Hack4Lem zakończony! Setki uczestników pracowało nad rozwiązaniami przyszłości

Hack4Lem zakończony! Setki uczestników pracowało nad rozwiązaniami przyszłości

Hack4Lem zakończony! Setki uczestników pracowało nad rozwiązaniami przyszłości - sprawdź kto wygrał

Udostępnij

W miniony weekend w warszawskiej Rotundzie PKO Banku Polskiego, w samym sercu Warszawy, odbył się Hack4Lem, hackathon online, w którym udział wzięło niemal pół tysiąca osób z całej Polski. Hackathon, organizowany przez PKO Bank Polski, Instytut Lema i Microsoft, był elementem obchodów Roku Stanisława Lema w setną rocznicę urodzin pisarza.

Hasłem Roku Lema jest „Widziałem przyszłość” i takie też zadania postawiono przed uczestnikami - mieli wcielić się w Stanisława Lema, ujrzeć i wykreować rozwiązania, które zmienią przyszłość.

„Hack4Lem to ucieleśnienie Roku Lema, bo jest to święto technologii, kultury i nauki. Łączy więc wszystkie te elementy, które tak doskonale w swojej twórczości łączył też Stanisław Lem. Nasz Instytut prowadzi edukację cyfrową społeczeństwa, uczymy jak bezpiecznie korzystać z nowych technologii, dlatego cieszymy się, że pojawiło się tyle ciekawych projektów w zakresie walki z cyberprzemocą” - powiedział Jakub Płodzich, dyrektor Instytutu Lema.

Uczestnicy zmierzyli się z dwoma zadaniami - mogli wybrać, czy wolą stworzyć rozwiązania futurystycznej bankowości lub znaleźć sposób na zwalczanie cyberprzemocy. Jury do ocenienia dostało łącznie aż 60 różnych projektów, dlatego wyłonienie zwycięskich drużyn nie było proste - zwłaszcza, że do wygrania było łącznie 150000 zł!

„Tematyka accessibility, czyli dostępności, jest bardzo bliska sercu i strategii Microsoftu. Dlatego przybliżaliśmy uczestnikom hackathonu sposoby i podejścia projektowania rozwiązań dostępnych dla wszystkich, które nikogo nie wykluczają. Uważamy, że jest to jeden z kluczowych elementów, które każdy tworzący rozwiązania technologiczne powinien brać pod uwagę. Zachęcaliśmy uczestników do projektowania rozwiązań dla konkretnych osób, które czasem mają wyzwania związane z brakiem pełnej sprawności, ograniczeniami wiedzy technicznej, czy też dostępnością do technologii. I faktycznie, wiele takich rozwiązań powstało podczas Hack4Lem” - stwierdziła Joanna Molik, Executive Director, Worldwide Financial Services, Microsoft.

Transmisję z całego wydarzenia można było oglądać (i dalej można zobaczyć jako nagranie) na stronie www wydarzenia i Facebooku. Jednocześnie w trakcie Hack4Lem uczestnicy mieli okazję na zdobycie wartościowej wiedzy - na scenie pojawili się między innymi: Aleksandra Przegalińska, Artur B. Chmielewski, Szymon Kloska i Wojciech Zemek. Jednak inspirujących wykładów było więcej - uczestnicy mogli posłuchać webinarów dotyczących licznych technologii z zakresu fintech, blockchain, AI, IoT i wielu innych. Webinary te prowadzili eksperci z PKO Banku Polskiego, Microsoft Polska i Instytutu Lema.

Jednak prawdziwa komunikacja hackathonu toczyła się online, na komunikatorze Discord - to właśnie tam formowały się drużyny, pojawiały najważniejsze informacje, odbywały się konkursy aktywizujące uczestników, a ci bardziej zmęczeni po zarwanej nocy motywowali się nawzajem. Nie brakowało też dzielenia się kreatywnymi zdjęciami, pokazującymi okoliczności, w których powstawały projekty. Było to również miejsce spotkań z mentorami - ponad 50 ekspertów specjalizujących się w rozmaitych dziedzinach technologii i biznesu zdecydowało się poprowadzić uczestników, aby ich pomysły były jak najbardziej dopracowane.

„Szukaliśmy rozwiązań, które będą dobrze pasować do naszej strategii - PKO Bank Przyszłości - ale też będą odpowiedzią na realne problemy klientów. Bankowość przyszłości powinna być intuicyjna, prawie niezauważalna, a jednocześnie bezpieczna. Odzew uczestników i ich zaangażowanie bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. To oczywiście nie pierwszy nasz hackathon, ale pierwszy, gdzie jednym z najważniejszych kryteriów oceny była skuteczność w przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu. Cieszę się, że mogliśmy współtworzyć to wydarzenie i wspierać jego uczestników w tworzeniu rozwiązań przyszłości” - powiedział Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

Zwycięzcami w kategorii biznesowo-technologicznej zostały następujące projekty:

●    I MIEJSCE: „Twój Druh” - mechanizm wykrywania anomalii płatniczych, który informuje bliskich właściciela konta o nietypowych zachowaniach, zwłaszcza u osób cierpiących na choroby psychiczne.

●    II MIEJSCE: „Stokenizowane bony” - rozwiązanie blockchain generujące bony, które mogą zostać wydane tylko we wskazanych instytucjach w określonym czasie, aby stymulować poszkodowane sektory gospodarki w trakcie kryzysu.

●    III MIEJSCE: „BankVenture” - usługa, która transformuje umowy bankowe do postaci krótkich, fabularnych opowiadań zawierających wszystkie kluczowe zapisy.

Natomiast w zadaniu związanym ze zwalczaniem cyberprzemocy wygrały:

●    I MIEJSCE: „HateSilencer” - dodatek do przeglądarki, który dzięki technikom NLP i Machine Learning potrafi wykryć na stronach internetowych różne objawy internetowej przemocy, takie jak mowa nienawiści czy obrazy o nieodpowiedniej treści.

●    II MIEJSCE: „Przerwij spiralę hejtu” - projekt zwracający uwagę na krzywdzące czyny i komunikaty, poprzez uczenie pozytywnego języka komunikacji w formie interaktywnego quizu.

●    III MIEJSCE: „LoveBot”  - bot oparty o głębokie sieci neuronowe, który rozpoznaje mowę nienawiści i generuje miłe, wspierające wypowiedzi, które wysyła do ofiary cyberprzemocy.

Uczestnicy zostali zachęceni, aby dalej rozwijać swoje pomysły - hackathon to często tylko początek drogi przy tworzeniu czegoś wyjątkowego. Wiele z zaprezentowanych rozwiązań ma potencjał, aby rozwinąć się w pełnoprawne produkty cyfrowe.

Dodatkowe materiały wizualne tutaj.

Zdjęcia do pobrania: https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/hack4lem-zakonczony-setki-uczestnikow-pracowalo-nad-rozwiazaniami-przyszlosci

Źródło informacji: Hack4Lem.com


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się