I Międzynarodowy Kongres Współczesnej Literatury Polskiej

I Międzynarodowy Kongres Współczesnej Literatury Polskiej

Inauguracja I Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Literatury Polskiej

Udostępnij

22 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się inauguracja I Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Literatury Polskiej oraz XV edycji Warsztatów Herbertowskich. W uroczystości uczestniczył Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz Podsekretarz Stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka. Podczas inauguracji Kongresu prof. Piotr Gliński zapowiedział powołanie Instytutu Literatury.

 - Działalność Instytutu Literatury uzupełni pracę istniejących już placówek ministerialnych, jak Instytut Książki i Państwowy Instytut Wydawniczy, i stanie się częścią państwowego mecenatu nad kulturą. Ten szeroko zakrojony projekt ma ogromny walor edukacyjny i ma umożliwić wszystkim zainteresowanym dostęp do najnowszej wartościowej literatury. Jego celem jest zapoznanie z nowymi formami literackimi, współczesnymi konwencjami oraz wartościowymi innowacjami – podkreślił szef resortu kultury.

 - Począwszy od tego roku – roku stulecia odzyskania niepodległości Warsztaty Herbertowskie zostają objęte opieką państwa, a jubileuszowe Warsztaty stają się Pierwszym Kongresem Współczesnej Literatury Polskiej – zapowiedział wicepremier. – Warsztaty, jak dotychczas, odbywać się będą co roku, a Kongres raz na 3 lata. 

 

 

I Międzynarodowy Kongres Współczesnej Literatury Polskiej

 Obrady w ramach I Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Literatury Polskiej odbywać się będą w dniach 22-26 września br. w Zakopanem. Oficjalnym organizatorem tegorocznych Warsztatów i Kongresu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne, instytucja kultury podległa ministerstwu kultury, we współpracy z Instytutem Myśli Józefa Tischnera oraz Akademią Ignatianum. Od przyszłego roku Warsztaty znajdą się w programie nowej instytucji kultury, która powołana zostanie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą Instytut Literatury. 

 

W Kongresie bierze udział kilkudziesięciu profesorów, badaczy literatury współczesnej, a także tłumacze z Polski, Brazylii, Bułgarii, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Ukrainy, USA, Włoch oraz wyróżniający się studenci i doktoranci.

 

Referaty poświęcone są głównie interpretacji współczesnej poezji, jej związkom z poezją światową oraz sztukami wizualnymi. W czasie Kongresu omawiana jest twórczość takich autorów jak: Julia Hartwig, Urszula Kozioł, Beata Szymańska, Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk,  Jacek Bierezin, Witold Gombrowicz, Henryk Grynberg, Zbigniew Herbert, Krzysztof Koehler, Julian Kornhauser, Wojciech Kudyba, Józef Łobodowski, Wiesław Myśliwski, Jan Polkowski, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Stasiuk, Janusz Szuber, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Wojciech Wencel i kilkunastu młodszych poetów.


Warsztaty Herbertowskie

Pierwsza konferencja naukowa z tej serii odbyła się w 2004 roku na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Warszawskiego Festiwalu Poezji im. Z. Herberta w osiemdziesiątą rocznicę urodzin poety. Honorowymi Patronami festiwalu byli: Lech Kaczyński, Katarzyna Herbertowa i Halina Herbert-Żebrowska. Początkowo spotkania odbywały się w legendarnym Domu Pracy Twórczej w Oborach, następnie gościły w Muzeum Narodowym w Przemyślu, w pałacyku Narodowego Banku Polskiego w Starej Wsi, na Zamku w Suchej Beskidzkiej, a przez ostatnie lata w Instytucie Myśli Józefa Tischnera w Krakowie. 

Warsztatom towarzyszy Biblioteka Pana Cogito – naukowa seria książkowa poświęcona współczesnej literaturze polskiej (35 pozycji w latach 2004-2018). 

Pomysłodawcą i kierownikiem Warsztatów jest dr Józef Maria Ruszar.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się