Haruki Murakami laureatem Nagrody Księżnej Asturii

Haruki Murakami laureatem Nagrody Księżnej Asturii

Haruki Murakami laureatem Nagrody Księżnej Asturii

Udostępnij

Japoński pisarz Haruki Murakami został tegorocznym laureatem Nagrody Księżnej Asturii w dziedzinie literatury – poinformowała w środę fundacja przyznająca wyróżnienie.

Pisarstwo Murakamiego to wyjątkowa, uniwersalna literatura, która łączy japońską tradycję i dziedzictwo Zachodu w ambitnej i nowatorskiej narracji oddającej niektóre z wielkich tematów i konfliktów naszych czasów: samotność, egzystencjalną niepewność, terroryzm i dehumanizację wielkich miast, a także troskę o własne ciało i refleksję nad procesem twórczym - napisano w uzasadnieniu wyboru jurorów.

Urodzony w Kioto w 1949 roku pisarz jest autorem powieści, opowiadań i esejów przetłumaczonych na ponad 40 języków, które rozeszły się w milionach egzemplarzy. Do jego najbardziej znanych utworów należą powieści „Norwegian Wood”, „Kafka nad morzem”, „1Q84” czy zbiory opowiadań „Wszystkie boże dzieci tańczą” oraz „Mężczyźni bez kobiet”.

Nagrody Księżnej Asturii są przyznawane co roku w ośmiu dziedzinach: sztuki, komunikacji i działań na rzecz ludzkości, nauk społecznych, sportu, literatury, współpracy międzynarodowej, badań naukowych i promowania zgody, pokoju i praw człowieka. Nagroda wynosi 50 tys. euro i jest wręczana wraz ze statuetką autorstwa Joana Miro jesienią na ceremonii w Oviedo, stolicy regionu Asturia.

Innymi laureatami tegorocznych nagród zostali: amerykańska aktorka Meryl Street (sztuka), włoski pisarz i filozof Nuccio Ordine (komunikacja), francuska historyczka Helene Carrere d'Encausse (nauki społeczne) i kenijski lekkoatleta Eliud Kipchoge (sport). Pozostałe wyróżnienia zostaną ogłoszone w czerwcu i lipcu.

Literacka Nagroda Księżnej (Księcia) Asturii jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w tej dziedzinie. Wśród poprzednich laureatów byli m.in. Carlos Fuentes, Guenter Grass, Doris Lessing, Claudio Magris, Amos Oz, Margaret Atwood, Leonard Cohen i Adam Zagajewski.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się