Francja: książki mogą zostać uznane niezbędnymi produktami w trakcie kwarantanny

Francja: książki mogą zostać uznane niezbędnymi produktami w trakcie kwarantanny

Francja: książki mogą zostać uznane niezbędnymi produktami w trakcie kwarantanny

Udostępnij

Jak podaje agencja prasowo-informacyjna dpa, francuski rząd rozważa dodanie księgarń do listy niezbędnych usługodawców – obok sklepów spożywczych, stacji benzynowych, sklepów z towarami żelaznymi, sklepów zoologicznych i trafiki – którzy pozostaną otwarci podczas pandemii koronawirusa.

„Sądzę, że księgarnie to usługi niezbędne – powiedział w czwartek francuski minister gospodarki Bruno Le Maire. – Jestem o tym głęboko przekonany. Zamierzam się temu przyjrzeć”.

Ponowne otwarcie księgarni byłoby w zgodzie z poniedziałkowym orędziem prezydenta Emmanuela Macrona.

„Czytajcie, odnajdźcie podstawowy sens – zachęcał obywateli Macron. – Myślę, że w świecie, w którym żyjemy, to istotne. Kultura, znaczenie rzeczy są ważne”.

Le Maire zwrócił uwagę na to, że nie widzi powodu, by osłabiać miejscowy rynek księgarski na rzecz Amazona. Dodał, że należałoby wprowadzić surowe zasady korzystania z księgarni, co oznaczałoby na tę chwilę rezygnację z „błąkania się między półkami” i długiego przebywania w środku, na czym opiera się „cała przyjemność korzystania z księgarń”. Czytelnicy musieliby zadowolić się szybkimi zakupami.

Francuzi nie szukają jednak ucieczki od ponurej rzeczywistości. Klasyczna powieść Alberta Camusa „Dżuma” w czwartek wylądowała na piątym miejscu listy bestsellerów sieci księgarń FNAC.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się