Ogólnopolska Izba Księgarń
 Nagrody Państwowe Ministra Kultury Republiki Czeskiej, Helena Stachová

Nagrody Państwowe Ministra Kultury Republiki Czeskiej, Helena Stachová

Helena Stachová z Nagrodą Państwową Ministra Kultury

Udostępnij

Minister kultury Antonín Staněk na Nowej Scenie Teatru Narodowego w Pradze wręczył wczoraj Nagrody Państwowe Ministra Kultury Republiki Czeskiej. Wśród uhonorowanych znalazła się Helena Stachová, wybitna tłumaczka literatury polskiej na język czeski, która w swym dorobku ma około 200 przekładów, w tym tłumaczenia takich gigantów literatury polskiej jak Gombrowicz, Lem czy Mrożek.

Helena Stachová urodziła się 26 maja 1931 roku w Pradze. Skończyła polonistykę na Uniwersytecie Karola, tłumaczeniem literatury nieustannie zajmuje się od 1950 roku. Na swym koncie ma ponad 200 przekładów. Wśród autorów tłumaczonych przez Stachovą znaleźli się m.in. Witold Gombrowicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Gustaw Herling-Grudziński, Sławomir Mrożek, Stanisław Lem czy Edward Stachura. Wielu pisarzy tłumaczka znała osobiście, z innymi utrzymywała kontakty korespondencyjne.

Za swoją pracę otrzymywała szereg nagród w Polsce i Czechach. W 1999 roku za wkład we współpracę międzynarodową prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się