Folwark zwierzęcy  - kolejna propozycja z serii Wehikuł czasu

Folwark zwierzęcy - kolejna propozycja z serii Wehikuł czasu

Folwark zwierzęcy - kolejna propozycja z serii Wehikuł czasu

Udostępnij

23 sierpnia trafi do księgarń "Folwark zwierzęcy", George’a Orwella w nowym tłumaczeniu Mai Justyny. To też kolejna nasza propozycja wydana w serii Wehikuł czasu.

Doskonała, wciąż aktualna satyra na mroczniejsze oblicze współczesnej historii. - Malcolm Bradbury
Ponadczasowe arcydzieło George’a Orwella w nowym tłumaczeniu.

Folwark Zwierzęcy Orwell nazwał bajką. Nie jest to jednak poczciwa bajka na dobranoc, a prosta forma kryje uniwersalną wymowę. W momencie publikacji odczytywany był jako alegoria sowieckiego totalitaryzmu. Od 1945 r. przesłanie książki pozostaje wciąż przerażająco aktualne: to zjadliwa satyra na wrogów wolności, którzy pod różnymi sztandarami próbują uszczęśliwić ludzkość, zmieniając idyllę utopii w totalitarny koszmar.

Kilka słów o autorze:

George Orwell (właśc. Eric Arthur Blair) urodził się w 1903 roku w Bengalu. Gdy miał cztery lata, jego rodzina przeniosła się do Anglii. Studiował w Eton. Przez pięć lat służył w imperialnej policji w Birmie. W 1928 roku wylądował na paryskim bruku. Wróciwszy do Anglii, wciąż klepiąc biedę, zbliżył się do socjalizmu. Pracował jako korepetytor i pomocnik księgarski, pisał do czasopism, wydał pierwszą powieść. W 1937 roku wyjechał do Hiszpanii. Walczył po stronie republikanów, lecz omal nie zginął w komunistycznej czystce i ranny uciekł do Maroka. Owocem tych doświadczeń jest W hołdzie Katalonii (1938), jedna z najlepszych jego książek. W czasie II wojny światowej służył w Home Guard i pracował dla BBC. Był redaktorem literackim „Tribune”, pisał dla „Observera”. W 1945 roku opublikował Folwark zwierzęcy, który wraz z antyutopią Rok 1984 (1949) przyniósł mu światową sławę. Zmarł w 1950 roku.

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się