"Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu" - pierwsza beletryzowana biografia Igora Mitoraja

"Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu" - pierwsza beletryzowana biografia Igora Mitoraja

"Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu" - pierwsza beletryzowana biografia Igora Mitoraja

Udostępnij

Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu jest pierwszą beletryzowaną biografią Igora Mitoraja i zarazem zapisem mojej wyprawy na toskańską ziemię – pisze Agnieszka Stabro. W wędrówce przez życie artysty towarzyszyli mi jego włoscy i polscy przyjaciele, artyści rzeźbiarze, profesorowie krakowskiej i katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, jego bliscy, znajomi oraz wybitni przedstawiciele środowiska artystycznego.  Bez nich ta książka by nie powstała  - dodaje autorka.                                                                                                                                 W księgarniach – od 8.11. 2022.

Autorka śledzi losy osobiste i artystyczne najsłynniejszego polskiego rzeźbiarza, poczynając od  narodzin w 1944 roku w niemieckim Oederan, dokąd jego matka została wywieziona na roboty przymusowe, przez dramatyczne dzieciństwo i lata młodzieńcze, w tym studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Tadeusza Kantora, czas spędzony w Paryżu, który okazał się przełomowy i wiązał się nie tylko z ciężką pracą, ale i przyniósł pierwsze wystawy i sukcesy, aż po  włoski okres w  życiu Mitoraja – w najważniejszym dla niego miejscu z wyboru, miasteczku Pietrasanta w Toskanii. Malowany przez Stabro obraz dopełnia wzruszający opis śmierci rzeźbiarza w roku 2014 w Prowansji. 

Agnieszka Stabro podążyła śladami Igora Mitoraja, by w miejscach, które były znaczące w jego życiu, szukać odpowiedzi na pytania o źródła rzeźbiarskiego geniuszu. Aby uzupełnić narrację,  przeprowadziła rozmowy z osobami, które znały Igora nie tylko zawodowo, ale też prywatnie. Wyjątkowość tej biografii kryje się w podejściu autorki do jej bohatera – Stabro kreśli bardzo osobisty portret artysty: ważne dla niej jest nie tylko to, jak wielkim był twórcą, lecz i to, że za maską geniuszu krył się ciepły, dobry człowiek, którego łączyła bardzo bliska więź z matką i przyjaciółmi.

Kilka słów o autorce: 

Agnieszka Stabro – poetka, autorka opowiadań i powieści biograficznych, eseistka, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów i Wydawców COPYRIGHT POLSKA. Absolwentka Wiedzy o Kulturze oraz Animacji Kultury na Uniwersytecie Warszawskim.

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się