„Gazeta Wyborcza” przegrała w sądzie z Instytutem Książki

„Gazeta Wyborcza” przegrała w sądzie z Instytutem Książki

„Gazeta Wyborcza” przegrała w sądzie z Instytutem Książki

Udostępnij

Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok w sprawie z powództwa Instytutu Książki przeciwko „Gazecie Wyborczej”. Sąd przychylił się do stanowiska Instytutu Książki, zobowiązując Redaktora Naczelnego do bezpłatnego opublikowania sprostowania materiału autorstwa Angeliki Pitoń i Grzegorza Nurka pt. „Dyrektorów teatrów odwołać”, który ukazał się w dzienniku „Gazeta Wyborcza” (nr 227) w dniu 29 września 2023 roku.

W związku ze wspomnianą wyżej publikacją Instytut skierował do Redaktora Naczelnego dziennika „Gazeta Wyborcza” wniosek o sprostowanie fragmentów materiału, które są nieprawdziwe. W odpowiedzi na nadesłany wniosek Zastępca Redaktora Naczelnego poinformował o odmowie dokonania sprostowania z powodu rzekomych błędów formalnych. Wobec powyższego Instytut Książki złożył pozew z żądaniem publikacji sprostowania.
 

Poniżej przedstawiamy zasądzoną treść sprostowania:
 
„Sprostowanie
 
Instytut Książki oświadcza, że w materiale autorstwa Angeliki Pitoń i Grzegorza Nurka pt. „Dyrektorów teatrów odwołać!” opublikowanym w dzienniku „Gazeta Wyborcza” (nr 227) w dniu 29 września 2023 r., autorzy materiału zamieścili dotyczące Instytut Książki nieścisłe i nieprawdziwe informacje. 
 
Nieprawdą jest bowiem, że wicedyrektor Instytutu Książki Krzysztof Koehler opiniuje konkursy ministerialne i że na tej podstawie prof. Piotr Gliński konkursy te akceptował, w wyniku czego miano przestać dofinansowywać m.in. dodatek „Książki” w „Tygodniku Powszechnym”, akcję społeczną Fundacji „Tygodnika Powszechnego” „Lekcje czytania”, „Krytykę Polityczną”, „Przegląd Polityczny”, festiwal Haupta w Gorlicach organizowany przez Monikę Sznajderman i Andrzeja Stasiuka, „Góry literatury” organizowane przez Olgę Tokarczuk, wiele innych cennych wydawnictw i imprez. 

Wicedyrektor Instytutu Książki nie bierze udziału w ocenie wartości merytorycznej wniosków w programach dotacyjnych. Oceny tej dokonuje zespół ekspertów na podstawie stosownych regulaminów oraz wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.”
 
Wyrok nie jest prawomocny.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się