Globalna Wizja. Ogólnoświatowa debata o przyszłości bibliotek

Globalna Wizja. Ogólnoświatowa debata o przyszłości bibliotek

Globalna Wizja. Ogólnoświatowa debata o przyszłości bibliotek

Udostępnij

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich IFLA prowadzi ogólnoświatową debatę pod nazwą „Globalna Wizja” na temat międzynarodowej współpracy wszystkich bibliotekarzy – tzw. zjednoczonego środowiska bibliotecznego

Hasłem dyskusji jest „Nasza wizja – nasza przyszłość”. Po serii warsztatów regionalnych na wszystkich kontynentach i zakończeniu etapu konsultacji internetowych, w których wzięło udział ponad 21 tysięcy głosujących, eksperci pracujący dla IFLA przygotowali wstępną wersję Raportu.

Pobierz streszczenie wstępnej wersji Raportu 

Jaka będzie przyszłość bibliotek? Po dziesięć najważniejszych wyzwań i możliwości stojących przed bibliotekarzami zostało wskazanych w wyniku dyskusji obejmującej osoby związane z bibliotekarstwem w 190 krajach. Kolejnym etapem dyskusji są odbywające się warsztaty regionalne z udziałem zarówno doświadczonych bibliotekarzy, jak i młodych adeptów zawodu. Od dnia marcowego otwarcia dyskusji w czasie spotkania w Barcelonie, na którym przedstawiono streszczenie Raportu, miało miejsce już pięć spotkań warsztatowych obejmujących kraje Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, Europy oraz Azji i Oceanii. Uczestnicy dzielili się doświadczeniami zawodowymi, diagnozowali wyzwania i możliwości związane ze zmianami społecznymi i technologicznymi, a także ze zmieniającym się otoczeniem, w którym działają biblioteki. Przedstawiali pomysły na wykorzystanie możliwości i potencjału bibliotek i ich pracowników do rozwiązywania problemów stojących przed nami – jako globalnie widzianą ludzkością. Tłem dyskusji są określone przez Organizację Narodów Zjednoczonych Cele Zrównoważonego Rozwoju w perspektywie wyznaczonej przez wolę realizacji Agendy 2030.

Pobierz przygotowaną przez IFLA broszurę opisującą rolę bibliotek w tych działaniach  

Biblioteka Narodowa włączyła się w debatę. W otwierających dyskusję warsztatach w Atenach 4 kwietnia 2017 r. wzięła udział na prośbę IFLA dr Monika Mitera, zastępca dyrektora BN ds. naukowych i członek Komitetu Doradczego IFLA ds. Prawnoautorskich i Prawnych. Przedstawiciele BN na zaproszenie IFLA obecni byli także na europejskich regionalnych warsztatach w Madrycie i Paryżu.

Nowe propozycje działań, pochodzące z dyskusji prowadzonej na warsztatach regionalnych oraz w czasie spotkań odbywających się w poszczególnych krajach, zostaną przedstawione w czasie światowego Kongresu IFLA w Kuala Lumpur w sierpniu b.r. Wtedy także zostanie przedstawiona pełna wersja Raportu. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie internetowej poświęconej dyskusji nad „Globalną Wizją”. W mediach społecznościowych głosy w dyskusji oznaczane są hasztagiem #iflaGlobalVision.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się