Gala otwarcia Roku Conrada
Instytut Książki inauguruje Rok Józefa Conrada Korzeniowskiego uroczystą Galą, która odbędzie się w poniedziałek, 19 grudnia 2016, w Teatrze Polskim; początek o godz. 19.00
Rok 2017 ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Conrada w związku z przypadającą 3 grudnia 160. rocznicą urodzin tego najbardziej polskiego z brytyjskich i najbardziej brytyjskiego z polskich pisarzy. Związane z nim wydarzenia trwać będą przez cały rok 2017 w Polsce i Wielkiej Brytanii. Ich kulminacja nastąpi w listopadzie i grudniu.
Polskie pochodzenie wielkiego pisarza nie jest powszechne ani w naszym kraju, ani tym bardziej w Wielkiej Brytanii. W świadomości znacznej części odbiorców w kraju (i niemal wszystkich za granicą) Conrad to pisarz brytyjski, co jest o tyle zrozumiałe, że pisał po angielsku i wywarł ogromny wpływ na kulturę anglosaską.
Tymczasem Conrad, pomimo iż opuścił ojczyznę w wielu 17 lat, uważał się za Polaka i wspierał polskie dążenia niepodległościowe. Wpływał też znacząco na naszą kulturę współczesną („spór o Conrada” w latach 40. z udziałem Marii Dąbrowskiej i Jana Kotta, najważniejsza w powojennej historii dyskusja literacka, był w istocie sporem o stosunek do komunizmu i Armii Krajowej).
Choć kojarzy się z literaturą XIX-wieczną, Conrad jest bardzo aktualny. Jego utwory – w kontekście współczesnych problemów cywilizacyjnych - interpretowane są wciąż na nowo. Dowodem ekranizacje „Jądra ciemności” („Czas Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli), „Smuga cienia” Andrzeja Wajdy czy zrealizowany przez BBC „Tajny agent”, w którym pisarz przewidział jak będzie wyglądał terroryzm.
W lutym 2017 Instytut Książki rozstrzygnie ministerialny Programu Conrad 2017 na wystawy, spektakle, filmy, seminaria i inne działania popularyzujące dzieło oraz biografię pisarza. Niezależnie od wyników konkursu Teatr Telewizji oraz Teatr Polskiego Radia zrealizują przedstawienia związane z Conradem, odbędzie się przegląd filmów conradowskich, zapowiadane są też nowe teksty biograficzne. W roku 2017 Conrad na dobre wróci do Polski.
Warto dodać, że strona polska wspólnie z British Council organizuje, w ramach imprez towarzyszących wielkiej prezentacji naszej literatury na marcowych targach książki w Londynie, Conrad Study Day w prestiżowej British Library. Na rynku brytyjskim ukaże się też zbiór opowiadań czołowych polskich i angielskich pisarzy inspirowanych Conradem, który wyda Comma Press.
Podczas gali w poniedziałek, 19 grudnia, na scenie Teatru Polskiego orkiestra kameralna AUKSO wykona partyturę innego znakomitego Polaka Bronisława Kapera, który zrobił wielką karierę w świecie anglosaskim. Powstała do hollywoodzkiej ekranizacji „Lorda Jima” z 1965 roku wyreżyserowanej przez Richarda Brooksa z Peterem O’Toole w roli głównej.
Uroczystość będzie transmitowana przez TVP Kultura.
- Bronisław Kaper – już przed II wojną światową zaistniał jako muzyk, dyrygent, kompozytor szlagierów i aranżer. Mieszkał i pracował w Berlinie, Wiedniu, Londynie oraz Paryżu, gdzie przeniósł się z Niemiec, gdy hitlerowcy rozpoczęli prześladowania Żydów. W 1935 roku jeden z najpotężniejszych ludzi w Hollywood, Louis B. Mayer, szef MGM (Metro Goldwyn Mayer) usłyszał jeden z wielu przebojów, jakie wyszły spod ręki Kapera – skomponowaną dla Jana Kiepury "Ninon" i postanowił ściągnąć utalentowanego muzyka do Fabryki Snów. Ich współpraca trwała 28 lat. W 1936 roku Bronisław Kaper stworzył tytułową melodię do filmu "San Francisco", która tak spodobała się Amerykanom, że z czasem stała się standardem jazzowym. Czterokrotnie nominowany do Oscara, nagrodę zdobył raz, w 1954, za muzykę do musicalu „Lili” w reżyserii Charlesa Waltersa. W czasie, kiedy był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, przyczynił się promocji polskiego kina w Stanach Zjednoczonych, co przełożyło się na liczbę nominacji do Oscara w latach 60. i 70.
- Orkiestra AUKSO – jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie. Istnieje od 1998 roku, założona została przez wybitnego skrzypka i dyrygenta – Marka Mosia. Repertuar zespołu jest rozpięty od klasyki po muzykę współczesną. AUKSO jest cenionym interpretatorem twórczości polskich kompozytorów. Szerokim echem odbiła się współpraca orkiestry z muzycznym eksperymentatorem Aphexem Twinem i Jonnym Greenwoodem z Radiohead. Projekt, zrealizowany w ramach Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu, zdobył nagrodę „Koryfeusza Muzyki Polskiej” w kategorii „Wydarzenie Roku 2011”. Współpraca zaowocowała wydaniem albumu pt. „Krzysztof Penderecki / Jonny Greenwood”. AUKSO jest dwukrotnym laureatem Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w 2011 i 2015 roku. Zespół cieszy się światową renomą. Koncertuje nie tylko w najważniejszych salach w Europie, ale także w Azji, Ameryce Północnej i Południowej.