II edycja programu Dramatopisanie

II edycja programu Dramatopisanie

II edycja programu Dramatopisanie

Udostępnij

15 autorek i autorów dramatów znalazło się w finale II edycji programu DRAMATOPISANIE Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Z tego grona, na podstawie nadesłanych eksplikacji dramatopisarskich, członkowie Kapituły wybiorą stypendystów Konkursu. Prace zostaną opublikowane nakładem Wydawnictwa IT oraz wystawione na deskach polskich teatrów publicznych w kolejnym sezonie.

 

DRAMATOPISANIE jest programem stypendialnym służącym wspieraniu polskiej dramaturgii współczesnej. Składa się z dwóch etapów - w pierwszym typowane są nazwiska pisarzy mających szansę otrzymać półroczne stypendium w wysokości 5 tys. zł netto miesięcznie. Wyboru dokonują kierownicy literaccy i dramaturdzy 10 teatrów publicznych a następnie członkowie Kapituły Konkursu. W tym roku w szerokim gronie rekomendowanych dramatopisarek i dramatopisarzy znalazło się 55 nazwisk. Spośród nich Kapituła wskazała -  uzupełniając listę o dwie własne (niezgłoszone przez Selekcjonerów) kandydatury -  finalistki i finalistów: Beniamina Marię Bukowskiego, Jana Czaplińskiego, Martę Guśniowską, Jarosława Jakubowskiego, Marka Modzelewskiego, Weronikę Murek, Malinę Prześlugę, Mateusza Pakułę, PiK (Katarzynę Dworak i Pawła Wolaka), Marka Pruchniewskiego, Zytę Rudzką, Małgorzatę Sikorską-Miszczuk, Ishbel Szatrawską, Wojciecha Tomczyka i Annę Wakulik.

Wymienione osoby zostaną poproszone o przygotowanie eksplikacji dramatopisarskich nowych, oryginalnych utworów, które mogłyby powstać w ramach stypendium. To na podstawie zgłoszonych pomysłów Kapituła wybierze nowych stypendystów (dwie osoby).

Powstałe w ten sposób sztuki zostaną wydane nakładem Wydawnictwa Instytutu Teatralnego i wystawione w kolejnym sezonie przez trzy teatry, które otrzymają na ten cel dofinansowanie. Drugi etap DRAMATOPISANIA  również będzie odbywać się w drodze konkursu.


Celem Programu jest wspieranie najzdolniejszych polskich autorów sztuk współczesnych poprzez stworzenie im dogodnych warunków pracy, popularyzacja ich osiągnięć i upowszechnianie wiedzy o polskim dramacie współczesnym. DRAMATOPISANIE ma doprowadzić do powstania, publikacji, opracowania i prapremierowej inscenizacji nowych tekstów dramatycznych o wysokich walorach artystycznych.

W pierwszej edycji Programu stypendium dramatopisarskie otrzymały Amanita Muskaria oraz Antonina Grzegorzewska. Powstały dwie sztuki: „Ciemna woda” (autorstwa Amanity Muskarii) i „La Pasionaria” (Antoniny Grzegorzewskiej). Ich teksty dostępne są między innymi na stronie internetowej Instytutu Teatralnego oraz na stronie księgarni „Prospero” IT. Na podstawie zwycięskich dramatów jeszcze w tym sezonie odbędą się prapremiery w Teatrze Współczesnym w Szczecinie („La Pasionaria” w reżyserii Karoliny Szczypek i Pawła Sablika), w Nowym Teatrze w Słupsku oraz w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie („Ciemna Woda” w reżyserii Iwo Vedrala - Słupsk oraz Arkadiusza Ziętka i Witolda Dąbrowskiego - Lublin).


Organizatorem DRAMATOPISANIA jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a środki na jego realizację pochodzą z budżetu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się