Nagrodę im. Janusza Kurtyki

Nagrodę im. Janusza Kurtyki

Finałowa piątka w konkursie o Nagrodę im. Janusza Kurtyki

Udostępnij

Wyłoniono pięć finałowych publikacji, spośród książek zgłoszonych do konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki, którego ideą jest upowszechnianie wiedzy o historii i dziedzictwie RP w kraju i za granicą.

Temat tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki to „Przestrzeń między dwoma totalitaryzmami - dramat społeczeństwa i państwa polskiego w XX wieku".

„Wybraliśmy takie zagadnienie, ponieważ wydawało nam się najbardziej aktualne, a równocześnie paradoksalnie najmniej znane. Wiele na ten temat mówi się w Polsce, ukazują się pozycje książkowe, odbywają debaty, a jednocześnie poza granicami jest on mało znany i pojawiają się przekłamania, takie jak polskie obozy koncentracyjne. Chcemy to zmienić" - powiedział  kierownik Działu Promocji Fundacji im. Janusza Kurtyki, Aleksander Podgórny.

Konkurs jest skierowany do polskich badaczy dyscyplin humanistycznych, społecznych i prawnych, którzy są autorami prac naukowych wpisujących się w ideę konkursu i Nagrody im. Janusza Kurtyki. Praca powinna być opublikowana w języku polskim, spełniać kryteria przewidziane dla prac o charakterze naukowym, posiadać formę wydawnictwa zwartego, traktować o tematyce zgodnej z tematem Konkursu i jego ideą. Musi również istnieć możliwość wydania publikacji na rynku zagranicznym.

Do konkursu zgłoszono 30 prac, spośród których finałową piątkę wybrała Rada Programowa Fundacji im. Janusza Kurtyki po konsultacji z Zespołem Konkursowym.

Do finałowej piątki zakwalifikowały się publikacje: Mariusza Bechty Pogrom czy odwet? Akcja zbrojna Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" w Parczewie 5 lutego 1946; Lecha Kowalskiego Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Żołnierze Wyklęci. Walka z podziemiem antykomunistycznym 1944-1956; Kazimierza Krajewskiego Na straconych posterunkach. Armia Krajowa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej 1939-1945; Mieczysława Nurka Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej 1945-1949 oraz Tadeusza Wolszy „To co widziałem przekracza swą grozą najśmielsze fantazje". Wojenne i powojenne losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku.

Prace trafiły do Komisji Recenzentów, którą tworzą prof. Jan Draus, prof. Włodzimierz Suleja, prof. Sławomir Cenckiewicz, dr Joanna Lubecka i dr Wojciech Muszyński. Do końca maja br. przygotuje ona recenzje każdej z publikacji, mając na uwadze, że zagraniczne wydanie zwycięskiej książki będzie skierowane na rynek amerykański. Recenzje będa podstawą dla Rady Programowej Fundacji przy wyłanianiu zwycięzcy konkursu.

Wyniki konkursu mają być znane do 30 czerwca. Planowane jest także zorganizowanie uroczystej gali przyznania nagrody w grudniu br. Zwycięska praca będzie przełożona na język angielski i wydana na rynku zagranicznym, w tym roku będą to Stany Zjednoczone.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.fundacjakurtyki.pl.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się