Grupa Allegro zapłaciła 881 mln euro za 100% udziałów w Mall Group i WE|DO

Grupa Allegro zapłaciła 881 mln euro za 100% udziałów w Mall Group i WE|DO

Grupa Allegro zapłaciła 881 mln euro za 100% udziałów w Mall Group i WE|DO

Udostępnij

Międzynarodowa ekspansja Grupy Allegro nabiera rozpędu. Łącznie z Grupą Mall i WE|DO Allegro wzmacnia wiodącą pozycję wśród platform e-commerce’owych dla europejskich klientów i sprzedawców.

  • Dięki integracji 70 milionów potencjalnych klientów w całym regionie uzyska dostęp do najszerszego wyboru ofert w najkorzystniejszych cenach, a także maksymalnej wygody zakupów online.
  • Uznane marki e-commerce’owe znajdą się teraz pod jednym dachem, a międzynarodowe zespoły będą mogły wspólnie pracować nad rozszerzaniem unikalnej europejskiej oferty.
  • 135 tys. sprzedawców z Europy Środkowo-Wschodniej skorzysta z możliwości wystawienia oferty w jednym miejscu i sprzedawania w całym regionie, uzyskując szerszy dostęp do szybko rosnącego rynku detalicznego o wartości 240 mld euro.
  • Transakcja jest ważnym krokiem na drodze do realizacji strategii międzynarodowej ekspansji grupy i przyspieszy jej rozwój w Europie. Sprzedawcy i klienci już teraz mogą korzystać z dostępu do rynków Unii Europejskiej za pośrednictwem allegro.com.

 

Allegro finalizuje transakcję przejęcia Grupy Mall oraz WE|DO. To połączenie pozwoli czerpać z tego, co najlepsze w każdej z firm i przyspieszyć międzynarodową ekspansję powiększonej grupy.

Grupa kontynuuje europejską ekspansję

Nie tak dawno temu Allegro udostępniło swoją platformę klientom i sprzedawcom z całej Unii Europejskiej.

- Dzisiaj, razem z Grupą Mall i WE|DO, finalizujemy transakcję, która umocni pozycję powiększonej grupy jako platformy pierwszego wyboru w całej Europie Środkowo-Wschodniej i poza nią. Lokalni sprzedawcy mogą stać się teraz sprzedawcami międzynarodowymi, a klienci będą korzystać z możliwie najlepszych ofert. Do tej pory nie było gracza w handlu internetowym, który oferowałby tak szeroki wybór w tak konkurencyjnych cenach w całym regionie. To właśnie będziemy robić. Naszym celem jest zdobycie pozycji lidera w obszarze zakupów online w krajach, w których działa grupa. Osiągniemy to dzięki innowacyjnym i wygodnym narzędziom dla sprzedawców, co z kolei zapewni naszym klientom najszerszy wybór w konkurencyjnych cenach. Znacznie lepiej uzyskuje się efekt skali przy udziale lokalnych firm z sektora MŚP. Wspólny sukces przedsiębiorców i platformy zakupowej Allegro w Polsce będziemy powielać wszędzie tam, gdzie grupa prowadzi swoją działalność - mówi François Nuyts, prezes Allegro.

Fuzja rozszerza możliwości grupy w Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii i Chorwacji, niemal podwajając wielkość dostępnego rynku detalicznego w krajach o solidnych podstawach gospodarczych i atrakcyjnym potencjale wzrostu. Ponadto spowoduje, że pod jednym dachem znajdzie się szereg popularnych regionalnych marek – w tym Mall, WE|DO, mimovrste, CZC.cz i oczywiście Allegro, Ceneo, czy eBilet, a ponad 7 150 ekspertów, skoncentrowanych na innowacjach w e-commerce, stworzy jeden międzynarodowy zespół o ogromnym doświadczeniu. Allegro będzie napędzać biznes Grupy Mall w modelu marketplace, tj. sprzedaży przez podmioty zewnętrzne, aby wzmocnić rozwój całej grupy, a wszyscy jej klienci będą mogli stopniowo korzystać z programu lojalnościowego Smart! oraz benefitów, takich jak darmowe dostawy, opcja kup-teraz-zapłać-później w ramach Allegro Pay, czy dostęp do platformy B2B. Sprzedawcy skorzystają z innowacyjnych rozwiązań i produktów reklamowych, a wszystkie strony - z najlepszych w swojej klasie dostaw dzięki bezkonkurencyjnej ofercie logistycznej grupy.
 
- Od początku naszych rozmów wyraźnie widziałem, jak dobrze nasze grupy są do siebie dopasowane i jak świetnie Allegro i Grupa Mall się uzupełniają. Podczas gdy Allegro osiągnęło mistrzostwo, jeśli chodzi o platformę zakupową, my mamy utrwalone relacje z dostawcami, umożliwiające dostęp do rozbudowanej infrastruktury i rozwiązań ostatniej mili w całym regionie. Razem stajemy się czempionem e-commerce podzielającym te same wartości związane z innowacyjnością i zorientowaniem na klienta. Chcemy budować na tym, co w naszych firmach najlepsze i rozszerzać nasz unikatowy model, aby dla klientów w Europie Środkowo-Wschodniej i poza nią być numerem jeden wśród platform zakupowych - dodaje Jan Hanuš, prezes Grupy Mall

 
- Jesteśmy dumni, że nasze doświadczenie w logistyce ostatniej mili może przyczynić się do zbudowania międzynarodowej platformy zakupowej. Z zadowoleniem przyjmujemy uzyskanie dostępu do wszystkich rozwiązań usługowych i innych zasobów logistycznych, które przyspieszą rozwój grupy, skoncentrowany na długoterminowym celu: zapewnieniu najwyższej jakości usług dostawczych ostatniej mili dla wszystkich naszych klientów i sprzedawców. 300 kurierów i 1200 punktów odbioru WE|DO wzmocni wspólną ofertę grupy. Jestem pewien, że łącząc nasze mocne strony, wkraczamy w ekscytujący rozdział wspólnej działalności, także dla wszystkich naszych pracowników, którzy będą mogli rozwijać swoje talenty wewnątrz nowej grupy - komentuje Daniel Mareš, prezes WE|DO.

Platformy i spółki nowej grupy będą stopniowo integrowane, a wdrażanie strategicznych rozwiązań skierowanych do klientów rozpocznie się w całej grupie natychmiast. Połączenie poszerzy źródła przychodów grupy w oparciu o naszą innowacyjność oraz ambicję, żeby być preferowanym miejscem zakupów.

Szczegóły transakcji

Grupa Allegro zapłaciła łącznie 881 mln euro (ok. PLN 4,1 mld) za 100% udziałów w Mall Group i WE|DO. Składały się na to następujące transakcje:

- Mall Group została przejęta za 867 mln euro. 53% kwoty sfinansowano gotówką i nowym długiem na łączną kwotę 459,5 mln euro (ok. PLN 2 137,0 mln), a pozostałe 47%, czyli 407,5 mln euro (PLN 1 883,7 mln), sfinansowano poprzez emisję 33,6 mln akcji Allegro.eu o wartości 55,98 zł za akcję (ok. 12,11 euro za akcję).
- Allegro.pl kupiło WE|DO za 14 mln euro (ok. PLN 65,1 mln) w gotówce
Wartości w złotych według kursu PLN/EUR z 30 marca 2022 r. lub z podpisania umowy.
- Cena nabycia może zostać podwyższona o 50 mln euro, w przypadku realizacji przez Grupę Mall krótkoterminowych celów w roku obrotowym kończącym się 31 marca br., jednak jest mało prawdopodobne, że takie dostosowanie nastąpi.

J.P. Morgan pełnił funkcję wyłącznego doradcy finansowego, a Clifford Chance był doradcą prawnym Allegro przy transakcji. Morgan Stanley pracował jako wyłączny doradca finansowy dla Grupy Mall i jej akcjonariuszy. White & Case był doradcą prawnym akcjonariuszy Grupy Mall, natomiast Šrubař & Partners był doradcą prawnym dla przejmowanych spółek.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się