I Herling-Grudziński-Festiwal w Kielcach

I Herling-Grudziński-Festiwal w Kielcach

I Herling-Grudziński-Festiwal w Kielcach

Udostępnij

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Wzgórze Zamkowe w Kielcach zapraszają na wielowątkowy festiwal literacki, organizowany po raz pierwszy w stolicy regionu świętokrzyskiego. Wydarzenie, którego patronem jest Gustaw Herling-Grudziński, to wielkie święto dla czytelników nie tylko z Kielc, ale także z całej Polski. Można wziąć w nim udział stacjonarnie lub za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Spotkania z pisarzami, publicystami, warsztaty, wystawy, nowości wydawnicze, kiermasze książek, konkursy, gry i zabawy ze słowem z udziałem znakomitych gości, projekcje filmów, konkursy, wycieczki, gra miejska oraz wiele innych atrakcji czeka na pasjonatów literackich przeżyć i kreatywnego spędzania czasu, począwszy od najmłodszych do najstarszych. Wydarzenia festiwalowe podzielono na kilka stref, aby każdy odbiorca mógł znaleźć coś dla siebie.

Strefa Spotkań to prawdziwy raj dla tych, którzy chcą zobaczyć, posłuchać, porozmawiać z ulubionymi autorami. Wśród festiwalowych gości znajdą się m. in.: Magdalena Grzebałkowska, Agata Tuszyńska, Karolina Wilczyńska, Sylwia Winnik, Max Czornyj, Jacek Komuda, Stanisław Łubieński, Jacek Łukawski, Marcin Meller, Robert Małecki, Janusz Leon Wiśniewski.

Strefa Dyskusji to dwa panele poświęcone wybitnym pisarzom związanym z Kielcami – Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu i Jerzemu Pilchowi. Obu znakomitych twórców wspominać będą historycy literatury, pisarze, dziennikarze, reżyserzy, aktorzy.

W piątek 3 września, podczas spotkania Zachować wolny umysł? Dla kogo Herling dzisiaj?, o życiu i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego dyskutować będą m.in.: prof. Tadeusz Sucharski, prof. Feliks Tomaszewski, reżyser Igor Gorzkowski, aktor Andrzej Mastalerz oraz Konrad Cedro, który miał przyjemność poznać pisarza osobiście, a zapytany, jakim człowiekiem był Herling-Grudziński, odpowiedział: Miałem wrażenie, że bardzo serdecznym, otwartym, duch humanizmu zawsze dominował w jego stosunkach do ludzi.

Spotkanie Pod Mocnym Aniołem, poświęcone twórczości znakomitego pisarza Jerzego Pilcha, odbędzie się w niedzielę 5 września o godzinie 15.00 w ogrodzie Pałacu Tomasza Zielińskiego w Kielcach. Spotkanie poprowadzą Kinga Strzelecka-Pilch, żona pisarza oraz dr Bartłomiej Zapała. Czas wypełnią wspomnienia o Mistrzu literackiej frazy, człowieku o charakterystycznym poczuciu humoru, niezwykłym uroku osobistym z dystansem do spraw przyziemnych. Goście czytać będą fragmenty wybranych felietonów Jerzego Pilcha, rozmawiać z prowadzącymi przytaczając anegdoty z życia autora. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu przyjął redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński oraz dziennikarze, pisarze, scenarzyści: Witold Bereś, Małgorzata Halber i Bronisław Maj. Spotkanie, okraszone muzyką, dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń, a osoby zafascynowane pisarzem będą mogły kupić najnowszą książkę Witolda Beresia Pilchu. Na rogu Wiślanej i Hożej. Znajdą w niej nieznane teksty, wyciągnięte z archiwów, eseje na temat jego twórczości, biograficzne opisy, osobiste wspomnienia. Pozycja „zaspokoi głód tych, którzy kochają Pilcha”.

W Strefie Dziecięcego Świata Książek i Edukacji na najmłodszych, rodziców i wychowawców czekać będą fascynujące warsztaty z psychologami, pedagogami i artystami, m. in. Marią Molicką i Małgorzatą Swędrowską. Bajkoterapia, czytanie wrażeniowe, tworzenie przedstawienia teatralnego pod kierunkiem Agaty Soboty z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, artystycznej „bajkowej pajęczyny” z Agnieszką Kucharską i „czegoś z niczego” z Olgą Grabiwodą to niektóre z proponowanych tematów i zabaw z książką.

Ci, którzy nie lubią siedzieć w miejscu i kochają przygody, będą mogli wziąć udział w wycieczkach, rajdach, piknikach i grze miejskiej. Idealnie odnajdą się w Strefie Tych, Których Nosi. Podróż pociągiem lub, jak kto woli, rowerem zakończy się Piknikiem z Herlingiem w suchedniowskiej „Kuźnicy”. Dla moli książkowych przygotowano akcję Poławiacze Książek.

W Strefie Kuchni z Literatury zaspokoją swój głód osoby, które szukają literackich i kulinarnych wrażeń. Dla nich przewidziano specjalne śniadanie na trawie w Parku Miejskim oraz dania przygotowane na podstawie literackich przepisów, serwowane przez Maksymiliana Przybylskiego, gotującego na co dzień zgodnie z naturą.

Kino pod chmurką wieczorową porą to artystyczna uczta dla miłośników dziesiątej muzy. W Strefie Filmu z Literatury czekać na nich będą znakomite filmowe adaptacje tekstów literackich.

Strefa Czytania na Głosy to miejsce dla tych, którzy lubią czytać na głos lub słuchać, jak inni czytają. Akcję poprowadzą znani aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Beata Pszeniczna i Dawid Żłobiński.

Do Strefy Wydawców dotrą miłośnicy literatury różnych gatunków. Kiermasz książek zorganizowany w centrum Kielc z udziałem wielu polskich wydawnictw oraz półki bookcrossingowe wypełnione książkami zaspokoją gusta czytelników w każdym wieku. Chęć udziału w wydarzeniu zgłosiły wydawnictwa z całej Polski takie jak: Wielka Litera, Wydawnictwo FILIA, Agencja Autorska Autograf, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Jedność, Dwukropek, Wydawnictwo W.A.B., Czwarta Strona, Wydawnictwo Literackie, Paśny Buriat, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Sine Qua Non.

W Strefie Wystaw zaprezentowane zostaną dwie ekspozycje plenerowe. Jedna z nich poświęcona będzie związkom Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z Kielecczyzną, druga - Od Wincentego do Myśliwskiego – w niezwykłej formie przedstawi dziedzictwo kulturowe regionu świętokrzyskiego.

Dla tych, którym wena twórcza nie pozwala spokojnie spać, propozycją nie do odrzucenia był udział w Ogólnopolskim Konkursie Literackim na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego o Nagrodę Marszałka Świętokrzyskiego. Hasłem przewodnim była WIEŻA, rozumiana dosłownie lub metaforycznie. Zgłaszane prace musiały do niego nawiązywać. Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda w kwocie 5000 zł. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się podczas panelu poświęconego Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu.

Zamysłem organizatorów Festiwalu jest przede wszystkim promocja czytelnictwa, wartościowej literatury, rozbudzenie potrzeb czytelniczych, integracja wielu instytucji oraz pasjonatów literatury wokół idei czytania, rozwijanie wiedzy na temat regionu kieleckiego, jego tradycji i kultury, ale także rozwój osobisty, wspólna pożyteczna zabawa, twórcze spędzanie wolnego czasu. Wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki wyraził nadzieję, że „wrześniowa odsłona to dopiero początek, a festiwal będzie się odbywał cyklicznie i na stałe wpisze się w kalendarz imprez organizowanych w Kielcach”.

„Pociąg do literatury. I. Herling-Grudziński Festiwal" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wsparcie finansowe zaoferowali także: Urząd Miasta Kielce, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach i Radio Kielce.

 Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Prezydent Miasta Kielce, Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Partnerzy wydarzenia: Dom Środowisk Twórczych – Pałacyk Tomasza Zielińskiego w Kielcach, Instytut Dizajnu w Kielcach, Kieleckie Centrum Kultury, Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach, Regionalne Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Kielcach, Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica”.

Patronat medialny: „Polityka”, „Gazeta Wyborcza”, „Echo Dnia”, Radio Kielce, Radio FAMA, Radio eM, echodnia.eu, TVP3 Kielce, Telewizja Świętokrzyska

Wszystkich zainteresowanych wydarzeniami, jakie odbędą się w ramach Festiwalu, zapraszamy do śledzenia strony internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Wzgórza Zamkowego oraz mediów społecznościowych. Szczegółowy program można znaleźć pod adresem: http://mbp.kielce.pl/media/aktualnosci/2020/06/Program_13.08.2021.pdf

 

 

Niech „pociąg do literatury” zawiezie wszystkich prosto na I Herling-Grudziński Festiwal!

 

Festiwalowe zapowiedzi i aktualności:
https://www.facebook.com/pociagdoliteratury/

www.mbp.kielce.pl zakładka Festiwal

Kontakt:

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach
ul. Marii Konopnickiej 5, 25-406 Kielce
e-mail: biblioteka@mbp.kielce.pl, tel. (41) 362 70 13, (41) 368 54 09

Rzecznik Festiwalu
tel. 695 861 948

Wzgórze Zamkowe - Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej
ul. Zamkowa 3, 25-009 Kielce
e-mail: jolanta.bialek@zamkowa3.pl, tel. (41) 367 68 01

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się