Zofía Casanova: reportażystka, powieściopisarka i poetka , Instytut Cervantesa, Kraków

Zofía Casanova: reportażystka, powieściopisarka i poetka , Instytut Cervantesa, Kraków

Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza: Zofía Casanova: reportażystka, powieściopisarka i poetka

Udostępnij

Instytut Cervantesa zaprasza na spotkanie poświęcone Sofíi Casanovie, kobiecie fascynującej pod każdym względem, hiszpańskiej pisarce i Polce z wyboru.

 

Jej życie było nieustającą podróżą, władała pięcioma językami. Jako naoczny świadek relacjonowała konflikty, które wykrwawiły Europę jej epoki: Rewolucje w Rosji w 1917 r. oraz I Wojnę Światową. Uczestniczyła w spotkaniach literackich, wygłaszała wykłady, pisała do gazet takich jak: „ABC”, „El Imparcial”, „New York Times” czy „Gazeta Polska”. W latach 30. XX w. wymieniana była jako kandydatka do literackiej Nagrody Nobla. Za sprawą talentu Casanova porównywana jest do Conchy Espiny i Emilii Pardo Bazán, czyli do najważniejszych pisarek hiszpańskich początków XX wieku; swoim zamiłowaniem do pióra i okopów przypomina Carmen de Burgos.

 

W Madrycie poznała Wincenta Lutosławskiego, dyplomatę, którego poślubiła. Przeprowadziła się do Polski, którą szczerze pokochała. W jednym ze znanych artykułów opublikowanym podczas I wojny światowej, w 1916 r., napisała: “Czuję żywe zadowolenie z tego, że sprawa polska jest znana szerzej w mojej Ojczyźnie... Polsce, kraju sześć razy większym niż Belgia, kraju, który jest jednym z narodów oszukanych i zawładniętych przez mocarstwa, i o którym najrzadziej mówi się publicznie w państwach neutralnych i w Europie objętej wojną. Wierzę, że sprawiedliwość zostanie wymierzona i nastanie czas prawdy, i że przynajmniej państwa neutralne dowiedzą się o światowym znaczeniu Polski, o jej zdolności do self governement, o jej kulturze i o jej nieposkromionym pragnieniu niepodległości”.

 

Opublikowana w Hiszpanii książka “Fugaces”, która oprócz błyskotliwej poezji, łączy w sobie zarys biograficzny i zdjęcia Sofíi Casanovy, stanowi świetną okazję do tego, by w siedzibie Instytutu Cervantesa w Krakowie zadedykować jeden wieczór postaci, która łączy Hiszpanię i Polskę. Zapraszamy na rozmowę z Amelią Serraller Calvo, filolożką, wykładowczynią i autorką wstępu do “Fugaces” oraz Marią Filipowicz-Rudek, iberystką, tłumaczką i badaczką literatury, przede wszystkim galicyjskiej, szefową Centro de Estudos Galegos na UJ. Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtusik.

 

Spotkanie prowadzone w jęz. polskim z tłumaczeniem na jęz. hiszpański.

 

WSTĘP WOLNY.

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się