Instytut Książki na dorocznym spotkaniu EURead w Atenach
W dniach 3-4 czerwca Gabriela Dul i Katarzyna Humeniuk będą reprezentowały Instytut Książki podczas dorocznego zjazdu członków EURead – stowarzyszenia mającego na celu promowanie czytelnictwa na terenie Europy. Instytut Książki jest członkiem EURead od 2018 roku.
Międzynarodowe spotkanie robocze członków stowarzyszenia odbywa się każdego roku. Tym razem – już po raz drugi – będzie miało miejsce w innym mieście niż Bruksela. W ubiegłym roku członków stowarzyszenia zaproszono do Sofii (Bułgaria), a w tym roku – do Aten (Grecja).
Hasłem przyświecającym tegorocznemu spotkaniu EURead jest „Promowanie umiejętności czytania i pisania w zmieniającym się świecie”. Organizatorzy zapewniają, że na ten temat będą ze sobą rozmawiali członkowie stowarzyszenia z kilkunastu krajów. Wśród obecnych na miejscu ekspertów znajdą się m.in. przedstawiciele brytyjskiego Book Trust, a także niemieckiego czy holenderskiego Reading Foundation.
W czasie dwudniowego spotkania jego uczestnicy wymienią się doświadczeniami oraz zaprezentują projekty i inicjatywy promujące czytelnictwo zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Ważnym tematem będzie wpływ jaki na czytelnictwo i alfabetyzację mają nowe media. Uczestnicy będą wspólnie szukać nowych strategii, które sprawią, że temat czytelnictwa stanie się sprawą polityczną na szczeblu europejskim i krajowym.
Stowarzyszenia EURead zostało założone w 2000 roku. W tej chwili w jego skład wchodzą 34 organizacje z 23 krajów europejskich, które na bieżąco wymieniają się wiedzą i doświadczeniem w celu opracowywania pomysłów i strategii mających na celu promowanie czytelnictwa. W skład sieci wchodzą najważniejsze organizacje zajmujące się promocją czytelnictwa i alfabetyzacją, wśród nich m.in.: Stiftung Lesen, Stichting Lezen, Book Trust, The Scottish Book Trust czy Federation of European Publishers.
Członkostwo w takich inicjatywach jak EURead czy Global Network For Early Years – Book Gifting stanowi dla pracowników Instytutu Książki cenne doświadczenie, w ramach którego starają się rozwijać program „Mała książka – wielki człowiek” w kontekście działań międzynarodowych.
RP/IK