Gurnah, Machado, Meijer i Esposito goścmi 14. Festiwalu Conrada

Gurnah, Machado, Meijer i Esposito goścmi 14. Festiwalu Conrada

Gurnah, Machado, Meijer i Esposito goścmi 14. Festiwalu Conrada

Udostępnij

Pochodzący z Zanzibaru zeszłoroczny noblista Abdulrazak Gurnah, amerykańska pisarka Carmen Maria Machado, holenderska poetka, pieśniarka, filozofka Eva Meijer oraz włoski filozof Roberto Esposito będą gośćmi 14. Festiwalu Conrada, który odbędzie się w Krakowie w dniach 24-30 października.

egoroczny program wydarzenia - jak zapowiedzieli jego organizatorzy podczas środowej konferencji prasowej - będzie mniej obszerny niż w poprzednich latach. Pełny program zaprezentowany zostanie w połowie czerwca. "Chcieliśmy uczynić go różnorodnym, ale zarazem dać szansę każdemu, by mógł ten program objąć; żeby była to opowieść, która ma początek, środek i koniec" - powiedział Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.

Podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowane zostały nazwiska czterech pierwszych gości festiwalowych. Jednym z nich będzie ubiegłoroczny noblista, pochodzący z Zanzibaru pisarz Abdulrazak Gurnah. W formule online opowie on o trudnych doświadczeniach, które stały się jego udziałem - artysta wywodzi się bowiem z arabskiej rodziny, która wyemigrowała z Jemenu do Zanzibaru.

Kolejne spotkania - już w formie stacjonarnej - to okazja do wysłuchania trzech ciekawych debat. W jednej z nich udział weźmie amerykańska pisarka Carmen Maria Machado, która - jak wyjaśnił dyrektor - "zajmuje się opowieściami pokazującymi trudne relacje różnych wspólnot, opowiada o doświadczeniu kobiet, osób LGBT, nie unikając tego, co w tych doświadczeniach trudne".

Kolejny gość, holenderska poetka, pieśniarka, filozofka Eva Meijer, to artystka, która - jak zaznaczył Jankowicz - "w książkach filozoficznych opowiada o relacji przede wszystkim zwierząt, innych istnień". "W zasadzie nie powinniśmy używać kategorii zwierzę, dlatego, że Meijer zachęca, by mówić o istnieniach nieludzkich czy pozaludzkich; mówi o ich języku, sposobach komunikacji, wspólnotach, o których my zazwyczaj nie mówimy" - doprecyzował dyrektor.

Kolejnym gościem będzie włoski filozof Roberto Esposito, który - jak przypomniał współorganizator wydarzenia - "od wielu lat w swoich pracach zajmuje się kategorią wspólnoty, definiuje ją na różne sposoby, zastanawia się nad tym, jaka jest jej funkcja".

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "wspólnoty". "Festiwal jest wspólnotą, ale bardzo specyficzną, nie taką, która się zamyka na inne wspólnoty; na świat, rzeczywistość i ludzi, którzy przybywają do nas z różnych stron. Ale taką, która chce te granice otwierać" - wyjaśnił dyrektor imprezy.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się