Ilja Sin laureatem nagrody literackiej im. Jerzego Giedroycia

Ilja Sin laureatem nagrody literackiej im. Jerzego Giedroycia

Ilja Sin laureatem nagrody literackiej im. Jerzego Giedroycia

Udostępnij

Nagrodę literacką im. Jerzego Giedroycia przyznawaną dla najlepszej książki prozatorskiej napisanej w języku białoruskim otrzymał w tym roku Ilja Sin za książkę „Libido”.

Druga nagrodę dostał pochodzący z Podlasia Michał Andrasiuk za książkę „Pełnia”, a trzecią Alina Brawa za „Sodomską jabłoń”. W tym roku po raz pierwszy specjalną nagrodę przyznała białoruska noblistka Swietłana Aleksijewicz. Otrzymał ją Siarhiej Kalenda za książkę „Czasem punki umierają”.

Wręczenie nagrody im. Giedroycia poprzedziła dyskusja o spuściźnie Jerzego Giedroycia i „Kultury paryskiej” z udziałem białoruskich i polskich intelektualistów.”Czy idea Giedroycia jest aktualna? Czy to była romantyczna utopia, czy realna koncepcja polityczna?” - pytał moderator dyskusji Andrej Chadanowicz, pisarz i b. prezes białoruskiego PEN Clubu.

„Giedroyć był politykiem i realistą. Przed wojną pracował jako urzędnik w ministerstwie. Pisma i słowa używał, bo po II wojnie światowej nie miał innych narzędzi wpływania na rzeczywistość” - mówiła Maria Przełomiec, autorka programu Studio Wschód w TVP Polonia.

Pisarz Ihar Babkou przypomniał, że stworzona na emigracji koncepcja polityki wschodniej Giedroycia, zakładająca uznanie i współpracę z niepodległymi Ukrainą, Białorusią i Litwą w latach 90. stała się praktycznie oficjalną doktryną polskiej polityki zagranicznej.

Marcin Wojciechowski z ambasady RP w Mińsku przypomniał, że Jerzy Giedroyć urodził się właśnie w tym mieście, dlatego rozmowa na Białorusi o jego dziedzictwie jest nie tylko naszym prawem, ale i obowiązkiem.

Nagrodę im. Giedroycia przyznano po raz ósmy. Konkurs organizuje białoruski PEN Club oraz niezależny Białoruski Związek Pisarzy. Nagrodę wspierają ambasada RP oraz Instytut Polski w Mińsku.

Zdobywca pierwszej nagrody otrzyma 14 tys. rubli białoruskich (ok. 25 tys. złotych).

[źródło: PAP, Justyna Prus]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się