Festiwal i Dzień Gier Planszowych 2020

Festiwal i Dzień Gier Planszowych 2020

Festiwal i Dzień Gier Planszowych 2020

Udostępnij

Renesans “gier bez prądu” trwa od kilku lat, jednak w ostatnich miesiącach planszówki notują rekordową popularność. Od marca do maja Empik zaobserwował blisko 2-krotny wzrost sprzedaży produktów z kategorii analogowej rozrywki i trend wzrostowy wciąż się utrzymuje.

Źródłem inspiracji i przeglądem nowości zarówno dla wytrawnych graczy, jak i nowych użytkowników będzie kolejna edycja Festiwalu Gier Planszowych. Tym razem odbędzie się on w bezpiecznej, wirtualnej przestrzeni. I w tym roku nie zabraknie premier wyczekiwanych gier, jubileuszy kultowych tytułów oraz spotkań online. W ramach Festiwalu zainaugurowano także kolejną edycję konkursu „Stwórz grę i wskocz na półkę Empiku”. Wydarzenie potrwa do 13 października.

Wspólna zabawa offline na TOPie

Planszówki zdobywają kolejnych oddanych fanów. Gdy w pierwszej połowie roku konieczne stało się spędzanie całego wolnego czasu w domu, jeszcze więcej osób sięgnęło po analogową rozrywkę – książki czy „gry bez prądu”. W okresie od marca do maja na Empik.com zanotowano aż 170% wzrost sprzedaży produktów z kategorii Gry w stosunku do poprzedniego roku. I choć niektóre obostrzenia zostały zniesione, trend wzrostowy wciąż się utrzymuje. We wrześniu sprzedano o 60% więcej planszówek, gier karcianych czy strategicznych niż rok wcześniej.
Zauważalny jest także wzrost zainteresowania artykułami kreatywnymi, a w szczególności zestawami do rysowania, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dużą popularnością cieszą się zestawy do malowania po numerach, które umożliwiają twórczy relaks. Klienci Empiku coraz chętniej eksperymentują również z tkaninami, o czym świadczy zwiększająca się sprzedaż farb i markerów do tekstyliów.
 
Japońska zręcznościówka i nieśmiertelna Monopoly
 
Największym powodzeniem cieszyły się tytuły przygodowe, zręcznościowe, karciane, a także edukacyjne, szczególnie w okresie zamknięcia szkół. Polscy gracze cenią przy tym prostotę. Na szczycie zestawiania najczęściej kupowanych w Empiku gier królują takie tytuły jak Uno, Jenga, Dobble czy Dixit – ich zasady można wytłumaczyć w kilku zdaniach i niemal natychmiast rozpocząć zabawę. Tegorocznym przebojem stała się tradycyjna japońska gra zręcznościowa Kendama Krom, której korzenie sięgają XVIII wieku. Składa się ona z dwóch drewnianych elementów i sznurka – istnieją setki wariantów ich ułożenia, a rozgrywka ograniczona jest tylko wyobraźnią i umiejętnościami uczestników. Podczas Festiwalu Gier Planszowych będzie można wzbogacić swoje kolekcje o te popularne pozycje, korzystając ze specjalnych rabatów.
Fani analogowej rozrywki chętnie sięgają również po gry ekonomiczne, takie jak kultowa polska planszówka Eurobusiness czy jej pierwowzór, Monopoly, który w tym roku obchodzi 85. urodziny. Z okazji jubileuszu 5 października do sprzedaży trafiła specjalna edycja gry „Monopoly 85th Anniversary Edition”, dostępna wyłącznie w Empiku. W tym miesiącu urodziny świętuje jeszcze jeden tytuł – ponadczasowy Catan trafił do pierwszych graczy 25 lat temu. W Empiku na wyłączność dostępna jest już jubileuszowa edycja, zawierająca podstawową wersję gry, rozszerzenie Żeglarze i 2 zupełnie nowe scenariusze pełne miejsc do zasiedlenia.
 
Muzyczny laureat
 
W ramach Festiwalu Gier Planszowych odbędzie się premiera gry PARTYtura – triumfatorki ubiegłorocznej edycji konkursu „Stwórz grę i wskocz na półkę Empiku”. Jej autorzy, Katarzyna Cioch i Wojciech Wiśniewski, umiejętnie połączyli zamiłowanie do gier planszowych z własnym doświadczeniem muzycznym.
Podobnie jak w przypadku najpopularniejszych obecnie gier, zasady są bardzo proste, dzięki czemu już po pierwszym rzucie kostką można czerpać z rozgrywki dużą radość. Na czele każdej drużyny stoi dyrygent – jedyny gracz, który wie, jaki utwór zostanie odegrany. Wyłącznie przy użyciu gestów musi on pokierować całą „orkiestrą” złożoną z pozostałych uczestników. Ich zadaniem jest ułożenie ośmiu taktów utworu tak, aby wyrazić melodię przy pomocy kart. Dla zwiększenia emocji twórcy przewidzieli liczne przeszkody, chociażby ograniczenia czasowe. W wersji drużynowej do gry wkracza współzawodnicząca „orkiestra”, której zadaniem będzie odegranie utworu szybciej i lepiej. Premiera tytułu odbędzie się 10 października.
2 października ruszyła kolejna – trzecia już edycja konkursu „Stwórz grę i wskocz na półkę Empiku”, którego nagrodą jest wydanie autorskiej gry, wprowadzenie jej do sprzedaży oraz promocja tytułu. W ubiegłym roku wyścig o wygraną był bardzo zacięty – nadesłano aż 109 zgłoszeń. Aby wziąć udział w tegorocznej odsłonie konkursu, do 13 grudnia należy przesłać prototyp gry wraz z instrukcją. Na początku przyszłego roku odbędą się obrady jury, podczas których wyłoniona zostanie piątka finalistów, a także zwycięska propozycja.
 
Święto fanów planszówek w wirtualnej przestrzeni
 
W sobotę 10 października w ramach Dnia Gier Planszowych odbędą się cztery spotkania online prowadzone przez Katarzynę Czajkę-Kominiarczuk (@Zwierz popkulturalny), poświęcone nowym tytułom, planszówkowym zachwytom i wspomnieniom najbardziej zaciekłych rozgrywek. W wirtualnym studiu zagoszczą Piotr Jasik (@Game Troll Tv), Kamil Nowak (@Blog Ojca), Mariusz Serafin (@fani gier) oraz Kasia Cioch  i Wojciech Wiśniewski – twórcy gry PARTYtura.
Pełen harmonogram Dnia Gier Planszowych dostępny jest na stronie wydarzenia na Facebooku. Interaktywne transmisje odbędą się na Facebook.com/empikcom. W trakcie spotkań możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie rozmowy tłumaczone będą na język migowy.

Pobierz jako


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się