Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej, „Proza Poetów”,

Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej, „Proza Poetów”,

Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”

Udostępnij

W drugiej połowie listopada w zielonogórskiej bibliotece wojewódzkiej odbędzie się siódma edycja Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”. To wydarzenie o otwartym charakterze, skierowane do miłośników poezji, prozy i teatru w każdym wieku.

Jak poinformowała Dorota Kaczmarek z Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotek Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, tegoroczna edycja koncentruje się wokół nurtu biografii literackich. Festiwal rozpocznie się w czwartek i potrwa do końca tego miesiąca.

„Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy autorki bestsellerowych biografii, które intrygująco przedstawiły życie i twórczość czołowych przedstawicieli literatury polskiej przełomu XIX i XX wieku, m.in.: Witkacego, Bruno Schulza, Jarosława Iwaszkiewicza oraz współczesnych twórców: Zdzisława Beksińskiego czy Jerzego Pilcha” – wyjaśniła Kaczmarek.

Wśród gości imprezy będą: Agata Tuszyńska, Justyna Sobolewska, Małgorzata Czyńska, Anna Król, Magdalena Grzebałkowska oraz Ewelina Pietrowiak. W programie festiwalu znajdą się spotkania autorskie oraz warsztaty pisarskie ze znaną niemiecką pisarką, dziennikarką, autorką popularnych kryminałów i thrillerów – Elisabeth Herrmann.

Kaczmarek zaznaczyła, że festiwal popularyzuje także szeroko rozumianą kulturę w formie wydarzeń artystycznych, spektakli słowa, recitali i koncertów.

Z recitalem „O!powieści o kobietach” wystąpią Grzegorz Tomczak i Iwona Loranc. Odbędzie się także specjalna edycja Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze. W programie pt. „A kaz tyz Polska” wg scenariusza dyrektora zielonogórskiej biblioteki Andrzeja Bucka opartego na tekstach Wyspiańskiego, Tuwima, Słonimskiego, Lechonia i Trzebińskiego, wystąpi aktor Lech Dyblik.

Inną propozycja sceniczną będzie spektakl „Kocham cię strasznie, ale swoboda to wielka rzecz...” w wykonaniu Teatru Zza boru w adaptacji Jana Andrzeja Fręsia, w reżyserii Lucyny Korczowskiej i Dagmary Łanuchy. To historia oparta na fragmentach listów i pamiętników kobiet związanych z Witkacym oraz publikacjach prasowych dotyczących tego artysty.

W bibliotece będzie można obejrzeć dwie wystawy: „Ogrody Leśmiana” autorstwa rzeszowskiego grafika Stanisława Ożoga oraz ekspozycję pt. „Fantastyczna Zielona Góra”, na którą złożą się grafiki komputerowe i komiksowe zielonogórskiego artysty Igora Myszkiewicza.

Zwieńczeniem Festiwalu będą wydarzenia skierowane do młodych odbiorców. Wśród nich znajdą się m.in.: konkurs wiedzy o książkach J.K. Rowling i warsztaty rysunku komiksowego. Obędzie się także spotkanie z pisarzem science fiction i fantasy Andrzejem Ziemiańskim.

Pełny program Festiwalu jest dostępny na stornie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotek Publicznej w Zielonej Górze.

Patronka Festiwalu Anna Tokarska była zielonogórską poetką. Przez wiele lat pracowała jako sekretarz literacki w Lubuskim Teatrze. W 2002 r. została wyróżniona Lubuskim Wawrzynem Literackim za tomik wierszy "W białym mieszka anioł". Zmarła w 2013 r. Po śmierci poetki, organizatorzy festiwalu „Proza Poetów” postanowili nadać imprezie jej imi


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się