Folwark zwierzęcy - kolejna propozycja z serii Wehikuł czasu
Folwark zwierzęcy - kolejna propozycja z serii Wehikuł czasu
23 sierpnia trafi do księgarń "Folwark zwierzęcy", George’a Orwella w nowym tłumaczeniu Mai Justyny. To też kolejna nasza propozycja wydana w serii Wehikuł czasu.
Doskonała, wciąż aktualna satyra na mroczniejsze oblicze współczesnej historii. - Malcolm Bradbury
Ponadczasowe arcydzieło George’a Orwella w nowym tłumaczeniu.
Folwark Zwierzęcy Orwell nazwał bajką. Nie jest to jednak poczciwa bajka na dobranoc, a prosta forma kryje uniwersalną wymowę. W momencie publikacji odczytywany był jako alegoria sowieckiego totalitaryzmu. Od 1945 r. przesłanie książki pozostaje wciąż przerażająco aktualne: to zjadliwa satyra na wrogów wolności, którzy pod różnymi sztandarami próbują uszczęśliwić ludzkość, zmieniając idyllę utopii w totalitarny koszmar.
Kilka słów o autorze:
George Orwell (właśc. Eric Arthur Blair) urodził się w 1903 roku w Bengalu. Gdy miał cztery lata, jego rodzina przeniosła się do Anglii. Studiował w Eton. Przez pięć lat służył w imperialnej policji w Birmie. W 1928 roku wylądował na paryskim bruku. Wróciwszy do Anglii, wciąż klepiąc biedę, zbliżył się do socjalizmu. Pracował jako korepetytor i pomocnik księgarski, pisał do czasopism, wydał pierwszą powieść. W 1937 roku wyjechał do Hiszpanii. Walczył po stronie republikanów, lecz omal nie zginął w komunistycznej czystce i ranny uciekł do Maroka. Owocem tych doświadczeń jest W hołdzie Katalonii (1938), jedna z najlepszych jego książek. W czasie II wojny światowej służył w Home Guard i pracował dla BBC. Był redaktorem literackim „Tribune”, pisał dla „Observera”. W 1945 roku opublikował Folwark zwierzęcy, który wraz z antyutopią Rok 1984 (1949) przyniósł mu światową sławę. Zmarł w 1950 roku.