Grodziska Biblioteka XXI wieku

Grodziska Biblioteka XXI wieku

Grodziska Biblioteka XXI wieku - miejsce dla wszystkich

Udostępnij

Miejsce jakiego nie było: nie tylko dom książki, ale też miejsce życia kulturalnego i spotkania z nowymi technologami - tak sami twórcy charakteryzują Innowacyjną Bibliotekę XXI wieku w Grodzisku Mazowieckim. Projekt okazał się zwycięzcą w konkursie Serwisu Samorządowego PAP Innowacyjny Samorząd 2020 w kategorii gmina miejsko-wiejska.

Dziennie bibliotekę odwiedza około 400 osób, a w ciągu tylko jednego roku zapisało się do niej około 12 tysięcy osób. Co tak przyciąga mieszkańców do tego miejsca? Np. nowatorskie rozwiązania, jak stanowisko samodzielnej obsługi czytelniczej - wolny dostęp do książek na cały piętrze, które czytelnik może sam zwrócić i wypożyczyć nie stojąc w kolejce. Oprócz literatury drukowanej w bibliotece znaleźć można nowe multimedia jak: filmy czy audiobooki.

Ponadto w obiekcie poza tradycyjnymi w każdej bibliotece strefami, jak wypożyczalnia dla dorosłych i wypożyczalnia dla dzieci, znajdziemy także takie przestrzenie jak: sala komputerowa, sala cichej pracy, która prenumeruje i udostępnia w wolnym dostępnie około 40 tytułów różnych magazynów i czasopism, pracownia komputerowa.

Atrakcją jest również przeszklony boks dla najmłodszych dzieci z interaktywnymi zabawkami edukacyjnymi oraz sala YouMedia wyposażona w drukarkę 3D, roboty Photon czy pierwszą darmową na Mazowszu bieżnię w systemie VR.

Ciekawym dopełnieniem Innowacyjnej Biblioteki XXI wieku jest "książkomat". Maszyna usytuowana na grodziskiej stacji PKP pozwala zamówić lub oddać książkę w drodze do lub z pracy czy szkoły. "Zamawiam książkę przez internet, a ona czeka na mnie w skrytce na stacji. Zwrot całodobowy książki? Nie ma problemu! W ścianie budynku wmontowana jest wrzutnia, która pozwala na zwrot o każdej porze dnia i nocy" - przekonują autorzy projektu.

W grodziskiej Bibliotece organizowane są też darmowe wydarzenia, w tym cykliczne, o których dowiedzieć można się ze strony www biblioteki, fanpage’a na Facebooku oraz wizytówki Google.

"Biblioteka zachowując swoje cele statutowe weszła w nową erę spotkania człowieka z kulturą" - podsumowują autorzy zwycięskiego projektu.

"Geneza tego budynku polegała na tym, że chcieliśmy zrobić miejsce dla seniorów, które dałoby im szanse zabawy i rozwoju. Zaczęliśmy jeździć trochę, podglądać takie miejsca w Danii, Austrii i zrozumieliśmy, że obecne biblioteki funkcjonują trochę inaczej, czyli nie pełnią tylko funkcji księgozbioru, ale są też miejscem, w którym można coś kupić, można się pobawić, można przyprowadzić małe dzieci. I tak zaczęliśmy łączyć te dwa projekty, a w wyniku tego połączenia wyszedł nam taki fajny patent, że biblioteka np. zajmuje się dziećmi, które przychodzą razem z dziadkami na wykłady" - opowiada burmistrz miasta i gminy Grodzisk Mazowiecki Grzegorz Benedykciński.

"Ogłosiliśmy konkurs i zgłosił się projektant, który idealnie zrozumiał nasze intencje i stworzył niezwykle prosty, ale też niezwykle elegancji budynek. Przez to, że wykorzystał nowoczesne technologie obiekt ten stał się również wzorem innowacyjności w zakresie np. oświetlenia, położenia, wyglądu zewnętrznego, wkomponowania w otoczenie. W efekcie mamy dziś obiekt, który jest okupowany przez ludność miejscową - w zajęciach codziennych uczestniczy tam prawie tysiąc emerytów, co tydzień mamy koncerty, ok. 400-500 osób dziennie jest w samej bibliotece" - podkreśla burmistrz.

Obok Grodziska Mazowieckiego w kategorii gmina miejsko-wiejska wyróżnieni zostali: Międzychód za projekt "Prospołeczna Gmina Międzychód", Brześć Kujawski za „Brzeską Strefę Gospodarczą" oraz Poddębice za projekt geotermalny.

Do grona finalistów w tej kategorii trafiły: Biała Rawska, Brusy, Brzesko (za 2 projekty), Busko-Zdrój, Jarocin, Lądek-Zdrój, Mielno, Międzychód, Mosina (za 2 projekty), Ożarów Mazowiecki, Rychwał, Strzegom, Strzelce Krajeńskie, Śmigiel, Trzebnica, Zakliczyn.

Nagrody Innowacyjny Samorząd 2020 w pięciu kategoriach wręczono 26 lutego podczas uroczystej gali w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie. Obok Grodziska Mazowieckiego laureatami, w poszczególnych kategoriach, zostali: w kategorii duże miasta - Gdynia za projekt dotacji dla mieszkańców na zakładanie ekologicznych ogrodów deszczowych; gmina miejska Ciechanów - za projekt inteligentnych pojemników na odpady; gmina wiejska Klembów za projekt „Nowoczesne, przyjazne usługi dla mieszkańców elementem rozwoju Gminy Klembów” oraz Powiat Toruński za projekt „EU-geniusz wyruszył labiryntem ze szkoły tajemnic do świata 3D – realizacja partnerskich projektów edukacyjnych współfinansowanych z EFS”.

Do konkursu zgłoszono w sumie 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego.
Szerzej o konkursie pisaliśmy Tutaj.

W kolejnych dniach będziemy informować o kolejnych nagrodzonych i wyróżnionych projektach.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się