Historie/Herstorie ‒ 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania

Historie/Herstorie ‒ 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania

Historie/Herstorie ‒ 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania

Udostępnij

Mazowiecki Instytut Kultury wraz ze stowarzyszeniem Grupa Studnia O. ogłaszają 20. edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania, który w tym roku odbędzie się w dniach 19‒23 listopada pod hasłem Historie/Herstorie.

Do współtworzenia tegorocznego programu zapraszamy osoby, które w prezentowanych narracjach rozszczelniają sztywne kategorie płci na rzecz płynnej, różnorodnej tożsamości. Europejski artysta słowa i gestu Alberto Garcia Sanchez opowie nam historię mężczyzny, który pewnego dnia obudził się w ciele swojej własnej żony. Catherine Gaillard ze Szwajcarii będzie szukała potomkiń starożytnych Amazonek na współczesnych paradach równości. Irańsko-niderlandzki opowiadacz Sahand Sahibdivani przepowie męskim głosem perską Księgę Królewską Szahname z perspektywy kobiet-królowych.
 
Nie zabraknie też wyrazistych bohaterek herstorycznych: od osiemnastowiecznej polskiej okulistki Salomei Reginy Pilsztynowej, przez dziewiętnastowieczną francuską ikonę emancypacji Florę Tristan, po wspieraną przez męża w mizoginistycznym świecie nauki Marię Skłodowską-Curie.
 
Współczesna sztuka opowiadania, choć cały czas nawiązuje do tradycyjnych, z reguły męskocentrycznych narracji, przepowiada je na nowo z perspektyw, które były do tej pory ukryte w cieniu, wykluczone, drugoplanowe. A jednak to historie wciąż wydają nam się uniwersalne, a herstorie czy opowieści queerowe ‒ partykularne, reprezentujące może słuszny, ale jednak głos mniejszości. Dlatego do współtworzenia tegorocznego programu zapraszamy osoby, które w prezentowanych narracjach rozszczelniają sztywne kategorie płci na rzecz płynnej, różnorodnej tożsamości. Bo przecież wszyscy sytuujemy się gdzieś „pomiędzy”.

Europejski artysta słowa i gestu Alberto Garcia Sanchez opowie nam historię mężczyzny, który pewnego dnia obudził się w ciele swojej własnej żony. Catherine Gaillard ze Szwajcarii będzie szukała potomkiń starożytnych Amazonek na współczesnych paradach równości. Irańsko-niderlandzki opowiadacz Sahand Sahibdivani przepowie męskim głosem perską Księgę Królewską Szahname z perspektywy kobiet-królowych.

Nie zabraknie też wyrazistych bohaterek herstorycznych: od osiemnastowiecznej polskiej okulistki Salomei Reginy Pilsztynowej, przez dziewiętnastowieczną francuską ikonę emancypacji Florę Tristan, po wspieraną przez męża w mizoginistycznym świecie nauki Marię Skłodowską-Curie. A także polifonicznego chóru matek – obecnych w baśniach, mitach, osobistych historiach i pieśniach.

Jak zwykle nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących, w tym paneli, warsztatów, europejskiej sceny debiutów oraz występu finalistów konkursu zorganizowanego przez Instytut Różnorodności Językowej – nowego partnera Festiwalu. I – last but not least – świętowania festiwalowej dwudziestki. 

Pełny program festiwalu przedstawimy na początku września na stronach: www.festiwalopowiadania.pl, www.mik.waw.pl.

Sprzedaż biletów od 20 października na stronie Mazowieckiego Instytutu Kultury. 

Współorganizatorzy: Grupa Studnia O., Mazowiecki Instytut Kultury. 

Zadanie publiczne dofinansowano ze środków otrzymanych od m.st. Warszawy oraz z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 
Autorka plakatu: Wiola Pierzgalska

Informacja nadesłana
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się