Fundacja Terytoria Książki jednak nie wprowadzi się na Nowy Świat

Fundacja Terytoria Książki jednak nie wprowadzi się na Nowy Świat

Fundacja Terytoria Książki jednak nie wprowadzi się na Nowy Świat

Udostępnij

Fundacja Terytoria Książki z Gdańska, która w marcu wygrała konkurs na najemcę dawnej kawiarni Nowy Świat, zrezygnowała z podpisania umowy. Nieużytkowany od prawie pół roku lokal w prestiżowym miejscu pozostanie pusty – informuje “Gazeta Wyborcza”.

Prezes fundacji Stanisław Rosiek w rozmowie z dziennikiem przyznał, że źle zostały oszacowane koszty remontu lokalu. “Wyceniliśmy je na 3 mln zł, a to będzie co najmniej 5 mln zł. Lokal jest w fatalnym stanie. Można byłoby jakoś rozłożyć prace i zacząć działać, choćby wprowadzić księgarnię, ale żeby przystosować całą tę przestrzeń do funkcji wystawienniczych, księgarskich, spotkaniowych, teatralnych, kabaretowych itd. potrzeba jednak olbrzymich pieniędzy. Mieliśmy gwarancje partnerów na 3 mln zł, ale nie udało się uzyskać więcej, a fundacja sama takich środków nie posiada. Do tego uderzył w nas kryzys inflacyjny. To, co pół roku temu kosztowało 3 mln zł, dziś kosztuje dużo więcej”.

Wskazuje również, że miasto zaostrzyło jeszcze warunki umowy. “Musielibyśmy zacząć działać po 150 dniach od jej podpisania, co jest absolutnie niemożliwe, bo nie da się zrobić remontu w tak krótkim czasie. Prace w tym lokalu wymagają nadzoru konserwatora zabytków, co też nie ułatwia sprawy. Uznaliśmy, że nie jesteśmy w stanie dotrzymać warunków i lepiej jest wycofać się zawczasu, niż potem mieć kłopoty i nie zrealizować umowy. Pismo z rezygnacją złożyliśmy w ostatnich tygodniach” – skomentował.

Według niego umowa zakładająca pięć lat użytkowania lokalu, bez gwarancji przedłużenia, niesie niemałe ryzyko finansowe dla najemcy wkładającego kilka milionów w remont.

Lokal przy ul. Nowy Świat 63 o łącznej powierzchni 790,50 mkw. zostanie ponownie przeznaczony do konkursu – wskazuje Urząd Dzielnicy Śródmieście.

Miasto zamierza jednak zmodyfikować jego warunki. Jednym z rozwiązań miałoby być wydłużenie okresu najmu do 10 lat dla użytkowników, którzy zainwestują w remont konserwatorski wnętrz.

 
Autor: ET, fot. ET

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się