Festiwal Themersonów odkrywa „Wyspę Hobsona” w 35. rocznicę wydania powieści

Festiwal Themersonów odkrywa „Wyspę Hobsona” w 35. rocznicę wydania powieści

Festiwal Themersonów odkrywa „Wyspę Hobsona” w 35. rocznicę wydania powieści

Udostępnij

W tym roku mija 35 lat od pierwszego wydania „Wyspy Hobsona”. Ostatnia powieść Stefana Themersona będzie motywem przewodnim festiwalu poświęconego jego twórczości i jego żony Franciszki, który rozpoczął się w czwartek w Płocku (czyli w rodzinnym mieście artysty).

Tegoroczny płocki Festiwal Themersonów, w czternastej z kolei odsłonie, potrwa do niedzieli. Jego organizatorem jest tradycyjnie Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki (POKiS), któremu patronują Stefan i Franciszka Themersonowie.

„Głównym motywem cyklu festiwalowych wydarzeń będzie ostatnia powieść Stefana Themersona »Wyspa Hobsona«, która ukazała się po raz pierwszy dokładnie 35 lat temu. Historię opowiedzianą w powieści poznamy w spektaklu, a także podczas laboratoriów i warsztatów, w tym literackich oraz komunikacji z wykorzystaniem alfabetu Morse'a” – powiedziała PAP Iwona Markiewicz z POKiS.

Premiera spektaklu „Wyspa Hobsona” według Stefana Themersona w reżyserii Mariusza Pogonowskiego, aktora płockiego Teatru Dramatycznego, odbędzie się tam w niedzielę. Wcześniej, w sobotę, zaplanowano warsztaty wprowadzające w tajniki Morse'a i krótkofalarstwa pt. „Co nadał Themerson?”.

„Spektakl i warsztaty będą odkrywaniem tajemnic »Wyspy Hobsona«, przesłania powieści, a także zamieszczonych w niej przez autora znaków, w tym graficznego zapisu alfabetu Morse'a, które spróbujemy odczytać” – podkreśliła Markiewicz.

W programie obecnej edycji Festiwalu Themersonów w Płocku znalazły się też warsztaty literackie „Wyspa Themersonów, czyli człowiek jako terytorium sporu”, warsztaty twórcze „Rodzinnie na Wyspie Graficznej” oraz laboratorium artystyczne „Wyspa i eksperyment – między gatunkami i dziedzinami”, czyli rozmowy o „Wyspie Hobsona”.

Do udziału w dyskusji o ostatniej powieści Stefana Themersona zaproszono m.in. tłumaczkę utworu na język polski prof. Ewę Kraskowską z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz literaturoznawczynię i krytyczkę literacką związaną z Uniwersytetem Warszawskim dr Żanetę Nalewajk-Turecką, a także Rodericka Menghama z Uniwersytetu Cambridge, wykładowcę współczesnej literatury angielskiej i autora książek o Charlesie Dickensie, Emily Bronte i Henrym Greenie.

W tym roku wydarzeniami płockiego Festiwalu Themersonów będą także: premiera filmu animowanego „Pędrek Wyrzutek” w reżyserii Bartka Zarzyckiego na podstawie książki z 1951 roku „Przygody Pędrka Wyrzutka” Stefana Themersona, a także koncerty – zagrają Mary Komasa i Matylda/Łukasiewicz.

Płock to miasto, w którym urodził się Stefan Themerson (1910-1988), awangardowy prozaik, twórca teorii poezji semantycznej, fotografii i filmów eksperymentalnych. Organizowany tam przez POKiS Festiwal Themersonów poświęcony jest również twórczości jego żony Franciszki (1907-1988), malarki, rysowniczki, ilustratorki i scenografki, która rodzinnie również związana była z tym miastem.

Stefan Themerson po ukończeniu gimnazjum w Płocku, studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie architekturę na Politechnice Warszawskiej. W 1927 roku zajął się eksperymentami z fotografią i filmem, które rozwijał w latach 30. XX wieku. Powstały wtedy m.in. filmy „Apteka”, „Europa” i „Przygoda człowieka poczciwego”. W 1938 roku wraz z żoną Franciszką wyjechał do Francji, gdzie w 1940 roku wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od 1942 roku, będąc już w Wielkiej Brytanii, współpracował z Ministerstwem Informacji i Dokumentacji RP w Londynie. Powstał wtedy eksperymentalny film antywojenny „Calling Mr. Smith”.

W 1948 roku Themersonowie otworzyli w Londynie oficynę wydawniczą Gaberbochus Press, którą prowadzili do 1979 roku. W latach 1957-1959 organizowali tam otwarte spotkania w formule common room, czyli dyskusji i wymiany poglądów artystów oraz naukowców. Stefan jest m.in. autorem powieści, opowiadań i esejów. Do wielu jego utworów ilustracje tworzyła Franciszka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Była ona także autorką scenografii i kostiumów do sztuk teatralnych.

źródło: PAP, Michał Budkiewicz

Udostępnianie informacji PAP – klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się