The International Man Booker Prize

The International Man Booker Prize

Wioletta Grzegorzewska na liście Bookera

Udostępnij

"Guguły" Wioletty Grzegorzewskiej znalazły się na liście 13 książek nominowanych w tym roku do prestiżowej nagrody literackiej – The International Man Booker Prize.

"Guguły" to subtelna opowieść o dojrzewaniu na polskiej prowincji lat 80-tych. Grzegorzewska zabiera czytelników w podróż przez Polskę, której już nie ma, przez kraj, w którym kona komunizm, a Jan Paweł II i Lech Wałęsa są narodowymi bohaterami. Historia Wioli, która dorasta na polskiej wsi, zbudowana jest z ulotnych strzępków wspomnień, drobnych przebłysków tego, co było, i tego, jak dorosły zapamiętał świat dziecka. Książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Czarne w 2014 r. i znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike.

Słowo Guguły to regionalizm oznaczający niedojrzałe owoce. „Dorastająca w małej, pełnej nieszczęśliwych, jakby niedokończonych i bez szans na przemianę ludzi dziewczynka doświadcza zwykłych okropności, które były udziałem tak wielu innych dzieci. Jest w tym świecie szorstkość wynikająca z pośpiechu i zmęczenia. (...) Utalentowana plastycznie dziewczynka najbardziej związana jest z ojcem, który preparuje dzikie ptaki i na wódczanej chmurze ucieka od nieznośnej rzeczywistości, podupadłego domu, biedy, brzydoty sprzętów" – pisała o książce w naszej recenzji Anna Marchewka.

Listę książek nominowanych w tym roku do International Man Booker Prize ogłoszono podczas trwających właśnie Międzynarodowych Targów Książki w Londynie, których Polska jest gościem honorowym. Wśród 13 nominowanych książek są także m.in. Judasz Amosa Oza, Koń wchodzi do baru Davida Grossmana, The Traitor's Niche Ismaila Kadare

Książkę, która w angielskiej wersji nosi tytuł Swallowing Mercury, przełożyła Eliza Marciniak, a wydała oficyna Portobello Books specjalizująca się w promocji polskiej literatury (wydali m.in. Wojciecha Tochmana, Jacka Hugo-Badera, Michała Witkowskiego).  

Wioletta Grzegorzewska (ur. 1974) od 2006 r. mieszka poza Polską. Opublikował dotąd tomy wierszy m.in. Wyobraźnia kontrolowana (1998), Parantele (2003), Orinoko (2008), Inne obroty (2010), Pamięć Smieny/ Smena's Memory (2011) i tom prozatorski Notatnik z wyspy (2012). W lipcu w wydawnictwie W.A.B. ukaże się nowa powieść  Wioletty Grzegorzewskiej Stancje. W Wielkiej Brytanii pisarka znana jest jako Wioletta Greg.

Nagroda Bookera od 1969 r. do 2014 r. przyznawana była autorom pochodzącym ze Wspólnoty Brytyjskiej, Irlandii i Zimbabwe. Ostatnie edycje są już otwarte dla wszystkich autorów piszących po angielsku – w zeszłym roku nagrodę otrzymał Amerykanin Paul Beatty. The Man Booker International Prize została ustanowiona w 2005 r. i początkowo przyznawana była co dwa lata. W 2016 r. The Man Booker International Prize połączono z nagrodą dla zagranicznej powieści przyznawanej przez „Independent". Obecnie otrzymują ją rokrocznie autorzy i tłumacze. Krótką listę nominowanych (sześć tytułów) poznamy 20 kwietnia, a laureata – 14 czerwca.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się