Instytut Książki na dorocznym spotkaniu EURead w Atenach

Instytut Książki na dorocznym spotkaniu EURead w Atenach

Instytut Książki na dorocznym spotkaniu EURead w Atenach

Udostępnij

W dniach 3-4 czerwca Gabriela Dul i Katarzyna Humeniuk będą reprezentowały Instytut Książki podczas dorocznego zjazdu członków EURead – stowarzyszenia mającego na celu promowanie czytelnictwa na terenie Europy. Instytut Książki jest członkiem EURead od 2018 roku.

Międzynarodowe spotkanie robocze członków stowarzyszenia odbywa się każdego roku. Tym razem – już po raz drugi – będzie miało miejsce w innym mieście niż Bruksela. W ubiegłym roku członków stowarzyszenia zaproszono do Sofii (Bułgaria), a w tym roku – do Aten (Grecja).

Hasłem przyświecającym tegorocznemu spotkaniu EURead jest „Promowanie umiejętności czytania i pisania w zmieniającym się świecie”. Organizatorzy zapewniają, że na ten temat będą ze sobą rozmawiali członkowie stowarzyszenia z kilkunastu krajów. Wśród obecnych na miejscu ekspertów znajdą się m.in. przedstawiciele brytyjskiego Book Trust, a także niemieckiego czy holenderskiego Reading Foundation.

W czasie dwudniowego spotkania jego uczestnicy wymienią się doświadczeniami oraz zaprezentują projekty i inicjatywy promujące czytelnictwo zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Ważnym tematem będzie wpływ jaki na czytelnictwo i alfabetyzację mają nowe media. Uczestnicy będą wspólnie szukać nowych strategii, które sprawią, że temat czytelnictwa stanie się sprawą polityczną na szczeblu europejskim i krajowym.

Stowarzyszenia EURead zostało założone w 2000 roku. W tej chwili w jego skład wchodzą 34 organizacje z 23 krajów europejskich, które na bieżąco wymieniają się wiedzą i doświadczeniem w celu opracowywania pomysłów i strategii mających na celu promowanie czytelnictwa. W skład sieci wchodzą najważniejsze organizacje zajmujące się promocją czytelnictwa i alfabetyzacją, wśród nich m.in.: Stiftung Lesen, Stichting Lezen, Book Trust, The Scottish Book Trust czy Federation of European Publishers.

Członkostwo w takich inicjatywach jak EURead czy Global Network For Early Years – Book Gifting stanowi dla pracowników Instytutu Książki cenne doświadczenie, w ramach którego starają się rozwijać program „Mała książka – wielki człowiek” w kontekście działań międzynarodowych.

RP/IK


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się