Heinz Janisch i Sydney Smith laureatami Nagrody im. Hansa Christiana Andersena

Heinz Janisch i Sydney Smith laureatami Nagrody im. Hansa Christiana Andersena

Heinz Janisch i Sydney Smith laureatami Nagrody im. Hansa Christiana Andersena

Udostępnij

Podczas Kongresu IBBY (International Board on Books for Young People) w Bolonii poznaliśmy laureatów Nagrody im. Hansa Christiana Andersena 2024, najbardziej prestiżowego międzynarodowego lauru dla książki dziecięcej, zwanego Małym Noblem. Nagrodę otrzymali: Heinz Janisch z Austrii w kategorii „Literatura” i Sydney Smith z Kanady w kategorii „Ilustratorzy”.

Na tegorocznej krótkiej liście znalazło się sześcioro autorów i sześcioro ilustratorów. W kategorii autorskiej poza laureatem nominowani zostali: Marina Colasanti (Brazylia), Lee Geum-yi (Korea Południowa), Bart Moeyaert (Belgia), Timo Parvela (Finlandia) i Edward van de Vendel (Holandia). Nominacje w kategorii ilustratorów poza zwycięzcą otrzymali: Iwona Chmielewska (Polska), Cai Gao (Chiny), Nelson Cruz (Brazylia), Elena Odriozola (Hiszpania), i Paloma Valdivia (Chile).

Nagroda im. Hansa Christiana Andersena przyznana została po raz 67. w kategorii literackiej, a 57. w kategorii graficznej. Na nagrodę składają się złoty medal i dyplom. W tym roku na długiej liście nominowanych znalazło się 59 autorów i autorek z 33 krajów.

Wybitna polska ilustratorka Iwona Chmielewska była nominowana do tego prestiżowego lauru już czterokrotnie: w 2018, 2020, 2022 i 2024 roku.

KC / IBBY


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się