Gombrowicz połączył Wsolę i Vence

Gombrowicz połączył Wsolę i Vence

Gombrowicz połączył Wsolę i Vence

Udostępnij

Muzeum Gombrowicza w Vence, gdzie pisarz spędził ostatnie lata życia będzie współprowadzone przez Muzeum Gombrowicza we Wsoli, gdzie się urodził - taka umowę podpisali w środę w Warszawie przedstawiciele obu placówek w obecności ministra kultury, prof. Piotra Glińskiego.

Porozumienie o współprowadzeniu Przestrzeni Muzealnej Gombrowicza w Vence podpisali w środę - w obecności wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego - wiceburmistrz miasta Vence, Evelyne Temmam oraz Tomasz Tyczyński - kurator Muzeum Gombrowicza we Wsoli (oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, współprowadzonego przez MKiDN). Porozumienie określa zasady współpracy i podział obowiązków związanych z opieką i prowadzeniem ekspozycji gombrowiczowskiej w Vence.

Na mocy porozumienia strona polska przekazuje eksponaty, które będą stanowić ekspozycję „L'Espace Gombrowicz” w Muzeum Witolda Gombrowicza w Vance, natomiast strona francuska udostępnia pomieszczenia usytułowane na drugim piętrze Villi Alexandrine z przeznaczeniem na sale ekspozycyjne.

Minister Gliński zwrócił uwagę na fakt, że podpisane w środę porozumienie to połączenie działań „dwu dobrze funkcjonujących instytucji”. „Są to poważne dwie instytucje, które tworzą taką platformę, miejsce wymiany. Kilkanaście lat to trwało, aby powstało małe muzeum Gombrowicza w unikalnym miejscu. Vance to jest miasteczko niedaleko Nicei na południu Francji, gdzie jest najmniejsza francuska katedra. Chcieliśmy, żeby powstało takie miejsce upamiętniające Gombrowicza, żeby powstała instytucja - coś, co wspiera, proliferuje wartości. Bardzo dobrze, że to podpisanie współpracy zintensyfikuje działalność tych instytucji a także synergia poprzez współpracę umożliwi większą aktywność obu placówkom” - mówił minister kultury. „Liczymy na dobrą współpracę i wspaniały rozwój obu instytucji” - dodał Gliński.

Przestrzeń muzealna w Villi Alexandrine została udostępniona zwiedzającym we wrześniu 2017 roku. Ze strony francuskiej wiele wysiłku w stworzenie muzeum włożyła obecna w środowej uroczystości w Warszawie zastępca burmistrza Vence Evelyne Temmam, która starała się o to od 2014 roku.

„Statystyki pozwalają spojrzeć na przyszłość placówki optymistycznie - w pierwszym roku odwiedziło nas ponad 4 tys. osób. Współpraca z naszym bliźniakiem - muzeum we Wsoli - po podpisaniu umowy pozwoli nam angażować się w nowe projekty” - mówiła Temmam.

Muzeum jest poświęcone francuskiemu okresowi życia Gombrowicza (1964-68) i mieści się w jego dawnym mieszkaniu w Vilii Alexandrine. 80-metrowa przestrzeń muzealna została przygotowana i otwarta w 2017 roku dużym nakładem sił i środków MKiDN oraz dzięki przychylności miasta Vence. Prace konserwatorskie Villi Alexandrine zostały sfinansowane z programu MKiDN „Ochrona Dziedzictwa Kulturowego za Granicą”, a ich wykonanie było możliwe dzięki kilkumiesięcznej pracy ponad 30 polskich konserwatorów z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie.

Gombrowiczowie zajmowali w Villi Alexandrine drugie piętro, mieszkanie z pięcioma balkonami. W mieszczącym się tam muzeum niewiele jest przedmiotów osobistych pisarza, ale można podziwiać zdjęcia Gombrowicza oraz przeczytać o jego twórczości i życiu w Vence. Polskiego pisarza odwiedzali często i chętnie artyści, co dokumentują eksponowane w muzeum fotografie Kota Jeleńskiego i Sławomira Mrożka.

Gombrowicz nie jest jedynym znanym twórcą, który mieszkał w Vence. To właśnie w tej miejscowości, położonej w południowo-wschodniej Francji, pomiędzy Niceą a Antibes, zmarł w 1930 roku brytyjski pisarz D.H. Lawrence. Żyli tam i tworzyli również pisarz James Baldwin oraz malarze Marc Chagall i Henri Matisse.

[źródło: PAP, Agata Szwedowicz]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się