że w tym roku ponownie uhonorujemy zasłużonych laureatów Śląskiej Nagrody Kultury. Nawet, jeśli wszyscy obecnie koncentrujemy się na walce z pandemią, nie powinniśmy tracić z oczu innych, równie ważnych obszarów naszego współistnienia społecznego. Obejmuje to kulturę, naszą wspólną historię i elementy łączące, z których możemy czerpać siłę nawet w trudnych czasach, takich jak te. Dlatego mam wielką nadzieję na osobistą i świąteczną ceremonię wręczenia nagród w październiku. Ostateczną decyzję podejmiemy jednak pod koniec czerwca” – mówił przewodniczący jury Boris Pistorius.

Podczas październikowej uroczystości nagrody zostaną wręczone także laureatom za rok 2020: śpiewaczce operowej Aleksandrze Kurzak, dyrektorowi Federalnego Instytutu Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej prof. dr. Matthiasowi Weberowi oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, prowadzącej Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

„Tegoroczna edycja Nagrody Kulturalnej Śląska będzie wyjątkowa. Nie tylko dlatego, że nagrodę otrzymają laureaci z roku 2020 i 2021, ale przede wszystkim będzie to wydarzenie, które udowodni, że kultura jest w stanie przetrwać nawet czasy pandemii. Zgoda jury na moją propozycję wręczenia dwóch nagród specjalnych pokazuje, że współpraca Polsko-Niemiecka wciąż się rozwija. Ma to szczególne znaczenie w roku 30-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie pomiędzy Polską i Niemcami” – podsumował Bramorski.

Nagroda Kulturalna Śląska przyznawana jest od 1977 roku przez władze Dolnej Saksonii. Nagrodą pierwotnie wyróżniani byli obywatele niemieccy pochodzący ze Śląska lub, którzy w swoich dziełach do niego nawiązywali. W 1991 roku Dolna Saksonia, kierując się ideą polsko-niemieckiego pojednania, zmieniła formułę nagrody i przyjęła za cel wspieranie wspólnej pielęgnacji i rozwoju śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz twórczości kulturalnej Ślązaczek i Ślązaków. Obecnie nagrodą tą wyróżniani są także polscy artyści za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki związanej ze Śląskiem. Instytucje, które poprzez swoją działalność wznoszą wkład w pojednanie polsko-niemieckie i dialog międzykulturowy otrzymują nagrodę specjalną.

Dotychczas laureatami Nagrody byli m.in.: pisarka Olga Tokarczuk, rzeźbiarz Stanisław Wysocki, pisarz Tadeusz Różewicz, poetka Urszula Kozioł, kompozytor Paweł Mykietyn, filolog i językoznawca prof. Jan Miodek, biskup Alfons Nossol, aktor Franciszek Pieczka czy Henryk Tomaszewski, wybitny aktor teatru pantomimy. (PAP)

źródło: PAP, Agata Tomczyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się